• anlatayım da içiniz soğusun.

20 - 25 dakika önce evinde lazım olduğu için bizdeki ufak taş motorunu istemeye geldi mahalleden bir komşu. ayaküstü de muhabbet ettik beş on dakika.

bu komşunun çalıştığı fabrikanın sahibi kendi şahsî hesabından bütün işçilerine 1000'er liralık migros alışveriş kartı vermiş.

tabii ki çok güzel bir davranış. yüzlerce çalışanına gönlünden kopmuş yardım etmiş adam bu salgın döneminde kullansınlar diye. gelin görün ki bizim bu komşu abi fabrikada " migros'tan alışveriş çeki vermiş çünkü orada içki de satılıyor " gibi laflar etmiş.

bir de bize anlatırken öyle sinirli, öyle kendini haklı görür bir hâlde ki!

bu konuşmalarını patrona iletmişler tabii ve adam da verdiği kartı geri almış.
    utanacağı yerde hâlâ kendini haklı görüyor bizimki de.

babam, " kendin kaşınmışsın. cuma'ya bile gelmiyorsun, sonra olur olmadık yerlerde adamlık yapmaya çalışıyorsun! " diye cevap verdi de " iyi akşamlar " dedi gitti adam öylece motoru alıp.

zerre acımadım.
    bre malın önde gideni! evinde çoluk çocuğun var. ne güzel 1000 liralık alışveriş hakkın olacaktı durduk yere.
    ne diye şov yapıyorsun?

toplumda artık çok var bu tipler o yüzden gerçekten iyi olmuş diyorum.
    böyle sert tepkilerle akıllanırlar belki.

dipçe: yine okuduğunu anlamayanlar doluşmuş başlığa! adam, " ben içki satılan yerden alışveriş yapmam! " demiyor. böyle dese kimse laf edemez ben de dahil. sonuçta adam buna mecbur değil. hatta böylesi iyi niyetli bir patrona durumunu doğru dürüst açıklasa idi eminim o patron o kartın yerine 1000 liralık normal bir çek bile verirdi gitsin istediği yerden alışveriş yapsın diye.

yalnız bu komşumuz hem kartı kabul ediyor hem de patronun arkasından sallıyor! bu ikiyüzlülüktür! bunu eleştiriyorum. " adam neden içki satılan yerden alışveriş yapmıyor? " demiyorum!
  • bırakınız doğal seçilim görevini yapsın
  • patron niye sadece çeki geri almış da kovmamış mk beyinsizini anlamadım. dincilere neden iyilik yapılmamasının gerektiğinin açık bir sebebi. zaten beyin fonksiyonları düzgün çalışsa dinci olmaz. dincilerle ortak bir gelecek mümkün değil, nasıl kurtulacağız bilmiyorum. yurtdışına gidemiyoruz onlar sebebiyle üstümüze yapışan yaftalar yüzünden. bunlar için hümanizm ve demokratlık kasmak insanlığa ihanettir.

edit: arkadaşlar evet artık hatırladım, şu dönemde işçi çıkarmak yasak onu unutmuşum. patronu yasaklar bittiğinde gereğini yapacaktır bence.
    büdüt 1: hikayeye inanmayanlar olmuş, çok benzerini gördüğüm ve bu şekilde migrosa girerse cehenneme gideceğine inanan çok sayıda tanıdığım olduğu için gayet makul ve bence doğru hikaye.
    büdüt 2: hangi patron 1000 lira veriyor diye çürütmeye çalışanlar olmuş, sizin dinci kafalarınız buna basmaz çünkü dincilerin taptıklarından biri hatta başta geleni de paradır ama dinci olmayanlar arasına bunu yapan çok patron var samimi dindar zekat olarak dinle ilgisi olmayan ise iyi biri olduğu için yapıyor.
    büdüt 3: dinci ile dindar arasındaki farkı bilmeyen gerzek cahil dinciler mesaj atmasın, yeter.
  • bence iş akdinin de feshi gündeme getirilmeli. çünkü alkollü içecekler üzerinden çalışma ortamında birliği beraberliği bozacak şekilde fesat çıkarma çabası da mevcut gibi.

saf yobazlık içeren düşünce.
  • acıncak hali olmaz böyle çomarların. toplumun çoğu böyle. nedense aklıma bu dizeler geldi:
    türk milleti gariptir
    her bi lafı kaldırmaz
    ipne dersin kızar da
    sikersin aldırmaz.
    zaten çoluğu çocuğu varmış. ekonomik olarak her gün sikilmiş. içki satılıyor orada diye çoluğun çocuğun rızkını piç etmiş.
  • ulan aynı migros izmirde bazı şubelerde domuz etinden yapılmış mamuller de satıyordu da bundan banane 100 lira falan da değil ki mis gibi 1000 tl git harca helal varsaydığın şeylerden al nasıl bir patronsa artık bol keseden vermiş. hadi varsayalım bu adam kötü niyetle migrosta içki satılıyor bu dini bütünler çeki kullanmaz ben de artıya geçerim dedi çakallık yaptı. bu çıkarımı yapıyorsan patron dediğin adam içki de kullanıyor demek ondan gelecek maaşı neden alıyorsun o zaman şaka mı bu. ayrıca net söyleyeyim tamamı ile temiz para denen şey olduğuna da inanmıyorum, sen temiz çalışsan da para temiz bir şey değil aslında varsayalım memursun maaşının hangi vergiden geldiğini bilebilme şansın var mı belki alkolden geldi belki gümrük ilaç vb. her şey olabilir. bir yerde de çalışansın mesela otelcilik üzerine otel gayet profesyonel çalışan temiz bir yer ancak otel sahibinin bir bar, disko hatta pavyon tarzı bir yer de işletip işletmediğini nereden bilebilirsin, belki de o otel zarar ederken sana ödenen maaş o bar ya da diskodan geldi. o kadar takıntılı isen hiçbir yerde gönül rahatlığı ile çalışma şansın yok.
  • migros’a girince zorla sepetine alkol mü koyuyorlar, neyin geri zekalılığı bu.
  • yıllar önce deneyimlediğim ve işçi sınıfına kesinlikle iyilik yapılmaması gerektiğini öğrenmiştim yine benzer bir olay beni şaşırtmadı benim olayımda;

mesleğim itibariyle şantiyelerde işçilerle beraber oldum, öyle ki kazancım iyi olduğu bir dönem pozisyonum itibariyle de yeri geldi kimisine para yardımı yaptım, kimilerine yemek ısmarladım, kimisinin işini çözdüm, kaç tanesine kola lar aldım (bilirsiniz kola işçinin yakıtıdır) bir kez bile ağızlarından teşekkür çıkmaz mı adamların, sanki benim asli görevimmiş onları destekleme benim öküz öküz suratıma bakıp saldırdılar verdiklerime, diyordum bu gerizekalılar acaba benim bu verdiklerimi şirkete yazdırıyorum mu sanıyor dedim, yok şirkete yazdırsamda şirket adına teşekkür et lan bana, o zamanlar 2-3 yıllık süreçte bunların değişmeyeceğini öküz gelip öküz gideceklerini anladıktan sonra daha da şantiyedeki işçiler için cebimden 1 kuruş harcamadım.

edit: hatırladım da geçen kurbanda da 4 kişiye 2.5ar kilo dana eti verdim, (hemde iyi kısımları yanlış anlaşma olmasın ailemin durumu iyi et istemiyorlar bizim paylarımızıda ver diyorlar ) 4 ünden 1 i teşekkür etti diğerlerinden yine bir feedback almadım.
  • o değil de migros'ta zorla mı içki satıyorlar?
  • baban da taş'ı vermeseymiş keşke.
hesabın var mı? giriş yap