• emlakçılığın hukuki olarak sorumsuz oluşundan faydalanan kişidir.

malum olduğu üzere, emlakçı denilen taife, sadece kira kontratosu hazırlayıp başka da hiç bir sikin sorumluluğunu almayan hazırcılardan oluşur. ilanlarını sahibinden.com aracılığıyla yayınlar, yine buradaki "sahibinden" antetli ilanların üzerine yatarlar. ev sahibi itiraz edecek olursa türlü maymunluklara başvurur, hiç olmadı para teklif ederler.. bu uyanıklığın karşılığında da 1 kira bedeline konarlar..

bu arsız soygunculuğa dur diyecek olan tabii ki yasa yapıcı. kiraladığı şeyin sorunsuz olarak çalışmasını sağlamaktan bu kişi sorumlu olmalı.. sorun çıktığında, topu ev sahibine atmadan, sorunun giderilmesinden ve hatta bunu da belli bir süre zarfında sağlamaktan bu kişi sorumlu olmalı.. madem ki araya girip evi kiralıyor ve parayı alıyor, parayı aldıktan sonraki süreçte de, evi kiraladığı kişiye karşı sorumluluğu devam etmeli ve tam eksiksiz hizmet almasını sağlamalı.. yani, evle ilgili sıkıntıları tez elden çözüp, gider masraflarını ev sahibinden almalı.

ha keza, kiraladığı şeyin abonelik işlemlerinde ve diğer kayıt kürek işlemlerinde (adrese dayalı nüfus kayıt sistemi, aile hekimliği sistemi vs) sorumluluk almalı.

750 tl'ye kiraladığı evden, 750 tl bedel alan birisinin vergi dahi ödememesi garabettir.
  • yılbaşından önce kiralık ev bakarken farkettiğim orospu çocuklarıdır. zaten emlakçılara genel olarak iyi gözle bakmazdım ama bu kadarını görünce pes dedim.

2012 eylül atamalarında kız arkadaşım istanbula atandı. zaten atama okullar açılmadan 2 gün önce olmuş apar topar işten izin alıp kiralık ev bakmaya başladım.

emlakçılara filan hiç bakmıyorum, zaten sadece evi gösterdi diye 1 kira komisyon olayına hiç sıcak bakmadım ve öğrenciyken vermek durumunda kaldıysam da haram zıkkım ettim bu parayı. 2 gün 3 gün gez dolaş mahallenin dedikoducusu teyzelerle kanka olup kim evini kiraya veriyormuş öğren, camdaki ilanları avla derken işin kurdu oldum piyasayı da öğrendim. ancak ne var ki kiralık ev bakmak için yanlış bir mevsimdeydim, bize gereken ev tertemiz hemen gir-yerleş olmalıydı vs. nedenlerle uygun bir yer bulamadım.

sonunda internetten ilanlara bakayım dedim. sahibinden.com da birkaç ilan buldum hepsi de emlakçı bir lavuğun ismine. bu ilanlarda benim daha önceden gezdiğim birkaç yer de vardı. ilanlarda adresler tam verilmemiş ama artık oraların kurdu olduğum için evleri kolayca buldum.

bir tanesini mahallenin çocuklarına sorarak bulduk, hiç bir yerde ilan yok. mahallenin bıçkın delikanlılarının söylediği zile basıp yukarı çıktık. en az 70 yaşında zor yürüyen bir teyze çıktı karşımıza biz ilk kiralık ev deyince yok vermiyorum dedi. sonra nişanlım öğretmen o kalacak filan deyince biraz yumuşadı. eve baktık, teyzeyle dertleştik kadıncağızın kızı vefat etmiş yakın zamanda, evde eşyalar dahi olduğu gibi duruyordu üzerlerinde birkaç aylık tozla birlikte, belli ki kimse o daireye henüz girmek bile istememiş. sordum teyze sen burayı emlakçıya filan mı verdin diye, yok oğlum dedi benim kiraya vermeye bile niyetim yoktu sizi gözüm tuttu diye buyur ettim.

neyse olaya anlam veremeden oradan çıktık, dedim ki kesin çoluğu çocuğu bişeyi vermiştir emlakçıya bunlar olan şeyler. bir sonraki hedefe ilerledim sokağa girdim, sağa sola bakınırken camdaki "kiralık" yazısını gördüm hemen daldım olaya. ordada orta yaştan hallice bir teyze çıktı evi gezdim beğendim, akşam kocası işten gelince oturup konuşalım dedik. akşam tekrar gittik kiraydı şartlardı konuşurken, abi dedim sen burayı emlakçıya verdin mi? yok dedi ben özellikle vermedim ki etraftan tanıdık bildik insan varsa onlardan olsun kiracı elin yabancısı olmasın.

ee dedim senin ev internette emlakçı ilan vermiş, hatta evinin fotoğraflarını çekip koymuş siteye. adam şaşırdı inanamadı, salonda duran bilgisayardan siteye girip ilgili ilanı buldum ve fotoğrafları gösterdim, buyur abi dedim senin ev. sonra hanımı olayı çözdü heaa dedi bi tane adam yok dayımı getirdim ona ev lazımmış yok yeğenime ev lazımmış diye birkaç kişiyi getirdi buraya bende hiç anlayamamıştım başında değilken de fotoğrafları çekmiş heralde deyince olay çözüldü.

işte o an hibinonu emlakçıyı yakalamak istedim, dava etmek istedim ama burası türkiye ve orası gaziosmanpaşa olduğu için bu düşünce birkaç saniye sürdü sonra oranın kanunlarına göre düşündüm ofisini basıp ağzını yüzünü kırsam mı dedim sonra hayatında kimsenin ağzını yüzünü kırmamış bir insan olarak o düşünce de birkaç saniye sonra söndü. arkasından uzunca bir süre sövdükten sonra ismini bilimum sitelerde ifşa edip verdiği tüm ilanları raporladım mümkün olan her yerde şikayet yazıları yazdım. ama tabi bir etkisi oldu mu bilmem.
  • bu emlakçılar sizi ararlar, sanki daha önce konuşmuşsunuz gibi "lazar bey, evinize bir kiracı bulduk" diyorlar. hem müstakbel kiracı evinizi emlakçıya verdiniz sanıyor, hem de sizin boşluğunuza gelirse adam/kadın (genelde kadın) aradan bir kira bile değil, yıllık kiranın %12'sini vergisiz neysiz cebe indiriyor. kirada 50-100 lira indirim yapabilirim, 100-200 lira fazladan depozito alırım, gözümün tutmadığına ev kiralamam, ama asla evimi emlakçıya vermem. benim götüm çıktı o evleri alana kadar, kiracılar kolay para kazanmıyor, neden araya seni sokalım şu devirde?

not: emlakçıya illa para vermek zorunda kalırsanız illa ki fiş/fatura isteyin, bari vergisini ödesinler.

bir de hürriyetemlak milliyetemlak, sahibinden filan dururken emlakçıya giymek de neyin nesi?
  • kiralık ev ilanıma koca koca renkli puntolarla "aracılar, komisyoncular, emlakçılar aramasın, kesinlikle cevap vermeyeceğim" yazmama rağmen bir haftada posta kutuma düşen 44 mesajın 23'ü bu yüzsüz, arsız, soyguncu, dolandırıcı, ahlaksız, lümpen, yavşak,... güruhtan gelmiş. isimler değişik ama tüm mesajlar tek şablondan çkmış gibi: "rapido bey, falanca muhitte emlak ofisiyiz, sizin eve haftasonu müşteri getireceğiz, sizden komisyon da almayacağız, iletişim no.su alabilir miyiz, saygılar" bir de şu modeller var "rapido bey, ofisimizi yeni kurduk, sadece portfoyümüzü artırmak için sizden komisyon almadan evinize müşteri bulmak isteriz. bir iletişim no.su alabilir miyiz?" ha bu arada bu kadar düzgün cümleler kurmuyorlar tabii ki, bu anlama gelecek birşeyler geveliyorlar.

"ulan efendi! ben mülk sahibi, satıcı olarak internet kullanıcısıyım, kiracı adayı da müşteri olarak internet kullanıcısı, sen de aracı olarak internet kullanıcısısın. oturduğun yerden internet üzerinden müşteri ile satıcıyı buluşturup havadan para kazanacağını sanıyorsan babayı alırsın.

not: emlakçı tayfasına çok acayip kılım. sizi gidi kan emiciler sizi
  • ekmek arıyorsa işini adam gibi yapıp mesleğine saygı kazandırması gereken emlakçıdır. şimdiye kadar ev tuttuğum hiçbir emlakçı taşınma, abonelik kapatma/açtırma, nüfus, muhtarlık, otopark vb işlerde danışmanlık seviyesinde bile yardım etmedi, elime hazırlanmış bir dosya vermedi.

en son tuttuğum ev çevresinde elit bir semt ve istanbul'un merkezinde. bu evi görmeye gittiğimde emlakçı nasıl denk getirdiyse 3 kiracı adayını aynı anda eve getirmişti. dolayısıyla pazarlık şansımız olmadı. adamın ofisine geçtik ve bize sadece evi göstererek bir kira kadar parayı cebe attı.
  • genelde havadan para kapmayı seven tiplerdir fakat iş güç sahibi olup dairesini potansiyel alıcılara göstermeye zaman bulamayacak insanların işini kolaylaştırırlar.

geçtiğimiz sene benzeri bir durumda ev ilanı vermiştim, yatırım amaçlı aldığım dairemi satmaya karar verdim. dönen mesajların %90'ı emlakçıydı. hepsine itinayla "olur siz satın, komisyonu siz kapın" diye gazladım. benim dairenin ilanından aynı anda 20 farklı ilan yayınlandı. günde 3-5 aile gelip daireyi bakar oldu. bazı emlakçılar sözleşme yapmak istedi. "yaw he he" dedim, kendi malımı satarken kimsenin rızasını alamam. sizde almayın. neticede beş kuruş para harcamadım. 2-3 hafta sonra emlakçılardan bir tanesi ciddi bir alıcı bulduğunu söyledi ve dairenin satışı gerçekleşti. yani öyle çok şey yapmamak lazım, yarın öbür gün işiniz düşebilir.
  • 5 yıldır satamadığım evimi satmama yardımcı olan emlakçı türüdür. komisyonunu karşı taraftan aldığı sürece şikayet etmeyin faydalanın.
  • ilk 2 gün eve 3-4 kişi bakmaya götürüp sonrasında arayıp sormayandır. arayın sorun noldu bizim iş deyin. 2-3 kişi daha gelir.
  • bunların bir de upgrade edilmiş üst sürümleri vardır. dadanmazlar direk senin verdiğin ilanı klonlarlar. senin evi senden habersiz kiralamaya çalışırlar. kiracı gibi emlakçıya gidilir. bu evi görmek ve kiralamak istiyorum denir. utanmadan seni (ev sahibini) telefon ile arar. adamın yanında telefonu açarsın herif bir an kısa devre yapar.

-birader benim evi benden habersiz nasıl kiralıyorsun sen?
    -abi ben yardımcı olmak için şey ettiydim.
    -seni öyle bir ''şey'' ederim ki bir daha insan içine çıkamazsın!
    -abi ne biçim konuşuyorsun?
    -senin ben sülaleni...

(etraftan gürültüye koşanlar, birkaç kırık dökük dükkan eşyası, ufak tefek sıyrık ve morluklar)

sonrası iyilik ve güzellik. dükkanı muhitten taşıyıp giden bir dolandırıcı.
hesabın var mı? giriş yap