• beni ziyadesiyle mutlu eden naif bir olay. mesela parçalara bakıyorum birinin ismi emme manifoldu diğerinin ismi endüksiyon bobini ne bileyim eksantrik mil var triger kayışı var, acayip güzel isimler, insan olduğu halde böyle güzel isme sahip olamayan canlılar var şu hayatta şaşırmamak elde değil, böyle bir gerçek varken motor parçalarının ismindeki bu tatlılık gerçekten tebessüm ettiriyor. evet.
  • en çok motor kulağı ve sibop seviyorum. ayyy kulağın mı vayymış şenin, kulağın mı uf olmuş kurbanlar oluruz şeklinde seviyorum motor kulağımı
  • krank der susarım

(bkz: krank mili)
  • (bkz: krank mili)
    (bkz: manifolt)
  • üstüpü var mesela söylerken bile insanın iştahı açılıyor.
  • distribütör
    karbüratör
    radyatör
    varyatör
    alternatör
    külbütör
    ....tör sülalesine sahiptir aynı zamanda.
  • (bkz: motor)
    hepsinin üst kimliği olmaya layık bir isim.
  • sözlük tarihinde gördüğüm en nadide tespitlerden biri. ulan bu başlığı da açsa açsa syd, noryth, rzon falan açardı zaten.

kalktı valla. ne diyeyim helal olsun.
  • (bkz: meksefe)

nedir diye araştırmadım hiç, servisin verdiği takip kartında yazıyordu.
  • doğru bir tespittir. ek olarak, birçok araç ekipman ismi de sanırım fransızca'dan geçme:
    debriyaj
    direksiyon
    vites
    şanzuman
    hatta hatta, kullanıcısı: şoför.
    nereden aklıma geldiyse, arkadan çekişli kuş serisi otomobillerin kronik diferansiyel problemlerini maharetle halleden izmir 3. sanayi deki efsane ustaya verilen lakap da beyin yakan cinstendir: götçü x usta!

edit: @angry clown uyardı; "şanzıman" mış doğru yazımı.

edit2: "tork" dilimizde "çekiş" olarak karşılık bulmuş. çekmek ve itmek fiilleri kafanızı karıştırmasın. o yüzden "itiş gücü" de demeyiz, "arkadan itişli" de.
hesabın var mı? giriş yap