• bir memleket hayal edin, cümle alemi kıskandıran refah seviyesine rağmen vatandaşları gece gündüz canına kıymakla meşgul. yaşamak ister misiniz?

önce bir düşünelim; neden en çok intihar vakaları iskandinav ülkelerinde yaşanıyor? hani çok mutluydular? hani bolluk ve huzur içindeydiler? öyleyse bu ruhsal dengesizlikler neden? rahatlık karşısında sıkılıp zevk için kendilerini mi öldürüyorlar? o çok çiçek bahçesi gibi görünen ülkelerde mevsimin sürekli kasvetli modu insanların üzerinde ters etki mi yaratıyor? belli ki bize fazlasıyla huzurlu görünen bu insanlar iç dünyalarında büyük handikaplar yaşıyor.

isveç'de yaşayan arkadaşlarımın çoğu türkiye’ye geldiğinde geri dönmek istemediklerinden bahsediyor. maddi olanaklar ülkemizde zor olabilir. çalışmalarımızın tam karşılığını alamıyor olabiliriz. ancak türkiye’nin her ilinde sahip olmak istediğimiz huzuru bir şekilde bulabiliyoruz. o yüzden yabancı ülkelerde hayatın güllük gülistanlık görünmesi pek inandırıcı gelmiyor.

bu arada iskandinav ülkelerinde kadına şiddet vakalarında norveç açık ara birinci. ülkenin en büyük sığınma evi müdürlüğü’nün raporuna göre, norveç’te 15 yaşından büyük her 10 kadından biri tecavüze uğruyor. o halde biraz daha farklı açıdan bakmayı öğrenmeliyiz.

özenmeyi adet haline getirip, biz de olmayan her şeyi gereksiz yere abartıyoruz. o çok imrendiğimiz sükuneti aslında yine bizler bozuyoruz. hep başkaları, hep başka hayatlar derken içinde bulunduğumuz güzelliklerin farkına vara..

ya tamam siktir edin. 2 saattir yazıyorum ben bile ikna olmadım. bu kadar bulabildim google'dan. iskandinav ülkelerine dair bildiğiniz fenalıklar varsa lütfen paylaşın. kendimi iyi hissetmek istiyorum. şu son japonya olayı iyi gelmişti mnk.
  • isveçtir.
  • norveç dünya intihar sıralamasında 81'nci sırada olduğu için pek de gerçekçi olmayan "diğer yüz"
  • ınanilmaz pahalıdır hacılar fiyatlar ananizin nikahidir, pencereden kafanı çıkarmak bile 15 euro. 2 yıl önce aktarmalı uçuşum vardi oslo'dan, bi kahve iceyim dedim borcunu hala ödüyorum amk.
  • vay be. adamlar ölüp ölmeyeceklerini, kendileri seçebiliyorlar.

bizim saçmasapan ölümlerdeki birinciliğimizi ne yapıcaz? trafik, madenler, inşaat, tersaneler, terör, kadın cinayetleri...
  • ironi de olsa, bu başlıktaki şart negatif yönünü saymaksa, en azından isveç'i dahil edebileceğim ağ.

büyük şehirlerden uzak, çok sevimli ufak bir şehrindeyim. herkes birbirini ismen tanımasa da cismen tanıyor. tanıdık yüzler yani.

bizim diğer ülkeden gelen arkadaşlarla dikkatimizi çeken bu şehirdeki normal sayılan sayılmayan birçok insanda davranış bozukluğu var. türkiye gibi bolca psikopatın bulunduğu bir ülkeden gelebilenin bile bunu söylediğini düşünün. bazen ciddi ciddi korkutur. bu cennet gibi şehir, kibar güler yüzlü insanlar ama içlerine girdiğinizde değişen davranışlar.

örneğin, seni her gördüğünde yolunu kesen, görmediğinde ağaçla konuşan adam,
    durup durduk yerde işinde gücündeyken yanına gelip seni ve aileni kurtarabilirim temalı konuşma yapan adam,
    seninle kibar ve çok tatlı bir ses tonuyla sohbet ederken, en ufak birşey de suratı değişen, çığlık çığlığa bağıran bir adet kadın.
    birbirleriyle alakası olmadığı halde en ciddi anda, sen çalışırken sana kol mesafesinde yakında durup kendi kendine kahkahalarla gülen ve bunu sıksık yapan 3 adet farklı yaş grubundan ve milletten* adam,
    çalıştığın yere aniden girip seni gerebilecek tonda saçma sorular sorup, kendi kendine agresifleşen bir adet kadın,
    eski* madde bağımlısı, ablasının uyuşturucu için bedenini sattığını ve altın vuruştan öldüğünü söyleyen ve madde bağımlısı gibi tepkiler veren bir adet genç
    aklıma daha gelmiyor.

ama bunların çokluğu beni çok şaşırttı. haliyle bir üstüme sordum "bunlar neden böyle "diye. "bu kadar insanın bir arada olması ya da hepsinin dışarıda elini kolunu sallanarak dolaşabiliyor olması tesadüf mü?"

elbetteki hayır dedi. bütün bunlar "yalnız"laşmanın verdiği yan etkilermiş. intihar olaylarını da tetikleyen bu. isveç böyleyse hayallerimin ülkesi norveç'te neler oluyor düşünemiyorum. çok büyük süpriz oldu benim için.

bunu bilseydin yine de gelir miydin? diye sorarsanız,

tabi ki gelirdim.
  • * -20
    * kışları güneş yok
    * yazları insomnia
    * suriyeliler bile beğenmemiş diyorlar
    * ırkçılık
    * bireyci toplum, yalnızlık
    * nedensiz depresyon, tükenmişlik sendromu
    * sıcak denizleri, yüzülesi koyları yok
    * bunlar barbar, bunlar vahşi, bunlar black metalci, bunlar ateyiz...
    * geri kalan her güzellik için, iskandinavya...
    * iskandinavya hayallerdeki memleket... birgün biz de senin standartlarına ulaşırız inş.

gerçekten orada yaşayan veya daha önce yaşamış olan sözlükçüler deneyimlerini paylaşsın da dinleyelim. hiçbir şey tam anlamıyla beyaz, ya da siyah olamaz sonuçta.
  • norveç'in öteki yüzü
    sarı saçı, mavi gözü
    elf gibi oğlanı kızı
    ama bize yar olmuyor

norveç'in öteki yüzü
    hiç bitmez ki karı buzu
    somon balığında tuzu
    ama bize yar olmuyor

norveç'in öteki yüzü
    çayırlık çimenliktir düzü
    adamların boyu posu
    ama bize yar olmuyor
  • karanliktan insanlarin intihar ettigi savi kismen dogru olsa da bu ulkelerde intiharin yaygin oldugu aslinda sehir efsanesidir. kisin karanlik gecen her gun icin, yazin batmayan gunes var ıskandinavyada. ayrica dunya saglik orgutunun 2011 verilerine gore intihar oranlarinin en yuksek oldugu ilk on ulke soyle siralanmis:

1- guyana
    2- guney kore
    3- sri lanka
    4- litvanya
    5- surinam
    6- mozambik
    7-nepal
    8-tanzania
    9-kazakistan
    10-burundi

link

en yuksek intihar oranlarina sahip olan 10 ulkenin yarisi afrikada 365 gun isik aliyo da noluyo?
    ayni listede norvec 81, turkiye 93. sirada. tore cinayetlerine girmiyorum bile.
    kisin soguk ve karanlik havanin insanlari depresif kildigi kesin ancak pek cok norvecli kisin kendini dogaya vurur. 4.5 milyon nufusuyla kis olimpiyatlarinda da madalyalari 10 ar 10 ar toplarlar zaten. bir tek rusya ve amerikayla kapisirlar. ıki ulkenin toplam nufusu yaklasik 500 milyondur. buna ragmen norvecliler madalya yarisinda öndedir.

[http://www.olympic.it/english/medal/id_winter.htm http://www.olympic.it/english/medal/id_winter.htm]

ya da soyle ozetleyelim:

[http://youtu.be/sls-egzzxs4 http://youtu.be/sls-egzzxs4]

son olarak, norveclilier, isveclilere gore daha muhabbet canlisi insanlardir (bkz: izafiyet teorisi). isvecliler iskandinavyada (finler ve norveclilier tarafindan) snob, burnu havada insanlar olarak gorulur. norvec'in dogasi isvec'inkinden 1365 kat daha guzeldir. petrol ve dogal gaz zengini norvecte maaslar isvece gore ortalama 2 kat fazladir. norvec mcdonaldslarinda ısvecli gencler para biriktirmek icin gecici olarak calisirlar.

son olarak komsuyu es gecmeyelim;

isveclinin gotu havada
    somonum piser tavada
    rastalayamazsin bir gavada
    ne guzeldir norveclilik.

ayrica (bkz: ne guzeldir isveclilik)
  • norveç göçmen bürosunun dezenformasyonudur. bir benzerini geçen gün japonlar yapmıştı.gelmeyelim diye yapıyorlar. yemezler !
hesabın var mı? giriş yap