• destek görmesi gereken tepki biçimi. türkiye'de yaşayan bir birey olarak bunun bir çözüm olmadığını daha çok ayrıştırıcı bir uygulamaya dönüşeceğini biliyorum. ülkemizde bu kadar tecavüz indirimi varken, devlet politikalarıyla pozitif ayrımcılığa yönelik somut çözümler üretmezken yapılabilecek çözüm niteliği taşımayan uygulamaları istemiyorum. yarın herhangi bir taciz de tecavüz de yine failin suçlanacağı yerde, kadına yönelik suçlayıcı söylemleri duymak istemiyorum. bazı şehirlerimizde uygulamaya geçmeye başlayan pembe otobüs bizim hayatlarımızı kolaylaştırmayacak aksine daha çok zorlaştıracaktır. eril zihniyeti değiştirmek, pozitif ayrımcılığı güçlendirmek varken bu tip uygulamalar çok ikiyüzlü ve kötü niyetli geliyor. bu uygulama çoğalmadan bir tepki konulmalı ortaya ve bu çirkin proje kaldırılmalı. eğer kalkmayacaksa dahi tercih edilmemeli.
  • destek bulması gereken kampanya. bu uygulamanın yapılma sebebini ve gelecekte ne gibi sorunlara yol açacağını az çok kestirebiliyoruz. bunun için, bir şeyler yapılmalı.
  • comarin biri cikip "pembe metrobuse binmeyen kadinlar yolludur" demezse ben de bu ulkeyi tanimiyorum.
  • diger metrobusler kadar ter kokacagi icin kokusuz yolculuk isteyenlerin karsi cikmamasi gereken kampanya.
  • kadınları tembelleştirecek uygulamadır. zira yıllardır anlatamıyoruz bu toplumun erkeklerini yetiştiren kadınlar. kadınların "aslan oğlum, koçum oğlum, kızların hepsi benim oğluşuma aşıkmıymış, annesinin bir tanesi, ay hiç bir kız benim oğluma layık değil.." vs diye sürüp giden güzellemeleri, kız çocuğunu da abisine ya da erkek kardeşine hizmet etmesi, sözünü dinlemesi üzerine itinayla baskılayan kadının marifeti şu uygulama.
    şimdi bu uygulama kendilerine sözde"özgürlük" sağlıyor gibi gözükse de gözlerini var olan duruma iyice kapatmaları, mücadeleden kendilerini çekmeleri demek. çünkü erkekler demese bile kadınların, tecavüze uğrayan kadın için "bizim için pembe otobüs varken, niye diğerine bindi ki" demelerine fırsat vermek demek.
    eğitmediğin kadını sosyal hayattan da soyutluyorsun, kendi ayakları üstünde durabileceğine değil sürekli korunup kollanması gereken, kendini koruyamayacak aciz bir varlık olduğuna inanmasını sağlamaya çalışıyorsun. bunu da "size güvenli ortam yarattım" diyerek yapıyorsun çoğunluğu da bunu yiyor , yiyecek!
    bir de şuna cevap verirlerse mutlu olacağım ya erkekler olarak nasıl tedavi edilemez, eğitilemez hayvanlarsanız* artık her alanda kadını kafesleme ihtiyacı duyuyorsunuz. yasa yapın, yaptırımları ağırlaştırın, kafalarına vura vura nefes alan her canlıya sarkamayacakalrını, dininizin de nefse hakim olmayı emrettiğini anlatın, hatırlatın devlet büyükleri olarak da her vatandaşa eşit ve adil uygulamalarınızı görelim. daha da olmazsa erkekleri kafeslere, özel alanlara kapatın kadınları değil.
  • destek verilmesi gereken kampanya.

yaygınlaşması halinde günün birinde sırf pembe otobüse/metrobüse binmediğimiz için toplu taşımada başımıza gelen taciz haklılaştırılabilir.

''hakim bey pembe otobüse binseymiş, binmediğine göre o da bunu istiyor. '' gibi söylemlere maruz kalabiliriz.
  • her şeyi bir kenara bırakarak, sırf bir otobüs dolusu kadınla yolculuk etmemek için katılacağım kampanya.
    cinayet çıkar o otobüste, yüz küsür kadını bi otobüse doldurmak ateşle barutu yanyana koymak gibi bi şey. ağzımı yırtıverirler diye korkuyorum o namus kumkumaları.
    bırakalım çarşaflılar, ve örümcek zihniyetliler kullansın pembeleri. biz de normal otobüslerimizde nispeten daha rahat yolculuk yapalım.
  • bir sorunun çözümünü de ayrıştırmadan yapın eğitin uyarın ceza kesin ayırmayın birleştirin
  • en başta kadınların destek vermesi elzem olan kampanya.
  • ayrımcılığa pabuç bırakmadan kadınlı erkekli bir arada bulunarak ve yolda giderek, sapıklara ders vererek yaşamaya devam etme durumudur.
hesabın var mı? giriş yap