• günde 400 kiloya yakın döner satan, sadece 15 kilo siniri etten ayırıp atan, pazarları lokantayı açmaya gerek dahi duymayan, başka bir yerde şubesi olmayan, sivas'a gelen asker ve öğrencilerin öğrendiği ilk yer. çok lezzetli dönerleri vardır ayrıca tavuk şişleri de lokum gibidir. tavuk çorbası ise tadılasıdır biraz kırmızı biber biraz da limon ile enfes hale döndürülendir. bir günde üst üste 3 tabak döner yediğimi bilirim. sivas'a yolunuz düşerse burdan bir döner yemenizi kesinlikle tavsiye ederim.
  • ömrümde yediğim en lezzetli doneri sunan muthiş mekan, turkiye lezzet nokalarına neden girememiştir merak etmişimdir hep..
  • sivastaki bir kebapçı.döneriyle meşhurdur.sivasspor maçına gelen bir spor yazarına köşesinde sivasspordan çok dönerlerinden bahsettirebilecek derecede iyi döner yaparlar.
  • istasyon caddesi'nin sonuna doğru, atölye camiinin karşısındaki yeni yerinde, yeniden hizmete açılan meşhur dönerci.

mis kebabı "mis kebap" yapan, mevlüt usta değil, eskiden ortağı da olan kardeşi tarafından açıldığı söylenmekte. mekan, geniş ve ferah değil. numune hastanesi karşısındaki eski yerleri de buna benzerdi. ki, bu problem değil. önemli olan mekan değil sunulan lezzetli döner. yazın iğne atsan yere düşmüyordu, dün öğle saatlerinde gittim, alt katta tek dolu masa bizimkiydi.

gelelim, en çok merak edilen soruya: döneri eski mis kebap döneri tadında mı?

açık konuşmak gerekirse; aradan epey zaman geçti. eski lezzetle bugünkü lezzeti kıyaslamak güç. "eskisi gibi abi" diyenler de, "eski tadı yok" diyenler de bence üfürüyor biraz. bu kıyası yapabilmek dediğim gibi güç. aradan geçen zaman kadar biz de eski biz değiliz. beklentilerimiz, damak tadımız, dilimizdeki reseptörler bile değişmiş olabilir.

benim fikrimi sorarsanız, bence döneri lezzetli. ancak, sivas'ta ortalama çoğu kebapçıda benzer dönerler yiyebilirsiniz. mis kebabın dönerinin sofra kebapın ya da has dönerin dönerinden farkı ne, açıkçası bir şey diyemiyorum. belki de mevlüt usta'nın sırrı o benim bulamadığım farktır. duyduğuma göre; -çalışırken- kendisinin et aldığı sabit bir kasap yokmuş. her gün tek tek dükkanları gezer, neredeki et hoşuna giderse oradan etini alıp döneri kendi usulüne göre hazırlar, deposunda dinlendirmiş.

meşhur havuç dilimi baklava ise her zamanki gibi. tatlı manyağı değilseniz, ya da aşermiyorsanız bir porsiyonu iki kişiye pekala yetebilir.

servis de oldukça hızlı. garsonlar güler yüzlü değil ancak, olabildiğince kibarlar.

fiyatları makul; 2 tam, 2 yarım porsiyon döner, 4 ayran, 2 porsiyon tatlıya 100 tl para ödedik.

velhasıl kelam; sivas efsanesi mis kebap yeniden açıldı. yeniden kapanmadan dönerinin tadına bakın gençler. satırlarıma son vermeden evvel, büyüklerimin ellerinden, küçüklerimin gözlerinden öper, herkese kabızsız, ishalsiz günler dilerim. şen ve esen kalın.
  • iyi hoş,güzel döner yapıyorlar da,garsonlarının tavrı bir garip bu mekanın. sipariş alırken nedense çok sinirliler.hayır,duyan gören de yedi ceddine sövdüğünüzü sanır.altı üstü döner istedim lan.
  • haftanın altı günü mesai yapıp pazar günleri çalışanlarına, emekçilerine değer verip zararını düşünmeden tatil yaptıran, yapan bir işletmeciye sahip sivas'ın ki sivas'ı geçiyorum bence türkiye'nin sayılı döner lokantalarından biridir. tadına doyamayan dostlara sivas içinde ikamet etmeme rağmen pahalılığından ötürü 2 ila 3 ay arayla yediğimi ama o döneri tattıktan sonra yenilen diğer şeylerin ne olduğunu anlamamaktasınız.

ayrıca dönerlerinin hacmi o kadar geniştir ki yerine yerleştirmek için küçük bir vinç kullanılır.
  • ramazan ayında kapatma nedenleri bir yıl boyunca çok yoğun çalışan elemanlarını dinlendirmek olan müessesedir. sivas halkı döner manyağıdır, ağzının tadını iyi bilir ama mis kebap bir numaradır.
  • bir vedat milor değiliz elbet ama sivas'ta nerede ne yenir diye bir sorunun cevabıdır mis kebap.
    önce tavuk suyu çorbanı içeceksin sonra dönerini yeyip baklavanı tadacaksın. et ve tavuk'un lezzeti mekan sahibinin çiftliğinden geldiği söylenir. besleyip, yetiştirdiği hayvanlardan başka hayvan kesmezmiş.
  • candir bu mekan can. eskiden bir de sanayii koftecisi vardi bunun lezzette kardesi .. sivas'in guzel etlerinin en etkili kullanimi hala burada gorulebilir(mis). sivas'a gidersem tekrar, ilk duragim olacaktir sivas selcuk anadolu lisesi'ne gitmeden evvel..
  • son gidişimde ilgisizlikleri ve umursamazlıklarıyla beni çileden çıkarmış mekan. tıklım tıkış bi saatte gitmedik. ona rağmen masaya oturduk ama masa silinmemiş ve hatta kullanılmış peçeteler var. 2 defa söyledik. ona rağmen biraz daha bekletip ancak sildiler. yemekler geldikten sonra servis açtılar. masada çatal bıçak bardak hiçbirşey yoktu o zamana kadar. hatta bıçak için ayrıca da beklememiz gerekti. bardağı da biz isteyince ancak getirdiler. garsonların bu tavrından sonra zor giderim oraya bir daha.

yiğidi öldür hakkını ver: yemekten sonra lavaboda; mutfakta çalışan biriyle karşılaştım. kenara çekilip bana öncelik verdi. yok siz buyrun deyince de müşteri herzaman öncedir, biz sizin sırtınızdan ekmek yiyoruz diyerek adeta gönlümde taht kurdu.
hesabın var mı? giriş yap