• guzelligini o oyle herkes goremiyor tabi bi tek adnan hoca goruyor dunya guzeli (format esi, burda tanim bitti, devam et, bu parantez hic olmamis gibi davran, cabuk ol, iniyor) muthis guzel zeytin gozlu huyu da guzel kendi de guzel munis ahahaha onu da cok seviyor. dogru mu? ahahaha
  • şah rıza'nın ilk karısı fevziye'yi, ki kendisi aynı zamanda mısır kralı faruk'un kız kardeşi oluyor, 1949 yılında boşadıktan sonra evlendiğ kadıni doğuştan prenses.

söylenenlere göre şah bir erkek evlat istiyor ve bu sebeple bu işe girişiyor çünkü fevizye'den olan çocuğu kız. süreyya şah ile evlendiğinde 18 yaşında, şah ise 32 yaşında. nişanları 1950 yılında yapılıyor 1 yıl sonra da düğün yapılıyor.

aslında o dönem pek çok olay var ama süreyya'nın bu kadar olay olmasının birçok sebebi var. iran şahı'nın ikinci eşi olması, isviçre ve ingiltere'de yatıllı okullarda okuyarak büyümesi, babasının iran'nın tanınmış kişilerinden isfendiyar bahtiyari annesinin ise ilginç bir şekilde bir alman olması, süreyya'nın avrupa'da iyi bir eğitim alması 3 dil (almanca, fransızca, ingilizce) bilmesi sanıyorum bunlardan. siyasi olarak zaten iran çok popüler durumda o dönem çünkü çok ciddi bir petrol geliri var. bunun kontrolü ingilizlerin elinde ama şah kontrolü ele almak niyetinde.

bu atmosferde tabii ki süreyya'nın ünü ve onunla ilgili haberler dünya gündemini oldukça meşgul ediyor. gelinliği, takıları ile ilgili sürekli dedikodular yapılıyor.

ciddi anlamda bir prenses düğünü oluyor, şah'ın sarayında 11 şubatta. süreyya düğünde göz kamaştırıyor. zaten güzelliği malum. bir de gelinliği yok mu ah o gelinlik. sanıyorum benim bile ilgimi çekti. gelinlik paris'te dior'a diktiriliyor. söylenenlere göre 3 haftalık bir yapım sürecinde pek çok terzi çalışıyor. kumaşı lame, 900 bin altın pul, 6 bin elmas ile döşeli bu gelinliğin sadece kuyruğu bile 10, toplam ağırlığı ise 25 kg. tabii bu kadar ağır gelinliği o nazenin süreyya taşımakta oldukça zorlanıyor ama hakkını da veriyor.

süreyya tam bir prenses gibi masalsı bir gelinlikle evlenmiş oluyor böylece.
  • dünya güzeli. müthiş güzel, çok güzel, böyle zeytin yeşili gözleri acayip güzel.
    huyu da güzel kendi de güzel. munis, tatlı.

doğru mu? doğru inşallah.

http://www.youtube.com/watch?v=rggvjvx09t4&nr=1
  • güzelliğini herkesin göremediğidir.

(bkz: kral çıplak)
  • guzel bir kedi ismi olabilir.
  • bir çok hüzün yaşasa da benim tezim şudur sorun şahta be kardeşim adam kimle evlendiyse üzmüş,kırmış.sultan fevziye,sultan süreyya gibi farah diba da benzeri kaderi yaşamış ilk bakışt şanslı ve sorunsuz gibi görünse de o da iki evlat acısıyla sarsılmıştır.
  • ilk defa televizyon'da bir fotoğrafına denk geldiğimde aklıma tek bir soru geldi, "o burun gerçek mi?". hayır ortadoğu'daki lider eşlerinde genelde öyle bir güzelliğe denk gelmişliğim de olmadığı için insan bir hayret ediyor, bizim gundi şah nasıl bulmuş bu hatunu diyerek. neyse efendim hanımefendi bir içim su, adeta bir dilber-i rana. genelde dost meclisinde şimdiki oyuncu veya sosyete zümresinden vesaire konu açıldığında ben güzel kadın yok deyip geçerim tabi hemen eleştiriler de gelir; derler ki çok seçicisin yok efendim herkesin dibinin düştüğü şu oyuncu var sana gelse yok mu dersin vb. bildiğimiz hikayeler. mesele yalnız estetik meselesi değil zaten kusursuz güzellik yoktur ancak hakikaten kalite denen bir şey var. yani söz gelimi fiat, renault, honda falan çıkıp arada konsept tasarımlar yapıyor kimi zaman iyi tasarımlı spor otomobiller yapıyorlar kötü mü hayır hatta hep bir inovasyon var yanarlı dönerli uçarlı kaçarlı tasarımlar. ancak yıllardır tasarımında köklü bir değişiklik yapmayan porsche'ye karşı piyasada hiçbir güçleri olamıyor. nedenini porsche'ye dokununca anlıyorsun, bambaşka bir kalite, bir gelenek, bir kök var orada.teşbihte hata olmaz bu hanım efendi de böyle bir kalite yayıyor.

gerçekten özel bir güzellik. onu görünce dedim ki yahu mustafa kemal de keşke onun gibi bir güzellikle evlenseydi. ne buldu bu latife hanım'da anlamak mümkün değil. hadi huyu güzeldir desek o da sıkıntılıymış denilenlere göre.

prenses süreyya, şah'tan ayrıldıktan sonra bir de oyunculuk macerası olmuş tabi olmayacak gibi de değil tam bir sinema yüzü var. tre volti filminde bu güzelliği renkli renkli izleyebiliyorsunuz. şimdi bunu izledikten sonra gel de seçici olma.

şahla yaptığı düğünün görüntülerini de buradan izleyebilirsiniz. bu videonun 2.20 dakikasında o çokça övülen gelinliği nasıl sibirya kurdunun kızağa asıldığı gibi pati çekerek sürüklediğini görebilirsiniz. kardeşim şu gelinliği insan giyecek az küçük yap, zaten hatun daha 18 küçücük. bütün düğün boyunca kocaman bir yün yumağı halinde dolaşmış kadıncağız.
  • iran'ın son monarşik lideri, devrik iran şahı muhammed rıza pehlevi'nin ikinci eşidir.
    çok güzel ve ihtiraslı bir kadındır. iyi bir eğitim almıştır. annesi alman, babası iranlı olan ve bir anlamda iran'dan sürülmüş olan bu kadın hakkında bol görselli bir yazı için şuraya tıklayabilirsiniz: soraya esfandiary-bakhtiari
hesabın var mı? giriş yap