• saksonların istilası öncesi britonlar zamanınındaki eski britanya'da, büyük krallara verilen bir ünvan. bir kralın bu sıfatı alabilmesi için pendragon soyundan gelse bile diğer krallar tarafından "high king" kabul edilmesi gerekiyormuş o devirlerde. yoksa bildiğin düz kral oluyor. pendragonluk zor iş yani, formanın hakkını vermen gerekiyor olmak için.
  • bizdeki başbuğ kelimesinin tam kar$iligi olsa gerek.
  • bizdeki pendragon kelimesinin ta kendisidir..

tanımlamak gerekirse; dedem kral arthur'un, mübadele zamanında selanik'ten göçmek zorunda kalan ailesinin ismi..
  • hak ettiği değeri görmemiş progressive rock-metal grubu. şöyle ki, zaten progressive grupların pek çoğu sadece kendi kısıtlı kitlesine hitap edip büyük bir açılım yapamıyor, hani öyle çoğu dream theater gibi şanslı değil, pek çoğu progarchives'in tozlu sayfalarında kalıp minik bir kitle tarafından takip edilip unutuluyor ama bu grup gerçekten hak ettiği yerde değilmiş gibi, hem çok uzun yıllardır müzik yapıyorlarmış, hem de ne bileyim pain of salvation, porcupine tree seven insanların baş tacı etmesi gereken bir grupken hiç de adları sanları bunların yarısı kadar bile duyulmamış, ben de bir süre öncesine kadar duymamış, bir yerlerden pure albümünü edinmiştim ki düşünün pure kendilerinin son albümlerindenmiş ve bunca yıllanmış grupların yaratıcılıktan düştükleri son albümleri nerede, pure nerede...

bu 2014 yılından bir şarkıları: https://www.youtube.com/watch?v=bqd7tafxpt8

şu ise beni pure albümünün açılışıyla vurup kendilerine hayran eden şarkı: https://www.youtube.com/watch?v=ccr-vkepe18

gitar tonlarının kibarlığı, klavyenin üzmeyişi, davullar, vokalin ses rengi, şu indigo adlı şarkının ana riff'i, allahım nasıl bugünlere kadar senden eksik kalmışız. neredeyse bazı bazı marillion ve pink floyd'a bile yakınsıyor (slide gitar soloları ve tonlar falan derken) ama daha çok dediğim gibi pain of salvation, porcupine tree sevenlere göz kırpacaktır eminim.
  • iq ve arena ile, belki bir de big big train ile aynı kulvarda progressive rock yapan muhteşem grup. spotify'a gelseler keşke artık.
  • progressive / neo progressive alemin ciddi anlamda bugüne dek en değeri bilinmemiş gruplarından birisi.

indigo, the voyager, paintbox, breaking the spell gibi başyapıtlara ve daha birçok güzelliğe imza atmış, müzikal açıdan belli bir standardı olan ve o standardı uzun yıllar korumuş bir gruptur.

spotify'daki yoklukları da hayli üzücüdür.
  • hauru no ugoku shiro, nam-ı diğer howls moving castle adlı filmde howl'un kendine uydurduğu büyücü isimlerinden biridir.
  • concerto maximo adlı konser dvd'sini izlerken yanında 3 adet efesi yuvarlarsanız tadından yenmez.
  • eraserhead isimli şarkısıyla beni benden alan gruptur.
  • kral arthur'un geldigi sulale . babasi uther pendragon . amblemlerinin kirmizi ejderha oldugunu ve bunun ingiltere'nin bayrak sembollerinden biri oldugunu soylemeyi de borc bilirim .
hesabın var mı? giriş yap