• ligi 2.bitir,
    şl ön elemeyi geç,
    şl ikinci ön elemede elen,
    uefa'da en fazla çeyrek final oyna,
    lige dönüş,
    ligi 2.bitir.
  • fenebrahçeli li değilim ama en büyük fenebahçe

not: fb
  • istatistiksel olarak ufak bir çalışma ile bazı sonuçlara ulaştığım durum.

öncelikle belirteyim galatasaray taraftarıyım.

süper lig şampiyonları listesi sayesinde 1959 yılından itibaren 2014-2015 yılına kadar olan ligimizin ilk 3 sırada bitiren takımlarının listesini elde ettim.

sonrasında;
    1. takıma 3,
    2. takıma 2 ,
    3. takıma da 1 puan verdim.

sonucunda oluşan puan durumu şu şekilde olmuştur.

fenerbahçe: 103
    galatasaray: 96
    beşiktaş: 72
    trabzonspor 42
    eskişehirspor 8
    bursaspor 4
    samsunspor 2
    altay 2
    adanaspor 2
    gaziantepspor 2
    sivasspor 2
    gençlerbirliği 2
    boluspor 1
    zonguldakspor 1
    göztepe 1
    malatyaspor 1

lig tarihinde en çok şampiyon olan takım galatasaray olmasına rağmen en başarılı takım fenerbahçe çıktı. bir galatasaray'lı olarak ikinciliklerin önemsiz olduğunu savunmaya devam edeceğim.
  • kimilerinin küçümsemeye çalışmasına rağmen, iki yıl üst üste şampiyon olup bir sonraki yıl rakiplerimden 30'ar puan fark yiyip, gol yeme rekoru kırıp, süper lig gibi vasat bir organizasyonda uefa'ya bile gidemeyecek şekilde altıncı yedinci falan olan bir takımın taraftarı olmaktansa, üç dört yılda bir şampiyon olup, şampiyon olunmayan sezonlarda da heyecanı genelde son haftalara kadar yaşayan bir takımın taraftarı olduğum için memnun olduğumu bir kez daha hatırlatan gerçeklik.

evet fenerbahçeliyim ama penaltı olmayan pozisyonun çılgınca penaltı olduğunu iddia edecek kadar fanatik değilim. evet seviyorum fenerbahçeyi ve her yıl şampiyon olmasını istiyorum ama bundan daha fazla istediğim şey güzel futbol izlemek ve yıl boyunca güzel bir yarışa tanık olmak. çünkü aslen futbolun fanatiğiyim, fenerbahçenin değil.

bu sezon galatasaraylının heyecanı aralık ayında bitmiş. ne anladım şimdi iki yıl üst üste şampiyon olmaktan? 6 aydır galatasaraylıyı heyecanlandıran bir şey yok, arkadaş ortamlarında futbol konuşmaya çekinir, sonra da fenerbahçe yenilince dört yıldızlı ilk ve tek takım diye twit atar. ne kadar şaşırtıcıdır ki, bu hep böyle olur. yılın sonunda fenerbahçe tüm yıl boyunca kovaladığı şampiyonluğu kaçırınca sanki kendileri muhteşemmiş gibi başlarlar sallamaya. sadece komik geliyor bana. çekememezlik var belli ki. fenerbahçe en son ne zaman sekizinci olmuş hatırlayan var mı? löw dönemi falandır herhalde. 20 yıl mı oldu nedir? ama galatasaray 5 yıl önce de sekizinci oldu. istikrarlı takım vesselam.

neyse, amacım galatasaray karşıtlığı yapmak değil. fanatik değilim sonuçta. ama haksızlığa tahammül edemiyorum. fenerbahçeliler ikinciliği başarı olarak görmeye başladı tarzı yorumlara da bu yüzden katılmıyorum. önemli olan heyecanın sürekli yaşatılmasıdır. dikkat ederseniz bursa şampiyon olduğunda da fenerbahçe'yle çekişiyordu, trabzon şampiyonluğa yaklaştığında da aynı durum vardı. geçen yıl galatasaray da fenerbahçe'yle yarışıyordu, bu yıl da beşiktaş'ın konumu aynı. önceki sezonlarda da genelde aynı durumlar vardı.

ben bu açıdan bakıyorum ve sürekli zirve yarışı vermekten de gayet memnunum. bu yılın muhteşem oynayan semtimin takımı beşiktaş'ı da kutluyorum. haftasonu çarşıda kutlamalardayım, bekliyorum.
  • ilk üçe girme sayıları toplandığında sıralama:

galatasaray: 46
    fenerbahçe 45
    beşiktaş 36

şeklindedir. bir de bu açıdan bakmak lazım.
  • aklıma süper bir veciz getiren durum.

"yenilmekten daha kötü bir şey varsa o da yenilgiye alışmaktır."
hesabın var mı? giriş yap