• ülkemizde mutlaka yapılması lazım gelen durumdur. aksi takdirde kediler sokaklarda dilenci gibi gezer, aç ve susuz kalır, araba altlarında ezilir, şiddete maruz kalır. bu nedenle belediyelerin ve duyarlı insanların kesinlikle desteklemesi gereken sosyal sorumluluk işidir.
  • bazı gönüllüler tarafından yapılan işlem. yapılan şey iyi bir şey, aşırı üreyip yavruların sefalet içinde ölmesindense hiç doğmaması daha iyi belki... arada böyle kısırlaştırılmış hayvanlara denk geliyorum, ya gönüllüler ya barınaklar yapıyor bilemiyorum. yalnız yapanlardan bir ricam var. hayvanı kısırılaştırdınız eyvallah, allah razı olsun. da... ameliyatlı hayvan bu havada mı sokağa geri bırakılır sizce? içiniz rahat mı? o hayvan öldü, haber vereyim size. hayır "hayvanın ne olduğu umurumda değil, sadece üremesinler" diyorsanız kısırlaştırmak için uğraştığına değmez, direkt öldürün, daha kolay. ama yapacaksanız bir kaç gün evde, klinikte kendine gelsin, azıcık tüyleri uzasın, azıcık toparlansın. yok madem doğanın insafına bırakacaksınız, yaralamadan bırakın kalsın.
  • edit: bazı süper düşünceliler, bunu yapanlara kibirli sıfatını yakıştırmış. senin ben aklına tüküreyim.
    (bkz: #49067450)

gerçek hayvanseverlerin yaptığı gönüllü aktivite... fakat dikkat edilmesi gereken bi şey var, ameliyat sonrası hemen sokağa bırakmayın hayvanı nolur. hava soğuk da olsa sıcak da olsa bırakmayın. evinizde bi köşe ayırın ona. ya da apartman boşluğunda minik bi yuva yapın. 2-3 gün sonra zaten yarası kapanmaya yüz tutar. salarsınız gider...

bu arada, kadıköy belediyesi acıbadem veteriner kliniğinde, her ay belli bi miktarda sokak hayvanı bedava kısırlaştırılıyor. ücretsiz kota aşıldığında da cüzzi bi bedel karşılığında hayvanı kısırlaştırıyorlar. evcil hayvanları 190 liraya, sokak hayvanlarını ise çok çok daha az bi paraya kısırlaştırıyorlar.
    ve çok da temiz çalışıyorlar.

benim leyloş kızımı da burada kısırlaştırdık. leyla'nın operasyon işlemleri yapılırken belediye temizlik görevlisi 50-55 yaşlarında bi amca geldi. kucağında 2 tane kedi. birisi minicik yavru, ötekisi 6-7 aylık bi tekir. yavru kedinin patisi incinmişti, tekiri de kısırlaştırmak istiyorum dedi. ve adamcağız, cebindeki son parayı da o hayvanlar için harcamıştı gözümün önünde.

hayvanları sevin allah rızası için.

edit: bilgilendirme amaçlı mesaj atan arkadaşlar olmuş sağolsunlar. istanbul avrupa yakasında da, fatih hayvan hastanesi ücretsiz kısırlaştırma yapıyor imiş. bilginiz olsun.
  • gereksiz aktivite. çünkü kediler kendi yavrularını yiyerek zaten doğum kontrolü yapıyorlar. dışarıdan insanlar beslemese sayıları belli düzeyde durur. ayrıca bu işin bir de sıçan ayağı var. ortalıkta kedi kalmazsa sıçanları daha sık görürsünüz.

edit: sokak kedilerinin kısırlaştırılması/@lesley mateas
  • altına gerzek gerzek yorumlar yapılmaması gereken hassas bir konu.

gidin esprilerinizi başka başlıklarda yapın rica ediyorum.
  • çok ince bir konu. ama sokak kedilerinin insan eliyle beslenmesi daha gerzekçe geliyor. çünkü sokak kedileri avcı hayvanlardır. avcılıkla karınlarını doyururlar. erkek kedinin yavrusunu yemesi de varolan bir gerçekliktir.

edit. kısırlaştırılacaksa köpekler kısırlaştırılmalı.

edit. sayın tururo sokak kedilerinin * güney akdeniz hayvanı olduklarını, kışın beslenmesi gerekli olduğunu söylüyor.
  • ankara'da korusev veteriner kliniği tarafından %50 indirimli bir şekilde yapılmaktadır (dişiler için 100 tl, erkekler için ne kadar bilmiyorum daha hiç erkek götürmedim ama sanırım 80 tl gibi bir şey).

kediler götürüldüğünde hemen iç-dış parazit ilaçları yapılmakta. ayrıca operasyondan sonra en az 10 gün (hatta eğer gerekiyorsa daha uzun bir süre) kediler klinikte misafir edilmekte. bu sayede tamamen iyileşmeden kediler ortamlarına geri salınmamakta.

ayrıca önceden randevu almanıza falan gerek yok (sokak kedileri için, evdeki kedileriniz için önceden randevu almak gerekiyor). kediyi tuttuğunuz anda götürebiliyorsunuz. operasyon gününe kadar da orada misafir ediliyor. bu özellikle kendisini elletmeyen ve çok zor yakalanan kediler söz konusu olduğunda büyük rahatlık.

ben hem evdeki kedilerimi hem de kampüstekileri aşı, kısırlaştırma, tedavi için oraya götürüyorum. oldukça memnunum, tavsiye ederim.

not: sokak kedilerine yapılan tüm işlemler (sadece kısırlaştırma değil tedavi de) %50 indirimli yapılıyor.

şunu da belirteyim ki saçma salak şeyler duymayayım: bu klinikle kedilerimi götürmek dışında hiçbir organik/ticari bağım yok.

bu da bilgi sahibi olmadan cahil cahil konuşanlara gelsin: sokak kedilerinde kısırlaştırma son derece önemli ve gerekli bir aktivitedir. her ekosistemin kaldırabileceği belli bir canlı (kedi) sayısı vardır. bu sayı aşıldığında kediler doğurmayı bırakmaz, ya da yavrularını falan yemez. ama doğan yavrular yiyecek-alan yetersizliğinden dolayı hem hayatta kalmakta zorluk çeker hem de oradaki diğer kedilerin hayatını zorlaştırır. bu da daha 1 yaşını bile göremeden ölüp giden pek çok yavrucak demektir. insanlar için doğum kontrolü ve nüfus planlaması ne kadar gerekliyse kediler için de o kadar gereklidir. kediler bunu kendileri düşünüp planlayamayacaklarına göre bu iş insanlar tarafından yapılmalıdır.
  • kötü kedi şerafettin'lerin tükenmesine yol açacak cehennemlik hain eylem.

(bkz: long live şero)
  • yok aç kalacaklarmış, zarar göreceklermiş. insanlar açlıktan ölmüyor mu? kısırlaştırıp saldığınız kedinin bir kamyon altında ezilmeyeceği ne malum?

hem zaten kediler yiyecek bir şey bulamazlarsa, bulacakları bir ortama göç ederler.

anlaşılan veterinerler ya da bu kısırlaştırma işine ilaç-milaç tedarik edenler falan iyi para kırıyorlar.
  • kendi işgalini mazur görenlerin saçma salak bahanelerle savunduğu eylem. yavrucan, temelde sorun sensin. o hayvanın biyolojisi değil, senin açgözlülüğün sokak hayvanlarını o hallere sokuyor.

hatta sokak dediğin şeyi sen icat ettin, yani düşün artık. gelmiş burada hayvan kısırlaştırmanın ne kadar yüce, ne kadar erdemli bir hareket olduğundan dem vuruyor. tabi tabi.

duygu manyağı tiplerin kendini kandırmak amacıyla hayvanların haklarına yaptıkları doğal olmayan, hatta vicdan sorunlu eylem.
    çok sevgi pıtırcığıysan kendinden başla kısırlaştırmaya, belki yarın senden olacak çocuk terörist olup, bilmem nerede bomba patlatıp yüzlerce hatta binlerce insanın ölümüne sebep olacak. var mı bunun olmayacağına bir garantin?

hayır gelmiş marifetmiş gibi anlatıyor bir de. ya sabır...
hesabın var mı? giriş yap