• herkesin kendi aracını en pahalı sanması
  • köleliğin birden kaldırılmama nedeniyle benzer durum. parayla satın almış kişiler köleliğin kaldırılmasına karşı çıkıyordu.

fayda etmedi tabi. insanı köleleştirmek de bir mala %200 vergi koymak da zulümdür ve her zulüm eninde sonunda biter.
  • araba binilmesi için vardır. ötv düşerse benim arabam kadar diğer arabaların da değeri düşecektir. benim açımdan sorun yoktur. al-sat ile hiçbir şey üretmeden zengin olan yamyamlar düşünsün.
  • biz silkildik, herkesin silksinler demektir. ötv sadece araçtan değil, hayatımızdan çıkarsa kimse uğradığı zararı düşünmez hayat ucuzladı için şu an ötv ile aracını sattığınız alacağı ürünü ötv kalktığında da alabilir.

sadece araç alanlar değil, herkes ötv sayesinde silkildi.
  • sadece kelepir bulup alıp satanları üzer.

evet benim arabamın değeri düşer. ama keşke bu şekilde düşse. neden mi?

çünkü ben aracımı 2016'da 0km 52bin tl'ye aldım. bugün satsam 180 civarı elimi öpene satarım.

ama keşke benim aracım şöyle ötv düzenlemesi nedeniyle bir 100'e falan düşse. ah keşke düşse, hatta euro düşse de 20bin bile olsa benim aracım. zerre sikimde değil. en ufak derecede üzülmem.

çünkü neden? o zaman 100'e veya 20'ye aracımı satarım, şu an üzerine 100bin koyup alamayacağım arabayı, o zaman 10bin koyar alırım muhtemelen.

bu nedenle, eğer siz arabayı binmek için aldıysanız, ötv nedeniyle arabanızın değer kaybetmesi sizi üzmez. sadece şöyle bir sıkıntısı vardır. 500bin ödemişsinizdir, 300bine düşer, acil bir işiniz nedeniyle satmak durumunda çok büyük zarar edersiniz, doğru. ancak binmek için alan ve değiştiren kişiler için, kayıptan çok, kazanç olacaktır.

edit: buna karşı çıkanla kyk borcunun silinmesine karşı çıkan kafa aynı diyen maldır. mesela ben ötv kalksın ama herkes de kyk borcunu bir şekilde ödesin diyorum. çünkü kyk dediğin şey borç. o kadar sene para almış kullanmışsın, ödemeye gelince silinsin. bu hırsızlıktır amk. insanların parasını alıp ödememektir. ötv ile nasıl aynı tutuyorsunuz. daha düzgün bir ödeme şekli istemek başka, ben parayı alır yerim, geri meri ödemem demek başka. peşin söylüyorum devlet kimsenin vergi borcunu da silmesin, sike sike alsın
  • ötv'nin kaldırılacağına inanan insan doların 1.5 tl'ye düşeceğine de inanıyordur ve hayat boyu harcanmaya mahkûmdur.
  • devlet bir indirip bir kaldırıyor, kaldırmışken yakalanan inmiş yakalanana kızıyor niye bana kalkmışı denk geldi diye.
  • cari açığı ötv zammıyla kapamaya çalışmak günü kurtarmaktan başka bir işe yaramıyor.
  • böyle mallar olduğu sürece hiçbir şeyin fiyatı düşmez. adam çünkü ileri görüşlü değil, geri kafalı.
  • ötv’nin kalkması tr için oldukça zor bir durumdur. çünkü olay sadece araç fiyatları düşmesi değildir.
    1) araç maalesef bir ihtiyaç olmasına rağmen ülkemizde bir yatırım aracı oldu (altın, döviz, arsa, ev vb. gibi)
    2) bu nedenle ötv kalkarsa örneğin 200 bin tl’lik araç 90 bin tl olduğunda herkes sırf yatırım amaçlı ileride yine ötv gelir mantığı ile araçlara saldırır.
    3) araçların fazla olması demek her sokakta araç koyacak yer yokken ve trafik sorunu varken şehirleri çekilmez hale getirebilir. örneğin istanbulda var olan trafik sorunu 2-3 e katlanır. (buda oy kaybı demektir)
    4) benzin fiyatları artar, araç çok olduğundan benzin satışı artar talep zaten fazla ise o mal her türlü satıldığından fiyatlar artar bu seferde yine de oy kaybı olur.
    5) al sat yapan yada galericilerin elinde aldıkları yüksek fiyatta araçlar patlar ( bunu bende istiyorum) ama onlar ve ailelerinden bir oy alamaz.
    gibi bunlar çoğaltılabilir.
    yapılması gereken ötv miktarını makul seviyelere çekmektir.
    ayrıca: ötv düştüğünde 300 bine aldığım araç 140 bine düşecek benim 160 bin zararım olacak ama ben al satçı değilim amacım kaliteli araca binmek. diğer araçlarında fiyatı azalacaktır. bende aracımı
    satar üzerine 100 bin koyar çok daha kaliteli arabaya binerim. bana hava hoş :)
    edit: ayrıca devlet şuan inanılmaz zor durumdayken bu araçlardan gelen kazanç kapısını kapatır mı? bunlarıda düşünmek gerek. ayrıca ytd :)
    edit2: harf hataları düzeltildi
hesabın var mı? giriş yap