• bir fransiz filmi. delicatessen orijinal adi.
  • markette, bir türk erkeğinin kayıtsız kalamayacağı bir kaç reyondan biridir.

çok güzel peynir seçerim.
  • amcaoğlunun üniversitedeyken bir alışveriş merkezinde part-time çalıştığı şey. anlattığına göre birgün şöyle bir diyalog yaşamış.

m. müsteri , ao: amcaoğlu

ao: buyrun nasıl yardımcı olabilirim
    m : sucuk bakmıştım.
    ao: maalesef şarküteri ürünümüz kalmadı
    m : o zaman salam alayım.
  • ayda bi yaptigim, ciddi ciddi iple cektigim, sehirdeki sarkuterileri arastirdigim, her ay baskasini ziyaret ettigim en sevdigim aktivite. ciddiyim ha.
    elbisemi, cizmemi giyer, sacima masa yapar, makyajimi yapip giderimdlkflashkfsdhalk
    ben ozel bi olay yoksa cizme giymeyen insanim > kar botu burda default'um

benim icin saygi duyulacak, bi muze gezmekten farksiz cunku sarkuteriler.

muhabbet ederim, tadarim.
    tavsiye dinlerim. hikayesini dinlerim.
    yakisani dinlerim. en guzel nasil tuketilmesi gerektigini dinlerim.

pazarlik ederim.
    param bitince gelecek ay bunu alcam unutturma derim.

<3

corona'dan dolayi kapali peynir ciftlikleri :(
    acilsin gitcem.
    ve hatta ciftliklerden cig sut alip evde de denemek istedigim peynirler var ivet.
  • (bkz: delicatessen)
  • salam, sucuk, pastirma gibi bilumum ve lezzetli kahvaltiliklarin satildigi yer.
  • cemil topuzlu caddesi'nde bi tane "mandira" vardir, unlu... (beyaz firin civari.)
    sahibi olan herif cok giciktir, hep gicik davranir ama 24 saat acik oldugu icin muhtacsindir ona...
    yanindaki "kardesler sarkuteri" inadina iyidir ama o da 24 saat acik degildir...
  • peynir, tereyagi vb. sut urunleri de $arkuteri kapsaminda ele alinir ve bu reyonlarda bulunur marketlerde...
  • lezzetli ürünler içerse de bunlar çocuklara pek uygun değildir
  • bir haftadır "şarküteri" işleten biri olarak duruma açıklık getireyim;

1-şarküteri bakkal değildir.
    2-market hiç değildir.
    3-unlu mamuller yada fırınla alakası yoktur.

şöyle ki;

şarküteride bakkalda bulunanın aksine sigara, sakız, çikolata, bisküvi bulunmaz. alkol hiç bulunmaz. şarküteride bulunan 12 çeşit peynir bakkal da belki iki çeşittir.

şarküteri market anlayışı farklıdır. market kapitalist düzenin oyuncusudur ama şarküteri yurdum insanının esnaf olmuş halidir. 1 kilo açık yeşil mercimek esnaf tarafından tartılır size verilir mesela. tüm ürünler ambalajlı değildir.

ekmek satılmaz, un kurabiyesi bulamazsın. organik veya köy yapımı ürünler bu genellemenin dışındadır pek tabi. ama sabah sabah herhangi bir şarküteriye kaşarlı açma için girmeyin sakın.

peki ne bulunur bu şarküterilerde?

efendim 250 ye yakın ürün gamım var. ki burası toplasan 10 metrekare. peynir çeşitleri, salça ve bakliyat çeşitleri, organik olarak satılabilecek turşusundan, reçeline ve balına ne ararsan dörder beşer çeşit. ihtiyaç doğrultusunda mini bir manav bölümü var. en güzeli de ne biliyor musun? markette bulamayacağınız ürünleri burda bulabilirsiniz.
hesabın var mı? giriş yap