• bağımlılıkla mücadele ve sağlıklı yaşam ile ilgili uzaktan eğitim yoluyla verilen bir seminerde öğrencinin, peygamber efendimiz gün içinde 2 saat uyurmuş demesi üzerine rehber öğretmenin 'günün koşulları gereği olduğunu, günümüzde çocukların 22.00-08.00 saatleri arasında uyku düzenini sağlaması gerektiği' şeklinde cevaplaması üzerine durumu babasına (imam hatip lisesi müdürü) iletmesi ve babasının da 'çocuğun peygamber sevgisi ve dini hassasiyetleri üzerinden travma yaşaması' şeklinde şikayeti üzerinden milli eğitim'in başlattığı soruşturma.

(bkz: https://www.cumhuriyet.com.tr/…a-baslatildi-1828507) haberin metni bu şekilde.

eğer ki durum burada anlatıldığı gibiyse gerçekten ülkenin içinde bulunduğu durumun gittikçe çok daha vahim bir yere doğru gittiğinin resmidir. demek ki bilimsel konuşmak suç. söyleyin de bilelim.
  • nelerle sınandığımızın yeni bir örneği.
  • deli saçması.bu adam bir de okul müdürlüğü yapıyor.sen çocuğunu günde 2 saat uyut o zaman. hatta kendin de sünnete uy ve günde 2 saat uyu.
    sözlük'te bir entry vardı, 1900'lerin başlarında bir yabancı gazetecinin " anadolu insanı 100 yıl geçse eğitilemez" tesbiti yazmıştı,bulamadım.
    tanım: rezalet.
    zorunlu edit: gelen mesajların çoğunluğu şunu gösteriyor ki, anadolu insanı çağdaş ve bilimsel eğitim görmek , gerçeği kavrama ve kavramlaştırabilmek için eğitilmek dışında olmak koşuluyla çok kolay eğitilmiştir ve eğitilebilir. inandığını ve yolundan gittiğini iddia ettiği kutsal kişi ve kavramları bile kendi amaçları kullanmaktan çekinmez, hurafe ve kulaktan duyma söylentileri kendine rehber edinir.
  • ‘ günde 2 saat uyumak’ ve ‘gün içinde 2 saat uyumak’ arasındaki 7 farkı bulunuz. mesela ben günde iki saat uyusam cepheden çıkmış gibi ortalıkta dolanırken; gün içinde iki saat kestirince pamuk gibi oluyorum.
  • buradan rehber öğretmen arkadaşımızın başına hiçbir şey gelmez, bunu da en çok o öğrenci velisi olacak imam hatip müdürü biliyor. onun derdi kendi reklamı. yarın bir gün daha üst bir koltuğa geçebilmek için yapılmış ustaca bir hareket. cv'ye yazılacak güzel bir satır. günümüz milli eğitim idarecilerinin %90'ı bu kafa yapısında ne yazık ki..
  • kültür ile dini karıştıran birinin şikayeti üzerine açılmış soruşturma.

o bölge sıcak bir bölge. gündüz 2 saat uykuyu muhtemel ebu leheb de uyguluyordu, ebu cehil de..

öğretmen gayet doğru bilgi vermiş ama onu şikayet eden veli, başka bir okulda müdürmüş. asıl bu şikayetçi kişiye soruşturma açıp müdürlükten hatta meslekten atmaları lazım.

edit: yanlış anlayanlar olmuş. peygamberin günde 2 saat uyku uyuması diye bir olay yok. o dönemde elektrik, tv olmadığı için hava kararınca insanlar çok erken saatte yatar, erken saatte de kalkarlardi. gündüz de siesta gibi adına kaylule dedikleri bir öğlen uykusu uyurlardi. 2 saatlik uyku dedikleri bu gündüz uykusu..
  • rehber öğretmen bilimsellikten bile taviz vererek "günün koşullarında öyleydi" demiş yine de yaranamamış. ne demesini istiyordunuz adamın? olay anlatıldığı gibiyse yazık gerçekten yazık.
  • yahu gerçekten dininizi de inandıklarınızı da alın gidin bu topraklardan yahu. insanı dinden soğuttunuz, dine inanan insanlarda soğuttunuz be.

adam ne güzel günün şartları öyleydi bugün böyle demiş. peygamberin 2 saat uyuması dininize göre farz mı, kuran mı, ayet mi ne lan ne de böyle bir suçlamayla boş yere öğretmenin keyfini kaçırıyorsun.

yok işin kötüsü adalet sistemi bok gibi olduğundan öğretmenin başına da farklı yaptırımlar gelebilir.
  • dindarlar ve mağduriyet hiç saşmaz
hesabın var mı? giriş yap