• arif mardin'in teşvikiye camiindeki cenazesinde gördüm adını. "to my beloved brother arif" ibaresinin bu kadar koyabileceğini sanmazdım. güneştendir, tozadandır dedim ve gözümü sildim.
  • ahmet ertegün'ün, samimiyetlerinin bir nişanesi olarak kendisine "pezevenk" diye hitap ettiği müzik insanı. bir doğum günü kutlama kartında bu hitabını belgelemiştir: "dear quincy, dear pezevenk...."
  • "her buyuk starin arkadasinda dahi bir produktor/aranjor olmalidir" kanisinin dunya gezegeninde kanitlanmasini saglamis adam

(bkz: tarkan)
    (bkz: ozan colakoglu)

dunyadaki tum pop muzik beyninin yaklasik yuzde yirmisini bu adamin barindirdigi soylenir.
  • "2006 yılında işlerim için japonya'ya gitmiştim, bulunduğum mekanda don't stop 'til you get enough çalmaya basladı. o an duraksadım ve gülümsedim. uzun yıllar gecmesine ragmen bruce swedien ve michael'ın ne kadar muazzam ve yaratıcı bir karaktere sahip olduklarını bir kez daha gördüm, gelecegin müziğini yakaladılar, ilelebet bu böyle devam edecek"
  • bir şarkı evet sadece bir şarkıda al b. sure!, james ingram, el debarge ve barry white'ı bir araya getirerek "aman allahım bu nasıl kadro, bu nasıl şarkı, bunlar nasıl insanlar?" diye insanın düşünceden düşünceye sürüklenmesine vesile olan insan evladıdır.

şimdi yalan yok aslında kadroyu bildiğim falan yok. quincy jones'u ismen bilirim, barry white'ı hem bilir hem de çok severim. yani al b. sure!, james ingram ve el debarge hakkında kafa tabula rasa.

ya kendi yazdığımdan kendim sıkıldım. kısaca bu adamların "the secret garden" diye bir düetleri var, ölümüne güzel. iki günde 6865464165535 kere dinledim, hala da dinliyorum. siz de dinleyin.

a quincy jones productions ft. barry white, al b sure, el debarge, james ingram "the secret garden":

https://www.youtube.com/watch?v=3mxapkz06v4

aha bu da canlı performans:

quincy jones the secret garden live soul train awards 1991

https://www.youtube.com/watch?v=uwhpbdg11ro

yalnız canım ciğerim barry white çıkınca nasıl coşuyor millet. elindeki mendil olaydım ey beri!
  • bugun cikan vulture roportajinda yine bomba laflar etmis. marlon brando; james baldwin, richard pryor ve marvin gaye'le beraber oldu zamaninda demis. isin daha da ilginci richard pryor'in esinin bunu dogrularken soyledikleri:

“it was the '70s! drugs were still good, especially quaaludes. if you did enough cocaine, you'd fuck a radiator and send it flowers in the morning." yani:

"70li yillar iste! uyusturucular hala iyidi o zamanlar, ozellikle de quaaludes (bir cesit sedatif). yeterince kokain cekince kalorifer petegini bile siker ertesi sabah da cicek gonderirdin."
  • 70'lerin sonunda kurduğu qwest records'la içlerinde chaka khan, rufus, the brothers johnson, michael jackson, deco, james ingram, george benson, narada michael walden gibi soul starlarını uluslararası üne kavuşturmuştur.
  • nam-ı diğer: the magnificent q
  • kanımca dünya üzerinde yeti$mi$ en bilgili, en iyi aranjörlerden biri. mj bir ara büyük star olduysa bu müzik adamının sayesindedir. çok bilgili bir insandır.
  • ray charles ın köyden kente göçüşünde otobüsten inince "gördüğü" ilk insan ve elinden tutup müzik yapılıcak mekana sokan uzaktan kankası..
hesabın var mı? giriş yap