• sanırım gizli bir örgüte üye olan amcadır.

bu örgüt yetiştirdiği emekli amcaları türkiye'deki tatil beldelerine en az 1 kişi olmaları şartı ile gönderiyor ve sabah markete ekmek almaya giden insanların karşısına aniden çıkarıp 'sabah deniz çarşaf gibiydi, kaçırdınız mis gibi denizi' demeyi amaç ediniyor.

eğer şu yaşınıza kadar bu amcalardan biri ile karşılaşmadıysanız hiç korkmayın. elbet bir gün sizin de bu amcalardan birisi karşınıza çıkacak ve sabah çarşaf gibi olan denize girmediğiniz için kendinizi kötü hissetmeniz için elinden geleni yapacaktır.
  • denizin en güzel olduğu zamanı bilen amcadır. görmüş, geçirmiştir.
  • katlanablir sandalye, beyaz şapka ve dizine kadar inen krem şort üzerine giydiği düğmeleri yarısına kadar açık gömleği standart donanımı arasındadır.
  • "sabah denize giren amcalar" örgütüne üye olan sıradan bir amca. bu amcalar sabahin köründe ayaktadirlar, tatil vb hic fark etmez. onlar icin denize girmek ciddi bir iştir ve asla ertelenemez. denize girdiklerinde rahat 3-4 km açılırlar, size özellikle dalış esnasinda suyun altında gözlerinizi açmanızı söylerler.
  • sabah ezanıyla kalkıp akşam ezanıyla yatan bir bünyeye sahiptir.
  • cumhurbaşkanlığı seçimlerinde altınoluk'ta olduğu için oy vermemiştir.
  • doğal yaşam alanı marmaris-datça arası muhtelif koylar olan amcadır. en çok da aktur civarında görülürler.
  • kendisinden pek haz etmem.

ve nedense bu yılışık heriflere her yerde rast gelirim.

efendim, bildiğiniz gibi, sikim taşağıma denk bir şekilde tatil yapıyorum. oradan oraya sürükleniyorum. bu amcalar ile yedi kez karşılaştım.

kendi halimde kitabımı okuyorum, bir elim de sikimde, tombala çekiyorum, kimseye zararım yok. hop! bu amca çıkıyor. havlusunu omzuna atmış. başında denizci şapkası. artık nasıl güneş altında dolaşmışsa derisi koyu kahverengi olmuş. kol saatinden beyazı gözüküyor. altın zincirli. beyaz şortlu. terliklerinden de kalın tırnaklı çirkin ayak parmakları fırlamış. bakmaya bile tenezzül etmiyorum. sözcü gazetesini burnumun dibine sokarak, sabah deniz çarşaf gibiydi, diyor.

iyi de, kendisini o denize sokup sikmemi mi istiyor, nedir? bu yaştan sonra fantazyaları mı değişti? kalsın, aman, almayayım. ilgilenmeyince de, zamane gençlerinde iş yok, diye söylene söylene gidiyor. ulan denize girmeyi severim, denizden de çıkmam ama bu herifler yüzünden soğudum amk.
  • (bkz: fedon yanığı)

kalabalıklar arasında bile fark edilirler. çünkü öğleden sonraları da denize giderler.
    bu amcannın o amca olduğundan emin degilseniz daha dikkatli bakın.
    mutlaka termos vardır sandalyelerinin yanında.
  • havuza girmemeyi prensip edinmişlerdir. bazıları vardır ki, öyle kulaç atılmaz kızım acelen ne, bak böyle yavaş yavaş hadi bakim diyip belinde simit olan yaşlı usulü yüzüşü öğütlerler. denizde kendi yaşıtlarıyla konuşmalara doyamadıklarından olsa gerek, sizle de illa diyalog kurarlar. en son bu şekilde 4 ya da 5 yaşlı amca ve 2 teyzeyle konuşmuştum, teyzelerden birinin hayatını kocasının nasıl öldüğüne kadar biliyorum artık. adaptasyon sağladım ben alıyorum havluyu yanıma gidiyorum sabah sabah denize. dönünce de aynı sabah deniz çarşaf gibiydi evladım uyuyacağınıza yüzün diyen amca gibi gazetemi okuyup bulmacamı çözüyorum.
hesabın var mı? giriş yap