• adam gibi bir hayat yasamis, militan gerillaliktan siddet karsiti aktivistlige donmeyi basarabilmis, sokaklarda siyahlarin kanlarinin akitildigi ulkesindeki duzeni sokaklarda beyazlarin avlandigi duzene cevirmeye ugrasmak yerine irklarin az da olsa bir birine dusmanliginin azaldigi bir ulke yaratmistir.

turkiye'de ataturk baris odulunu reddetmesi ile bir suru menfi yorum yapilmisti hakkinda, ben daha lise ogrencisiydim, zaten turk'un turkten baska dostu yoktu. birkac yil sonra bu odule mandela'dan once layik gorulen insanin kenan evren oldugunu ogrendim, o zaman mandela'nin gercekten saygiyi hak eden bir adam olduguna kanaat getirdim.

allah askina size layik gorulen odulun bir onceki sahibinin "asmayalim da besleyelim mi?" seklindeki insan haklari yaklasimini duysaniz siz o baris odulunu alir misiniz? hangi akilli insan kenan evren ile ayni listede ismi gecsin ister?
  • bakmayın burdaki mallara büyük bir adamdı.

adını her duyduğumda detlef schrempf'in şu güzel sözü hatırlarım.

"herkes mandela kadar sevilmek ister ama pek azı onun kadar nefret edilmeyi göze alır"

detlef schrempf
  • siz ülkenizde kürtleri eziyorsunuz diye atatürk barış ödülünü reddeden zenci devlet adamı.

(bu ödülü verirken, adama sorma gereği dahi duymayan ve,"sana bu ödülü verdik kardeş" diyen turgut özal sayesinde dünyaya bir güzel rezil olmuştuk.)
  • 27 yıl hapiste kalmasına rağmen eminim tayyip erdoğan kadar mağdur olmamıştır.
  • 1992'de kendisine verilecek olan atatürk barış ödülünü, "türklerin kürtlere karşı şavaşçı politika izlemesi ve insan hakları ihlalleri" nedeniyle reddeden efsanevi güney afrika lideri.

edit: aynı ödül 1990'da, kenan evren'e verilmiş.
  • lideri olduğu anc sadece bir katiller ordusu değil, aynı zamanda uluslararası sermayeye bağlı, kendi halkına da düşman bir oluşumdur. haklarını arayan onlarca madencinin bizzat anc eliyle öldürülmesini, mandela zamanında gelir dağılımı eşitsizliğinin birkaç kat arttığını, imf ile yapılan gizli anlaşmaları gene bilen yoktur sanırım.

bu özgürlük savaşçısı amcanın en yakın dostları da kendi halkını katleden beşinci sınıf diktatörlerdi, bunu da unutmayalım.
  • 95 yaşında ölmüş, güney afrika cumhuriyeti'nin abdullah öcalan'ı. hemen eksiye basmayın, öcalan'ı da çıkarsalar hapisten türkiye'nin başına cumhurbaşkanı yapsalar, her gün batı dünyasının övgüleri önüne dizilse, ondan da bir mandela olur, bizden sonraki nesiller kendisinin heykellerini diker, öcalan'ın mandela'dan neyi eksik ki? dünya bir tiyatro sahnesi olduktan ve oyuncuların izleyicileri istedikleri gibi etkileyebildikleri bir ortam olduktan sonra algıyı değiştirmek kadar kolay birşey var mı? mandela'nın bir teröristten "barışın simgesi devlet adamı, özgürlük savaşçısı" kimliğine evrilmesi hikayesi tarihte yazılmış en etkili hikayelerden biridir. hapisten çıkarılıp devlet başkanı yapıldıktan sonra güney afrika'nın insanlarının bırakın özgürlüğü, son 20 yıl içinde dünyanın en fazla sömürülen pazarlarından ve dünyanın en sağlıksız ve dejenere toplumlarından (ülkenin 5'te 1'i aids hastası, suç oranı korkunç boyutlarda) biri haline gelmesi, altın madenlerinde kimlere ne imtiyazlar verildiği, madenlerdeki içler acısı çalışma koşulları, bitmek bilmeyen grevler, işçilerin en temel haklarının bile hala verilmediği, sigorta diye birşeyin hak getirdiği güney afrika cumhuriyetinin buna rağmen mandela'nın batı ülkeleri ile yaptığı anlaşmalar ile kıtanın uzak ara en hızlı silahlanan ülkesi olması, batı dünyasının her gün bu adamı göklere çıkarması sıradan zekada bir insan için bile işin ardında başka şeylerin olduğunu anlamasına yeter de artar. kısacası, afrika için özgürlük geldi özgürlükler verildi deyip duruyoruz ama ardında somut birşey var mı? yok. güney afrika'da değişen tek şey, beyaz yöneticilerin yerini siyah yöneticilerin alması. halk yine eziliyor, halk yine aç.
  • --- spoiler ---

özlü söz yazan çıksın beyler site kasıyor

--- spoiler ---
  • ölümüyle beraber "yeterince devrimci değildi" "siyahları sattı", "dünya bankası'ndan para aldı"cılar çıktı.

hayır ben mi anlamıyorum. nelson mandela hayatının herhangi bir döneminde sosyalist, anarşist... olduğunu söylemedi ki kapitalist olmakla suçlansın. hep kapitalistti, 27 sene boyunca hapiste yatarken de kapitalistti. siz bu adamı niye sosyalist olmamakla suçlayarak, "ölümü üzücü değil, bu adam pisti" deme ihtiyacı duyuyorsunuz? sosyalizm dışında bütün mücadeleler bitsin mi? size göre yeterince sosyalizan olmayan bütün mücadeleler, hareketler ayaklarınızın altında ezilsin mi? hiçbir karşılığı yok mu size göre "yeterince devrimci" olmayan bir düşüncenin? neyin eleştirisini yapıyorsunuz siz allasen?

kürdistanı en iyi bilen türklerden, feminizm en iyi bilen erkeklerden sonra güney afrikayı, apartheid'i en iyi bilen türkiyeli solcularımız da çıktı! hayırlı olsun hepimize!
  • 27 yıl sonra hapisten çıkışını (1990), hapisanenin önünde, captetown'da yüzbinlerce insan gün boyu beklemişler, konuşmasında (6.30'dan itibaren) 30 yıl önce idamla yargılandığı mahkemedeki son sözlerini tekrarlıyor:

"ben beyazların tahakkümüne karşı savaştım, siyahların tahakkümüne karşı savaştım, demokratik ve özgür toplum fikrini öğütledim, bunun için ve bunu başarmak için yaşadım; bunun için ölmeye de hazırım"

en son kısımda o başkentte konuşurken memleketi soweto'daki insanların sevinci manyak:
    https://www.youtube.com/watch?v=png6cuurzb8
    https://www.youtube.com/watch?v=m6u_qeigepi

hapisten çıkışının ertesi günü basın toplantısı:

http://www.youtube.com/watch?v=5s8xkjg8bx4

1994'deki siyahların ilk defa oy kullandığı, özgür seçimleri takiben cumhurbaşkanı seçilişi:

http://www.youtube.com/watch?v=s2fe0yeyxag

kendisiyle yapılan ilk röportaj (ilk görüntülü olabilir) sene 1961:

http://www.youtube.com/watch?v=fpofm50mhw8

edit: ruhu şad olsun, büyük insan, yüce ruh. ölümü vesilesi ile ölen video bağlantılarının çalışanlarını eklemeye çalıştım...
hesabın var mı? giriş yap