• çoğu zaman, birinin davranışından öte, o davranışın başka biri tarafından algılanmasından ibaret.

bir insan hayatını, elinden geldiğince istediği gibi yaşıyorsa bu herhangi bir insana nispet yapmak için olmuyor genelde. eski sevgilin yeni sevgilisiyle mutluysa, artık seninle görüşmeyen arkadaşın başkalarıyla daha çok eğleniyorsa, bilmem kim dağa tepeye tırmanıyorsa, başka bir bilmem kim allahın unuttuğu bilmem hangi ülkeye gidiyorsa... bunlar senin canını sıkmak için değil, kendisi onu istediği için. ha senin canın sıkılıyorsa, bu sadece senin sorunun.

insan bir oturur, düşünür. ben bu insanın hayatında ne kadar yer kapladım da bu insan sırf beni üzmek için kendini bu kadar zora soktu diye. ama nanay.

ne bileyim, simidinden bir parça vermeyen arkadaşına nispet olsun diye karışık tost alıp önünde yersin. o olur. en yakın arkadaşın sana haber vermeden başkalarıyla gezmeye gider, gittiği yeri öğrenip daha kalabalık bir arkadaş grubuyla aynı yere gider, yan masada kahkaha atarsın. o da olur. sen 100 liralık ayakkabı alırsın, ablan gider 300 liralık ayakkabı alır. o da olur.

ama kimse kalkıp da sırf birinin içine otursun diye biriyle bilmem kaç yıl birlikte olmaz, başka insanlarla samimiyet kurmaz, kendine daha iyi iş bulmaz, binlerce kilometre gitmez...

ne dünyaymış kardeşim. herkesin tek tek çevresinde dönüyor.
  • boburlenme, gosteris yapma, sisinme aktiviteleri..
  • nispet kötü bir davranış biçiminin oluşturduğu bir konsepte de isim verebilir. insanın durduk yerde çok acı çekmesine ve hatta kendi kendini yiyip bitirmesine neden olan bir hadisedir. sevdiğiniz hoşlandığınız biri olmasa bile size nispet yapabilir. misal, bir kız arkadaşınız veyahutta erkek arkadaşınız alakasızca gözünüzün önünde sevgilisi ile yiyişir ve sizi üçüncü şahıs konumunda bırakır ise bu basbariz nispettir, teşhirciliktir, amacın nedir, nası bi arkadaşsındır sen? dedirtir. aynı durumun bir de hoşlandığınız ve ilgi duyduğunuz biri tarafından size tatbik edilmesi ise tahmin edilebileceği üzre korkunç iç hezeyanlara sebebiyet verir. dışa vurulamaz, ancak oradan geçen ilk mazeretle evin yolu tutulur. nispet yapanlar kınanmalı ve tanınmamalıdır, gösterişçi ve nerde kime şov yapacağını bilemeyen teşhirci zihniyet ise düşman ilan edilmelidir. bu insanların varlığı sorgulanmalı ve doğal seleksyon hızlandırılarak bu kişiler elenmeli ve daha güzel bir toplumun adımları hızla atılmalıdır.
  • (bkz: nispeten)
  • bırak yanmayı, pişmeyi bile aklından geçirmeyip* her dem ham kalmayı tercih edenlerin eylemdir. üstelik gıpta ediyorum derken bokunu çıkarıp kıskançlık sınırını ışık hızıyla aşabilen insan sayısının bolluğuna rağmen.
  • birini üzmek ya da kıskandırmak için yapılan eylem.
  • eskişehir'de de açılan kapısında "istanbul'a nispet eskişehir'de nispet" yazan bar.
  • insanı gerçekten de müziğe doyuran, kulaklarının pasını alıp eğlendirip gönderen bir caddebostan mekanı. belki bir 10 kez gitmişimdir. gerçi bora ile kaan'ı chicago bulls'tan beridir takip ediyorum ama burada sanki daha bir sıcak ortam yakalamışlar gelenlerle.
    ama mekanın öyle bir şeyi var ki değinmeden geçmek olmaz şimdi; sigara içmeyen bir insan eğlenirken eziyet çekmekte burada. sigarayı bırakalı henüz 4 ay olmasına rağmen müthiş şekilde rahatsız oldum dumandan. havalandırma yetersiz, gecenin sonuna doğru resmen nefes almakta zorluk çektim. ertesi sabah kalktığımda boğazımdaki balgamı temizleyebilmek 10 dakikamı aldı. neyse..
    sonuçta kesinlikle havalandırmaya bir çözüm bulunması gerekmekte yoksa 1930'lu yılların amerikan yeraltı meyhanelerine dönüşecek bu gidişle.
  • (bkz: kispet)
hesabın var mı? giriş yap