• kuran'da şeytanın ağzından yazılmış bölümleri bulduğunu iddia eden iranlı salman rüşdi'nin kitabının adı.

  (bkz: salman rusdi)
 • şeytan ayetleri kaçırılmış bir jumbo jetin londra üzerinde patlaması, ve " to be born again, first you have to die " cümlesi ile başlar. gibreel isimli bir aktör ve saladin isimli bir londralı mucizevi bir şekilde kurtulur ve fantastik bir değişimle iyi ve kötü arasındaki ebedi savaşın iki ana zıt karakteri haline gelirler. flashbacker, karmaşık bir geçmiş ve gelecek kurgusu ile süren hikayede bir noktada kötü (şeytan) ve iyi (peygamber) kavramları ve söyledikleri içiçe geçer, kitabın müslümanları rahatsız eden yönü direk kurandan alınmış karakterlerin ve ayetlerin çarpıtılıp yorumlanmış halleridir. örneğin genelev fahişelerinin muhammedin eşlerinin isimlerini aldığı bölüm, muahmmed'in katipliğini yapan salman'ın araya kafadan bir şeyler yazdığı ve bunun fark edilmemesi üzerine inancını kaybettiği bölüm vs.
  (bkz: aziz nesin) ölümünden önce bu kitabı birçok kere türkçeye çevirtmeye ve tefrika olarak yayınlatmaya çalışmıştır ama ölüm tehditleri alan çevirmenler çeviriyi hep yarıda bırakmak zorunda kalmışlardır.
 • hıristiyanların "şeytan ayetleri" diyebileceğimiz kitap ise kazancakis'in (bkz: gunaha son cagri) sidir.
 • gerçekliği kimileri tarafından reddedilen kimileri tarafından kabul edilen iki ayet. bunlarda o zamanlar mekke'de tapınılan üç put kastedilerek "onlar yüce varlıklardır" denilir. bu olayı kabul edenlere göre peygamber mekke ileri gelenleriyle uzlaşmak için bu ayetleri kitaba kendisi koymuştur. ikinci rivayete göre bu ayetleri ona şeytan okutmuştur. daha sonra cebrail peygambere ayetlerin şeytan tarafından gönderildiğini söylerek çıkarttırmıştır, kitapta da sadece şeytanın bu yaptığına bir gönderme kalmıştır.
  kuran direk allahın sözleri olduğuna ve arapçada eşi benzeri olmayan şiirlerden oluştuğuna göre şeytanın kurana peygambere fark ettirmeden ayet sokabilmesi allahın yüceliğine direk ket vurduğu için müslümanlar şeytan ayetlerini nefretle reddederler.
  şeytan ayetleri yüzyıllardır hakkında atıp tutulan bir savdır, salman rushdie böyle birşeyin varlığını kafasından uydurmamıştır, sadece "mutlak" olan herşeye karşı olduğu için bu olayı sembolik bir şekilde kitabında kullanmıştır.
 • şimdiye kadar 30 kişi kitap yüzünden çıkan olaylarda ölmüştür, ayetullah humeyni 89 tarihli fetvasında kitabın yazarının olduğu kadar yayınlanılmasına katkıda bulunan herkesin katli vaciptir, onları öldürenler aziz olacaklardır dediği için kitabın japon çevirmeni, hollandadaki basımevi sahibi ve çevirmeni de öldürülmüşlerdir. belçika'da kitabın fetvalık olmadığını açıklayan bir müftü ve yardımcısı da öldürülmüşlerdir. dolayısıyla kitapla ilgisi olan herkesin aldığı tehditler olabildiğince gerçektir.
 • seytanin allah'in elcisi(tabii burada kastedilen elci, cebrail) kiligina girip muhammed peygamberin kuran'da celiskiye yol acacak bir takim entryler(bkz: ayet) girilmesine sebep olmasi sonucu olusan bir grup ayet vardir. seytan allah'i altetmis oldugu fikrini tartismayi dusunen salman rusdi, bu dusuncelerini yazdigi kitabi yuzunden olum tehditleri falan almi$, feci tepki gormu$ ama olmemi$tir. bunun sebebi de suphesiz dogmatik(bkz: dogma) saplantili inananlardir.
 • (bkz: emin olamamak)
 • bu ayetler hz.muhammed (bu arada hz. sadece sayin demektir) tarafindan soylenmis olup sonrada halkin cok tepki vermesi uzerine pardon bunlari seytan yollamis diyerek upgrade olmus ayetlerdir.salman rusdi ilk versiyonlarini yayinlayarak tepki toplamis radikal dinciler upgrade versiyonu gecerlidir diyerek salman beye kin gutmuslerdir...
 • garantisini allah veriyorsa niye incil ve tevrata bu garantiyi vermemistir, bu soru sorularak bir musluman kendi inancini sorgulayabilir. bu kitapta salman rusdi'nin yaptigi da "kuran yalan" demek degil, "sorgulanmaz" kalibini yikmaktir.
hesabın var mı? giriş yap