• son zamanlarda girdiğim çoğu işletmede karşılaştığım durum. size göz göre göre pos makinesinin çalışmadığı yalanını atıyorlar.

esnaf bu zor dönemde işletmesini nakitle döndürmek istiyor anlıyorum ama bu müşterinin problemi değil.

pandemi dönemindeki kapanışları unutmuşa benziyorlar. müşteri velinimettir unutmayın.
  • "post makinası" diyorsa o şark kurnazınınki muhtemelen çalışıyordur.
  • o zaman kalsın diyip çıktığım dükkandır. pos makinasını da istediği gibi kullansın
  • alacaklılar yüzündendir. banka hesaplarına para geçmesini istemezler şu süreçte.

bu tipler üzerlerine ev araba eşya da almazlar. alacaklılardan icra gelirse üstünde bir şey gözükmesin diye.

hatta esnaf tanıdığın birinde 2 araç 3 daire vardı, boşandı ve geliri ve mal varlığı olmadığı için nafaka dahi veremeyecek halde olduğunu söyledi. araçlar annesi ve babasının, evleri ise teyze amca falan gibi tiplerin üzerine idi elemanın. vay be demiştim, neredeyse mahkemeden yardım isteyecekti. bu tipler etrafınızda dolu.
  • komisyon oranları yüksektir muhtemelen. bu yüzden gelen parayı da bankayla paylaşmak istemiyordur.
  • son zamanlarda sıkça denk geldiğim durum.

“tamam o zaman yapacak bir şey yok, nakitim yok” deyip çıkıyorum. bu durumun kalıcı hale gelmesini istemiyorsanız dirayetli olmak zorundasınız. cart diye çıkarıp nakit verirseniz, bir süre sonra bu alışkanlık kemikleşir. ondan sonra ekşi’de “kredi kartı kabul eden esnaflar veritabanı” başlığını görürüz.
  • komisyonun yanında vergiden de kaçmaları zor oluyor.
  • nakit taşımıyorum. işine gelirse deyip çıkıyorum.

ciddi vergiden kaçınma olayı var.
hesabın var mı? giriş yap