benim canım bankaya kazandırmak istiyor. almasınlar o zaman pos cihazı.
  • geçen gün -üstelik alkollü mekanda- başıma gelmiş hadise.

3.000 tl hesap tuttu. adam dedi ki “yalnız pos çalışmıyor”.

ben de “o kadar nakiti nasıl taşıyayım” dedim.

“iban verelim” dedi.

“gecenin 12'sinde ben niye eft'ye 50-60 tl komisyon ödeyeyim. böyle iş mi olur? eft komisyonunu düşecek misin hesaptan? ya hesabı ödemicem, yada komşudan pos getirin” dedim.

pos geldi. çektim. slipte oturduğum işletmenin adı yazıyordu.

yani bozuk mozuk değil. hayır zaten oturduğumdan beri elli kalem üründen geçirmişsin bana. banka komisyonunu mu dert ediyorsun?

böyle işlerde -eğer yiyip içtikten sonra derse- gerekirse tartışın işletmeyle.

edit: havale isteyen işletmeci bir arkadaş rahatsız olmuş. özelden “havale/eft komisyonu 50 tl tutmaz. senin olay yalan.” diyor. “yok abi 5-10 tl de olsa sen niye komisyon veresin bi de hesabın üstüne?” diyen yok ama.
  • paket servislerde, "tamam, pos makinen çalışınca gelirsin", restoran gibi yerlerde, "bu benim telefon numaram, pos makinen çalışınca ara beni", mağaza vb. yerlerde, kibarca, "ürün kalsın" cümlelerini kurduğunuzda, mucizevi bir şekilde çalışan pos makinesinin bir yerlerden çıkageldiği, talihsiz tahsilat durumudur.
  • pos makinası çalışmıyorsa, pos ile ödeme seçeneğini kapatabilirsiniz. nakit para taşımak zorunda değilim.

ızıcık ınsın ılın nıkıt ıdıyın.

esnafın karını ve zararını düşünmekle mükellef değilim!! eğer nakit çalışacaksa da bunu ifade etmeli.

ha nakitle çalışırken ne kadar vergi veriyor orası da ayrı muamma tabi.
  • hiçbirinin derdinin bankaya ödeyecekleri komisyon olduğunu düşünmüyorum, en yüksek pos komisyon oranı bankalarda %1,70.
    %0,90, %1, %1,3 vb. pos oranları ile bankalarla rahatlıkla çalışabilirler.
    burada asıl sorun pos ile tahsilat yaparsa fiş kesmesi gerekmesi ve vergi ödeyecek olması.
    berber, kuaför, güzellik merkezi, çantacı vb. yerler nakit ödemezsen ödeyeceği vergiyi fark olarak istiyor, gıda sektöründe rekabet daha yüksek olduğu için, o fiyatlama ile satış yapamayacağından pos çalışmıyor vs. deyip nakit almaya çalışıyor çakal esnaf.
  • pos makinesi çalışmıyorsa benden de nakit veya havale çalışmıyor deyin. hesapta para yok ne yapalım? daha sonra pos makinesi birden marşa basan motor gibi "grınnn grınn" diye çalışmasına şahit olacaksınız.
    tanım: vergiden kaçmak için kayıt dışı ekonomiden faydalanmaya çalışan çakal esnaf yalanı.
  • "nakit yok, kalsın o zaman" denilerek dükkandan çıkmayı gerektiren tutum.
  • vergi kaçırmak için uydurulmuş kılıf. bankalar çok komisyon alıyormuş. bankalar sadece sizden mi komisyon alıyor, diğer işletmeler nasıl pos kullandırabiliyor ?

böyle yerlerden alışveriş yapmamak en iyisi ancak zorundaysan da fiş almak bir çözüm.
  • çalışmayan posları birden çalıştıracak muhteşem bir formül, nakit yok teşekkür ederim kalsın. birden sihirli bir şekilde çalışmaya başlıyor pos makinesi.
  • sipariş verdiğimiz bir lokanta vardı neyse ilk siparişimizde gelen pos arızalandı ayağına nakit aldı. apartmanda aynı mekandan sipariş verenlere de her seferinde arızalı ayağına nakit alıyorlarmış tabi fiş yok haliyle. bir hafta sonra yine sipariş verdik kartı uzattık yine yok ağ görmüyor abi nakit verebilir misin falan diyor, dedim kardeş bak her seferinde aynı şeyi yapıyorsunuz. git sağlam pos cihazı bul gel paranı vereyim madem arızalı niye gezdiriyorsun elinde bunu dedim. başka cihazınız da yoksa almıyorum siparişi dedim. eleman yirmi dakika sonra daha jelatini üzerinde cihazla geldi. sözüm ona bu vergi kaçıran çakallara fırsat vermeyin.
hesabın var mı? giriş yap