• 5 gün sonra ispanya için evrak götüreceğim. seçim sonrası olduğu için korkuyorum tabii. umarım verirler.

-ilk schengen olmasına rağmen 3 ay multi verilmiş.
  • 2024 ocak alamanya seyahatimiz için kasım ayında yine acente aracılığı ile tekrardan başvuracağımız vize türü. daha önce macaristan üzerinden almıştık 2023 ocak tatili için. seyahat günü kadar vermişlerdi. şimdi daha uzun bir vize süresi bekliyorum.
  • başlık altına yazılanlardan anlaşılıyor ki, mağdur edilmiş çok sayıda yazar var. birkaç saat önce yazdığım gereksizce şımarık entrymi sildim. sorun düşündüğümden daha büyük boyutta demek ki. gündemde kalması için bunları yazıyorum şimdi.
    t: hiç almadığım vize türü.
  • üst edit: 6 aylık multi vizem yaklaşık 15 gün içerisinde gelmiştir. istanbul içi başvuracak arkadaşlar için çalıştığım acentenin numarasını özelden paylaşabilirim.

——————

şubat ayında başvurusunu yapıp mart ayında ret aldığım vize türü. almanya için başvurmuştum ve ticari vizeydi.

çarşamba günü tekrar başvuru yapacağım.

çalıştığım şirket gizlilik anlaşması gereği banka hesap detaylarını paylaşamadığını fakat bütün masrafları karşılayacağını söyleyen bir belge hazırladı. acente ise hesap detaylarını paylaşmadıkları sürece seyahat masraflarını karşılayabileceklerini kanıtlayamayacakları için yine reddedilebileceğini söylüyor.

konu hakkında bilgisi olan birisi yeşillendirebilirse sevinirim. şirketin banka hesap detaylarını kesinlikle göstermek zorunda mıyım?

edit:

mesaj yağmuru için teşekkür ederim, bu konudaki araştırmalarım sonucu şu bilgilere ulaştım, belki birilerine yardımı dokunur diye paylaşıyorum.

1- bazı büyük firmalar konsolosluklarla sene başında bir anlaşma yapıp, hesaplarını direkt olarak konsoloslukla çalışıp kendilerini bir listeye kaydettiriyorlarmış. benim eski çalıştığım firma tr çapında tanınan büyük bir firmaydı. bu firmanın vize işlerine bakan görevliden bu bilgiyi aldım. bu yüzden eğer şirketinizin konsoloslukla anlaşması varsa hesap dökümü istenmiyormuş.

2- gizlilik sebebiyle hesap dökümü paylaşmayan şirketime bir acente ile çalışması ve kendileriyle gizlilik sözleşmesi imzalaması çözümünü önerdim. böylece vizeye başvuracak olan ben acenteye sadece benden istenen bilgileri verip gerisine karışmayacağım. şirketin banka hesap bilgileri acenteyle paylaşılacak.

3- şirket maaşları ödediği hesaptan bağımsız başka bir hesap açacak ve buraya belirli bir meblağ para yatıracak. istendiğinde bu hesabın detaylarını paylaşacak.

bilgi: başvurumu bugün turistik vize olarak yaptım. kendi banka hesaplarımın hepsini imzalı kaşeli sirkülerli acı soslu hardallı ekledim. eksiksiz ve kusursuz başvurumu yaptım bakalım neler olacak göreceğiz. buna rağmen çevremde ret alanların sayısının yüksek olmasından mütevellit hiç umudum olmadan bekliyorum.

haziran sonu açıklanır. editlerim.

editos: 6 aylık multi çıktı arkadaşlar.

önemli noktaları tekrar belirtmem gerekirse,

1- turistik gidilecekse kişisel banka hesap dökümleri olmalı. bankada maaş harici sağdan soldan yüksek para girişleri olmamalı. (vize alabilmek için tanıdıklardan para girişi yapılmamalı)

2- vize başvuru tarihi ile seyahat tarihi arasında en az 45 gün olmalı.

3- iş seyahati ise 5-6 günden fazla olmamalı.
  • alınması artık imkansıza yakın olan vize türü. bende haziran ayında başvuru yapmayı planlıyordum. eylül ayı iskandinavya turu için ama sanırım turu iptal edecem gibi.
  • elinde fazladan olan var mı?
  • dün haberlerde izlemiştim, eğer doğru ise, vatandaşlık alan mülteciler hemen vize başvurularında bulunuyorlarmış. bu nedenle ab ülkeleri tarafından vize incelememiz ne yazıkki oldukça uzun sürmeye ve çoğunlukla ret gelmeye başlamış.

edit: daha önce birçok ülke gezmiş olunsa dahi, durum şu an için bu şekilde imiş. umarım çözülür.
  • hollandalı özgürlük partisi başkanı geert wilders açıklamalarına bakarsak seçim sonrası hollanda'dan schengen alabilmek g.t ister.
    edit: hollanda başbakanı açıklaması yazacak cehalete düşmüşüm, düzeltildi.
  • suriyelilerin tek başına sebep olduğunu düşünmüyorum. mesele arap asıllı almamaksa vukuatlı nüfus kayıt örneğine bakar ve sadece onları çeşitli bahaneler öne sürerek yine almaz.

mesele türkler... türkler tarafından avrupaya korkunç bir iltica dalgası var. duvarları tırmalıyor şu an türkler. bir delik bulsalar akacaklar... avrupalı aptal değil. size schengen vizesi verdiklerinde %90ınızın dönmeyeceğini biliyorlar. kimse beleşçi doyurmak istemez. her ülke önce kendi insanını düşünmek zorunda. şu an ( türkiyeye göre ufak çaplı olsa da) bir ekonomik kriz ile yüzleşiyorlar. ukraynalı dalgası da var türklerden başlayan bir akımı bütçeleri kaldıramaz. öyle avrupa işçi arıyor artık bir şehir efsanesi. iltica talepleri reddedilse de deport edilinceye kadar avrupalıya korkunç bir masraf çıkıyor. neden bunu istesinler ki? enayilik değil mi biraz?

nitelikli işçiyi zaten sığınma talebi etmesine gerek duymadan alıyor. ama niteliksizleri beslemek istemiyor.

araplar işin sadece bir ayağı. asıl tehlike işin türk ayağı. seçimden sonra paniğe kapılan türk gençleri gözlerini korkutmuş vaziyette. bir süre çoğunuz onay beklemeyin. suların durulmasını bekleyin. seyahat planlarınızı erteleyin.
  • her başvurumda üç sene aldığım vize türüdür, gelecek sene sonu bitecek ve 5 sene çıkar diye düşünüyorum ama bu ekonomi ve siyaset ile zor.
hesabın var mı? giriş yap