• meshur bir noel sarkisidir. stille nacht olarak da bilinir. ayni melodi solo keman icin yazilmis en rahatsiz edici ve etkileyici parcalardan biri haline de getirilmistir, alfred schnittke sagolsun.
  • en guzel noel sarkisi. sehir meydaninda sarilip yeni yili bekleyen, bir arada sarki soyleyen, aldigi hediyeleri heyecanla paketleyen, gulumseyen, yardimina ihtiyac duyanlara yardim eden, huzurlu ve mutlu insanlarin noel sarkisi.

http://www.youtube.com/watch?v=1inrzbgetzu
  • genelde noel zamanında kilisede söylenen ilahidir. yapımı da ilginçtir. kilisenin org sistemi bozulmuştur ve müzisyen zor durumda kalmıştır. kilise ihtiyarları müzisyenden birşeyler yapmasını ister. müzisyen de herkesin kolaylıkla söyleyebileceği basit notaların olduğu birşeyler düşünür. böylece silent night ilahisi ortaya çıkar herkes sevinçle mutlu mesut bahtiyar söylerler.
  • bir ingiliz kara komedisi. covid 19 salgını ve aşı şüpheciliğinden esinlenen bir senaryo yazmışlar ve --- spoiler ---
    salgın&aşı ikilisinin yerine küresel ısınma kaynaklı öldürücü olduğu söylenen bir sis ve bir ötönazi hapı konmuş.
    --- spoiler ---

ilk 40-45 dakikası seyirciden epey bir uğraş istiyor çünkü karakterlerin diyaloglarının ve yaptıklarının % 70'ini anlamıyorsunuz, espriler zaten çok ingilizvari. bir saat geçildikten sonra taşlar yerine oturuyor ve anlamaya başlıyorsunuz konuyu. filmdeki karakterlerin bazıları epey karikatürize olmuş, bu da tabii seyredeni biraz yoruyor, filmin son sahnesi de çok tahmin edilebilir bir final olmuş...
  • silent night (sessiz gece), oğlunun ölümünün sorumlularından intikam almak için suç dolu bir dünyaya adım atan acılı bir babanın hikayesini konu ediyor.

vizyon tarihi: 8 aralık 2023
    ithalatçı: özen film
    sinema dağıtım: özen film
    tür: aksiyon, gerilim
    yapım yılı: 2023
    süre: 104 dakika
    ülke: abd

filmin konusu:

“noel arifesinde kavgalı iki çete arasındaki çatışma, brian godlock'un oğlunun ölümüyle sonuçlanır.

kendisini dilsiz bırakan bir yaralanmanın ardından iyileşmeye çalışan godlock, adaleti kendi elleriyle sağlamak, oğlunun ölümünün intikamını almak için harekete geçer.”

yönetmen: john woo
    oyuncular: joel kinnaman, catalina sandino moreno, kid cudi, harold torres, vinny o'brien, yoko hamamura, anthony giulietti, john pollack
    senaryo: robert archer lynn
    görüntü yönetmeni: sharone meir
    kurgu: zach staenberg
    müzik: marco beltrami

vizyon tarihi: 8 aralık 2023

filmin fragmanını buradan izlemek mümkün.

filmin altyazılı fragmanını buradan izlemek mümkün.

filmin dublajlı fragmanını buradan izlemek mümkün.
  • 2018 tarihli viktoria albümündeki marduk parçası.

https://www.youtube.com/watch?v=fiievhynudg
  • berbat ötesi film. bir de sanki çok matah bir şey çekmişler gibi sonuna cliffhanger koyup devam filminin sinyalini vermişler. lol. oysa keira knightley ve genel olarak oyuncu kadrosunu görünce beklentiye girmiş, fragmanını izlerken ready or not havası alıp heyecanlanmıştım. sonuç, tam anlamıyla fiyasko olmuş. kesinlikle izlemeyin. izlettirmeyin.
  • en sevdiğim noel ilahisi. chicago da icra etmiş.

türkçesi de vardır.

sessiz gece, kutsal gece,
    herkes senin çevrende,
    her şey parlak ve sakin,
    kutsal ve tatlı yavru
    huzur ile uyu.
    huzur ile uyu.

sessiz gece, kutsal gece,
    çobanlar başında nöbette
    uçmaklardan taşar kayra,
    melekler der halleluya,
    kurtarıcımız doğdu,
    kurtarıcımız doğdu.

sessiz gece, kutsal gece
    tanrı'nın oğlu, sevginin duru ışığı,
    yüzün nurla ışıltılı,
    sen doğdun zulmet bitti,
    bizlere nur doldu,
    bizlere nur doğdu.
  • ben nedense beğendim.

--- spoiler ---

şeytanın avukatlığını yapacak olursam bana göre de filmin yapım yılı göz önüne alındığında sanki sisi covid, hapi da biontech tarzı aşı boklamasi olarak gördüm.

tüm eş dostun buluştuğu mutlu bir christmas yemeği olarak başlayan gece mortingen şitrayze olarak sona eriyor.

bence çocuğun gözlerini açtığı o an vurucuydu. ha derseniz ki mantık hatasi sanki hapı içen/içmeyen denemesi yapmadan piyasaya sürmüşler haklısınız. o zaman zaten film olmazdi.

ayrıca bu british aksanini nedense seviyorum.

ha son bir not bir ingiliz filminde kraliçeyi bu kadar boklamalari ve diana'yi bile öldürdüler demeleri ilginçti.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap