şükela:  tümü | son 24 saat
 • tarihin en hızlı cerrahı.

  https://instagram.com/p/bl-w70thgvt/
 • hızıyla hayranlık uyandıran, vukuatlarıyla da şaşkınlık yaratan cerrahtır. hikayesi ise şöyle anlatılmaktadır.

  "anestezinin henüz bulunmadığı 19. yüzyılın efsanevi cerrahı olup üstün başarıyla gerçekleştirdiği ameliyatlarının yanında şaşırtıcı vakalara da sahip olan robert liston, 1794 yılında iskoçya’da doğmuştur. edinburgh üniversitesi’nin tıp bölümünü bitirdikten sonra anatomi ile ilgilenmeye başladı. bir süre sonra ameliyata olan ilgisini arttırarak yetenekli bir cerrah olarak tanındı. west end'de ''en hızlı bıçak'' olarak bilinen cerrah, özellikle hızlı ampütasyonlardaki yeteneği ile ünlenmişti. o dönemde çoğu cerrah operasyon sırasında acı ve şoktan dört hastasından birini kaybederken en hızlı cerrah olarak bilinen dr. robert liston için bu oran sadece onda bir olmaktaydı. 1835 ve 1840 yılları arasında, efsanevi cerrah yaklaşık altmış altı ampütasyon vakası ele aldı ve bunlardan sadece on tanesi başarısız oldu. ameliyatlardan önce onu izleyenlere bıçağını kaldırarak, ‘’bana zaman verin beyler!’’ derdi. bir süre sonra ilginç bir operasyon gerçekleşti ve bir ameliyatı yüzde üç yüz ölüm oranı ile sonuçlandı. liston o kadar hızlıydı ki, bir ameliyatta hızını alamayıp* hastanın bacağını alırken testislerini de almıştır ama en bilinen talihsizliği üç kişinin hayatını kaybettiği ameliyattır.
  nasıl mı oldu?

  dr. robert, bir hastaya bacak ampütasyonu yaptığı sırada hızına fazla odaklandığı için bir hata yaptı ve hastanın bacağıyla birlikte yardımcı asistanın da parmaklarını kesti. bıçağı tekrar havaya kaldırdığı an ise bir seyircisinin paltosunu kesti. hastanın ve asistanın yaralarının enfeksiyon kaptıktan sonra öldüğü, paltosunu kestiği seyircisinin ise korkudan panik atak geçirerek orada hayatını kaybettiği bilinmektedir. hızıyla ünlü cerrahın bir ameliyatta üç kayıp vermesi tarihteki unutulmayan olaylardandır. geçmişten bugüne, bu olayın uydurma olduğunu savunanlar kadar gerçek olduğunu savunan da birçok kişi olmuştur.

  bir çocuğun hayatını kaybetmesine sebep olan olaylardan biri de bir tümör için ameliyat edilen küçük çocuğu tedavi ederken bir başka cerrah ile tartışmaya başlamasıdır. tartışma esnasında çocuk ölmüştür ve arteri üniversite koleji hastanesi’nin müzesinde korunmuştur. dr. robert'ın tartışmacı kişiliği çoğu zaman olumsuz ve geri dönüşü olmayan sonuçlar meydana getirmiştir.

  yıllar sonra* anestezi icat edildi ve 1846 yılında anestezi ile ameliyat gerçekleştiren ilk cerrah dr. robert liston oldu. anestezi uyguladığı ilk ameliyatında başarılı olan dr. robert, 7 aralık 1847'de bir anevrizmadan hayatını kaybetti. yaşadığı talihsiz olaylara rağmen seçkin bir cerrah olarak tanındı. ölümünden sonra, akranları onu onurlandırmak adına bir mermer heykel yaptırdı. ayrıca her yıl onun adı altında başarılı öğrencilere ödül vermeye karar verdiler.
  kaynak
hesabın var mı? giriş yap