• ulan ibine. adam çalışma sermayesini yaratamayıp kredilere ödeme yapıyor ve stok çekebilmesi için alacağı firma yabancı buyük ihtimalle para olmadan mal vermiyor. senin gibi ibineler de adamın halini bilmeden boyle laf çakıyor. piyasa şu anda bu tip firmalar ile dolu. çalışma sermayeleri kurdan eridiği için peşin mal parasını almak zorunda kalıyorlar. senin huyun suyun hürmetine değil yani. ibinelik olsun diye yapmıyorlar. piyasa tamamen nakite döndü bu bir iki senedir. alış bebişim.
  • babana bile güvenme devri olduğu için kimseyi suçlayamam.

kendi babamın akrabalar dahil yüzlerce milyarlık alacağı var.
  • acaba o tedarikçi kendi tedarikçilerine ödemeyi peşin yapıyor mu? hiç zannetmiyorum.
  • tercih meselesidir. mesela ben de ödemeyi peşin yapmayan alıcıyla çalışmıyorum. ulan ibine, dolar bekleyip bekleyip bir seferde %5 vuruyor yukarı, bütün mal malzeme dolara euroya endeksli, ha bire birileri batıyor, kaçıyor ben sizin gibilerle uğraşmak zorunda mıyım? ver parayı, sen yaşa stresi "ulan parayı verdik de malı alabilecek miyiz acaba" diye.
  • en doğrusunu yapan tedarikçi dir.
    hastaneye gidersin, önce muayene ücretini ödersin,
    sonra doktoru görürsün ve hastalığının ne olduğunu öğrenirsin.
    ama teşhisin doğru, tedavinin işe yarayıp yaramayacağını bilemezsin.
    yani şifa garantili bir durum yoktur ortada.

kısacası türkiye gibi pazarlarda parayı görmeden iş yapmamak gerekli.
  • nice köklü firmalar görmüştür onları tokatlayıp kaçan. dolayısıyla param senin cebinde kalacağına malım dükkanımda çürüsün mantığıyla işletilen tedarikçinin doğru olanı yaptığı ayaktır. ayrıca (bkz: para peşin kırmızı meşin)
  • eğer tedarikçinin müşterilere cari açıcak durumu yok ise bıraksın bu işleri köyüne dönüp tavuk beslesin nedir bizim sizlerden çektiğimiz.
  • en dogru calisma prensibini benimseyen firmadir, calismamak tercihtir tabii ki, elestirmek ise sacmalik.

zira turkiye cumhuriyeti’nde degismez bir kural vardir ki, kaciyor muyuz diyen herkes kacar.
  • dediğin gibi, "sektörde bilinen köklü eski bir firmaysan, yoldan geçen adam değilsen, sen de oyunu kuralına göre oynyacaksın. ödemeni yap, işini öyle bağla. nice insanlar, böyle sözüm ona köklü firmalara açtıkları kredilerle, ertelenmiş alacaklarla batıp gittiler.
hesabın var mı? giriş yap