• diğer sözlüklerden farklı olarak içinde illüstrasyonlar bulunan taş gibi sözlük. kanımca bu sözlüğü alanların büyük çoğunluğu anadolu lisesi hazırlıkta hocaların zorlamasıyla almışlardır. o zamanlar fiyatıyla içime oturmuş olan bu sözlük için şimdi ise iyi ki hocalar zorlamış, iyi ki de bu sözlüğü almışım diyorum zira lise hayatımdan bu zamana kadar dayanabilen ender eşyalardan birisidir.
  • cambridge advanced learner's sözlüğünde bulunmayan kelimenin anlamını oxford advanced learner's sözlüğünde bulunabilir.
    örneğin; cruise kelimesinin to win or achieve something easily gibi bir anlamı var. bu anlam oxford sözlüğünde bulunuyor fakat cambridge sözlüğünde bulunmuyor.
    https://dictionary.cambridge.org/…ry/english/cruise
    https://en.oxforddictionaries.com/…efinition/cruise
    edit: oxford dictionary görsel eklendi. görsel
  • bir gün ingiltereye gidip, amerikan ingilizcesi kullanıp karizmayı sıfırlamamak için elde bulunması gereken sözlük. kelimelerin hem amerikan hem de ada ingilizcesi okunuşları mevcuttur. tabi bunu konuşurken simultane yapmak yerine ingilizceyi öğrenirken yapmak daha mantıklı bir yaklaşımdır.
  • harika bir sözlük...

web adresi: https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/

e tabi bunu adres satırına yazmak ciddi bir iş... bunu yazana kadar google'a oald yazın...

bir nevi:

(bkz: google'ı adres çubuğu olarak kullanmak)
  • cogu uzman tarafindan dünyadaki en iyi tek dilli ingilizce sözlük olarak görülür.
  • ilk kez 1948'de yayınlanan ingilizce eğitimi ve öğrenimi açısından devrim niteliğinde özellikler taşıyan pedagojik bir sözlüktür. albert sydney hornby adında bir ingiliz sözlükbilimci tarafından hazırlanmış ve daha sonraki yıllarda alandaki gelişemelere paralel olarak daha geniş bir kadro tarafından sürekli güncellenir hale gelmiş kapsamlı bir çalışmadır.

1980'li yıllarda almıştım ciltli bir edisyonunu. hâlâ masamda durur. hem nostaljiktir* hem de ders hazırlarken, bir kelimeyi basitçe nasıl açıklarım diye bakarım. açıklamaları anlaşılır ve sadedir. doğal örnek cümle içinde kullanarak, anlamını ve doğru kullanımını pekiştirmeyi hedefler. ayrıca ipa ile okunuşları da gösterilir. ingilizce öğrenenlerin ve öğretmenlerin kullanması amaçlanarak belli sayıda kelime ile yazılmıştır bütün açıklamalar. (bkz: the oxford 3000)

buradan: oald

buna benzeyen diğer bir sözlük için (bkz: collins cobuild)
    bir diğeri de kesinlikle macmillan sözlüğüdür (bkz: macmillan dictionary)
  • bu sözlüğün bildiğim kadarıyla 9. baskısı piyasada ve interaktif olarak mevcut.
    ancak android de 8. baskısını goldendict ile kullanabilirsiniz. sözlükte resimler de mevcut ancak kelime ve cümle seslendirmeleri olmadan.
    ben şahsen bir kelimeyi özel olarak inceleyeceksem uygulamasını açıyorum. çünkü seslendirmelerle öğrenmek istiyorum. tekrar ediyorum vs
    basılı versiyonu zamanında çok ucuzdu. ancak şimdi el yakıyor. hem dil öğrenmenin şekli de değişti. cep telefonunda olması her zaman lazım.
  • o kadar incecik sayfalara sahip olmasına rağmen 10 senedir parçalayamadığım kaliteli sözlük.
  • (bkz: oxdict)
  • kendisi hayvani bir sözlük gibi gözükmese de sayfa inceligi ve kapsadıgı ingilizce kelimeler bakımında yeterli ve yararlıdır. "regularly updated" $eklinde bir davası da olan bu sözlük kavga ya da sinir anlarında kafaya vurmak için kullanılan sert cisimler arasında yerini almaktadır.
hesabın var mı? giriş yap