• sonuna kadar okuduğum ama güncel durumda 2 yıl çalışıp antalyada daire alabilme seviyesine kadar düşmüş noterin nasıl battığını anlamadığım durum. böyle bir batma fırsatı varsa derhal değerlendirmek isterim.
  • bir gün noterlere acıyacağım hiç aklıma gelmezdi. yazık, 2-3 yıllık gelirleri ile ancak ev alıyorlarmış. yardım kampanyası filan mı düzenlesek.
  • (bkz: kadere bak)
    (bkz: notere bak)
  • bir yıllık gelirleriyle 2-3 daire alamamalarina üzüldüm bak şimdi.
    devletimiz noterlerin bu mağduriyetini derhal gidermeli, bir kimlik sureti noter ücreti derhal 500 tl olmalı.
  • işim gereği yurtdışı firmalarla çok içli dışlıyım. hal böyle olunca türkiye'de noter, yeminli evrak tercüme vs. işleri de çok oluyor. ancak bu yabancı firmaların çoğu her şeyin böyle noter tasdikli yapılmasına ve notersiz evrakın birçok yerde geçersiz sayılacağına inanmakta zorluk çekiyor. çünkü yurtdışında noterli evraka nadiren gerek duyulurmuş.

bir gün birisi çıktı dedi ki: "demek ki buralarda evrakta sahtecilik falan çok oluyor, kişiler arası güven çok zayıf ve dolayısıyla neredeyse her belgeye hakikidir/gerçektir anlamına gelen noter mührü basılması gerekiyor"
  • içler acısı bir durum. 20, 30 yıl çalışarak ancak 10 daire alabilecekler. oysa konyaaltı’nın tamamını almaları gerekiyordu.

tanım: harçlığı enflasyon oranında artmamış bir noter yavrusunun yardım çığlığı.
  • genel olarak ülkede alım gücünün düştüğünü maalesef birçok kişi görebiliyor. eskiden sadece evin bir ferdi çalışarak ev, araba, temel ihtiyaçlar karşılanabiliyordu.

ayrıca dolaylı yoldan troll'lük yapıp bir meslek grubunun hedef gösterildiğini düşündüğüm yazıdır.
  • yürü git be, aklımızla dalga mı geçiyorsun? dedirten başlık.

tanıdığım noterler tanıdığım en zengin insanlar. darphane gibi para basıyorlar 3 tane personelle. vergilerini, giderlerini çıksa en az %30 civarında kar marjı var. hayvan gibi para kazanan başka bir kurum yok. a4 kağıt pahalıymış. her bir kağıtlık işleme 150-250 lira arasında para alırken o kağıdın 19 kuruşluk maliyetini mi düşünüyorsun?

te allahım ya, adama bak.

500 lük kağıt 95 tl. bir sayfa a4 kağıt 0,19 tl. siz kaç para alıyorsunuz 1 sayfalık yazıyı tasdik etmeye? ne kadarı vergiye gidiyor? bunlardan bahset. personel maliyetiniz ne? yükle bütün işleri şefin üzerine, riskli işlem geldiğinde biraz oyalayıp, bezdirip müşteriyi başka notere yönlendir. noterleri tanımıyor muyuz sanıyorsunuz?

çok sinirlendim bu başlığa. millet burada aylık 5500 lira, 6000 lira maaşla nasıl geçineceğim derdinde. siz akşama kadar kaç katını kazanıyorsunuz o paranın? hem de 1 günde? ben her notere gidişimde en az 1000 lira bırakıp geliyorum. bir de küfür ediyorum, böyle sisteme lanet olsun, her taraftan soyuluyoruz diyerekten çıkıyorum.

edit: sinirimden okumadığım başlığın devamını okuyunca daha da sinir oldum. sultanımızın annesi 2 yıl yemeden içmeden daire alabiliyormuş? biz 2 kişi çalışıp 10 yıl yemeden içmeden ancak daire alabiliyoruz. yani valide sultanınız normal bir vatandaşın yaklaşık 10 katı para kazanıyor.
  • south park'ın lars ulrich parodisini getirdi aklıma bu trollük denemesi.

lars da korsan müzik indirenler yüzünden altın kaplama köpekbalığı akvaryumunu alamıyordu. alması için birkaç ay para biriktirmesi gerekiyordu. belki de hayatının geri kalanını yarı-lüks yaşamak zorunda kalacaktı.

https://i.gifer.com/6ahy.gif
  • ulan ne ağladın be, dün benzin istasyonu bugun noter. gören ekmege muhtac sanacak aq. annenin noterden biriktirdikleri ile benzin istasyonu acacak kadar kazanırken iyiydi. ayda 30-40 usd kazandıgı zamanlarda yaptıgın yatırımlara say.

--- spoiler ---

annemin yıllardır biriktirdiği noter geliri ile dolar 2 lira iken aldık bayiliği. eskiden dolar 1.5 iken noterler 30-40k dolar para kazanıyordu 2010 civarı
    --- spoiler ---

tamamen devletin işletmesi gereken bir kurumun batması.

edit: yaman trollmüssün delikanli :)
hesabın var mı? giriş yap