• yazılanları okudukça çocukluğum geldi aklıma. eskiden her gün komşu, akraba, mahalleli, köylü ne kadar saçma sapan insan var hepsi bizim eve gelirdi. hiç boş kalmazdı evimiz. gündüz kadınlar toplanıp cinlerden bahseder gece korkudan uyuyamadığım için annemden dayak yerdim. her akşam okey partisi verilirdi bizim evde. komşular toplanır bağırış çağırış okey oynarlardı. hatta bir gün sizin eviniz yok mu dedim çocuk aklımla, evden kovdum. ertesi gün kahvaltıya geldiler jdjdjd

bir sene boyunca kuzenim bizde kaldı, hala gördükçe tüylerim diken diken olur. sonra annemin kuzeni de kalmıştı günlerce koca adam artık gitsin diye haber vermeden evden kaçmıştık.

bir gün hiç tanımadığımız bir kadın yerleşti bizim eve, çocuğuyla birlikte. sokakta kalmış kimsesi yokmuş bir kaç ay kaldı. yemin ederim toplama kampı gibiydi.

misafir kavramı benim için bir çocukluk travması. şu anda yalnız yaşayan bir insan olarak kardeşimi bile eve davet etmek istemiyorum. öyle bir travma.

yok misafir başka odaya girmiş de, yok özel tuvaleti kullanmış da, kırlente kolunu değmiş de bilmem ne. biz eve yerleşen misafir artık gitsin diye gizlice kaçtık hey yavrum hey. daha arayıp anahtar soruyor heee anahtarı ayakkabının içine koyduk dangalak.
  • davet etmediğin birini de yanında getirmesi.
  • geçenlerde iş yerinden arkadaşım, eşi ve küçük oğlu misafirliğe geldiler. aslında gün içinde arayıp beraber program yapalım minvalinde bir şey söyledi arkadaşım ama bunu usulünce reddettim.
    neyse bu defa dönüş yolunda olduğumuz için eşi eşimi arayıp yarım saatliğine geçerken gelicez 15 dk. sonra oradayız demiş:)
    neyse kaçış yok gibi, gelebilir miyiz diyene gelme denmez.
    neyse efendim geldiklerinde akşam saat 8 'di.
    oturup muhabbet ediyoruz, bizim kız sağ olsun hiç durmuyor hep bir huysuzluk. laf lafı açıyor arada balkona bir salona çıkıyoruz saat oldu gece 12.
    arkadaşım kalkalım diyor eşine eşi cevap dahi vermiyor. ben de yarın iş falan yok oturuyoruz diyorum dilimin ucuyla. bir böyle, iki böyle, beş böyle belki ara ara arkadaşım eşine 10 defa hadi kalkalım dedi :)
    artık arkadaşım kalkalım uykum geldi dediğinde ben de dayanamadım baktım yine yengeden ses yok, benim de uykum geldi dedim. saat 3 oldu bu arada.
    yahu ayıptır ya. ev sahibi tabi ki gidelim dediğinizde oturun diyecek.
  • bir defasında eve misafir gelen 2 farklı aile vardı. bunlardan bir tanesinin kızı normal düz bir çocuk olarak en doğal hakkıdır tabi çizgi film izlemek istedi. diğer ailenin yaşça daha küçük oğlan evladı da izlemek istedi. sonra bu oğlan çocuğunun aşırı bilinçli annesi başladı diğer çocukla çoocuklar tv izlemez biz bekir tunç'a hiç tv izlettirmiyoruz vs. zavallı çocuk neye uğradığını şaşırdı.. ama kız ikna olmadı. sonra aldı kumandayı eline bizim aşırı bilinçli teyze başladı uygun çizgi film aramaya.. yok burda şunlar var yok bu argolu yok burda bağırıyorlar. tom jerry açmadı kadın ya tom jerrye tavayla vuruyormuş falan neyse kız çocuğu vallahi daha olgun davranıyordu. bunu izleyin diyorlar, izlemeye başlıyor, aşırı bilince takılan içerik çıkınca tak o da kapatılıyor. şaka gibi kız sıçarım böyle işe minvalinde bağırdı çağırdı bastı gitti sokağa. anası arkasından tabi sonra diğer aile de peşlerinden.. helal kız sana dedim içimden.. misafirliği tek başına bitirdin..
  • gelmesi..
  • çocuğu tuvalet eğitimini tamamlamamışken misafirliğe gelmesi.

2 yaşındaki çocuk tüm çişini uyurken koltuğa yaptı. meğer bir hafta olmuş tuvalet eğitimine başlayalı, ailesi gezicem derdinde. bir de ter o diyorlar inatla. koca koltuğu kaplayan ter mi olur. çocuğun külotunu elleyince anladı durumu. hem bana söylesen altına sıvı geçirmez çarşaf koyardım, bu ne rahatlık. benim kendi çocuğum bir defa bile yapmamıştır evime. ayrıca değil başka eve gitmek, iki hafta evden dışarı adım atmadık işimizi sağlama aldık. bak yine sinirlendim ya.
  • sevgilisiyle gelip gece yatıya kalan misafirin ardından, çarşafta meni lekesi görmek. iğrençsiniz.
    nevresimlerle birlikte misafir yatağını da yakmayı düşünüyorum.
    misafirlikte bari prezervatif kullanaydınız öküzler.
  • akşamki yemeğe öğlenden gelmek ve evi yakın olmasına rağmen gece yatıya kalmak.
  • misafirin gitmeyi unutması. ulan bir ay misafirlik mi olur? ayıp olmasın diye her öğünden sonra onlarla birlikte çay-kahve içmekten kabız olmuştum amk.
  • akşam sana geleceğim diyen arkadaşın, yanında tanımadık başka bir misafirle gecenin sikinde gelmesi. genelde bunu erkek arkadaşlar yapar. ailesi ile oturuyordur. kızla gidecekleri bir yer yoktur. yeni tanışmıştır. sevişmeye sana gelirler ve bu durumdan önceden haberin olmaz.

kıza da seni övmüştür. işte çok tatlı bir adam. efendi bir adam. gitmemiz sorun olmaz gibi şeyler söylemiştir. karşı taraf tabi ki bir çekince içindedir ve karşı tarafa karşı çok tatlı olman gerekir. yiyecek içecek ve tam pansiyon otel hizmeti ile güler yüz.

gecenin bir vakti duşlara girilir çıkılır. arada kavga ederler tartışırlar kendi evleri gibi. arkadaş bir ara uyandırır bir şey sorar. mesela filtre kahve var mı der. kız nescafe içemiyordur idareten. yabancı evde nescafe içemez piremsestir çünkü. çünkü sen çok tatlısındır. sen çok efendisindir. kendi evinde adeta uzak doğulu bir uşaksındır.

kadın arkadaşlar bunu yapmaz. bir adamla geleceklerse günler öncesinden haber verir. onayını alır. yiyeceğini içeceğini yanında getirir. adeta stealth fighter gibi sessiz davranırlar. sevişiyorlar mı evdeler mi bilemezsin. yanlarında da düzgün adam getirirler ve bunu sürekli tekrarlamazlar.

şimdi yazınca aklıma bir sürü şey geldi ve düşündüm de ben de az pezevenk değilmişim.
hesabın var mı? giriş yap