• (bkz: faydasiz yazilar)
    ismet özel'in faydasız yazılar kitabını çağrıştıran söz. ismet özel kitabında; söylenenler gerçek, düşünceler ne kadar yerli yerinde olsa da buna rağmen kayıtsız kalışın tablosunu çizer.

bu anlamda ilk edit: aynı zamanda diyalog problemi yaşayan ve şu sebepten katılımıyorum diyecek kadar sebep bulamayıp çok kötü butonuna ezbere basanlar için de tüm yazılar faydasızdır. hayır hakikaten merak ettim kötülenme sebebini. gerçi söylesem tesiri yok sussam gönül razı değil.
    (bkz: basligin yazarin basina kalmasi)
  • fuzulinin her zamanki lirik melankolisinden payını alan, her seferinde bir kez daha hayranlık uyandıran, çaresizliğin en anlamlı ifadesi. " dost bî-vefa, felek bî-rahm, devran bî-sükûn; derd çok, hemderd yok, düşman kavî, talih zebûn" deyişi de bu çaresizliği bütünleyen bir ahtır.
  • en sonunda gönlün rıza gösterip aradan çekilmesiyle hükümsüz kalan sözdür. susuyorsun ve gönül de ister istemez razı geliyor. eli mahkum. nihayetinde, dil de senin gönülde. dil yorgunsa gönül onu taşır; nasıl gönül yorgunluklarını yıllarca taşıdıysa dil.
  • gönlün susmaya razı olması, olmuyorsa zorla susturulması en hayırlısıdır. söylemenin tesiri olacak olsa zaten söylemeye gerek kalmayacaktır. gönül susmasa da sesini duyan yoktur. vazgeçmelidir. bazı durumlar sadece insanların iliğini kurutmak için vardır ve bunların yaşanması gerekir.
  • fuzuli'ye ait çok güzel bir söz.

ayrıca kan uykusu'nda da geçiyor. çok etkileyici bence.
  • cok az soz vardir ki bu soz kadar her duruma uyabilsin.. ask acisi cekerken de, sinirlenmisken de, haksizlik karsisinda eziliyorken de, cok kirilmis ve uzulmusken de... heer zaman akla gelir.
    gitme desen de gidecek, niyeti oyle belli, kal desen kalmaz, ama demesen de bir omur uzulursun, gitme deseydim diye,
    sevdigin saydigin ugruna yasadigin degerlere ve ksilere laf sayiyor birisi, biliyorsun ki ne desen de degismeyecek, amaci belli cunku, susuyorsun ama icine batiyor, soyluyorsun ama anlamiyor,
    cok sinirlendiriyorlar, susmakla sovmek arasinda kaliyorsun, gozlerine bakiyorusn ki ahlinden anlasinlar ama anlamiyorlar,
    sacma sapan ahkam kesiyor biri agzindan cehalet salyalari akita akita, birsey desen anlamayacak ama soylemek te lazim,
    ne diyeyim ki? soz zaten kendisini anlatiyor. malumun zikri zuldur zaten. oyle degil midir?
  • aslolan hali yüzyıllar önce dillendirilmiştir bu sözün. söyleyemediğiniz için ölebileceğiniz hakikatiniz var mı?

behey yunus, sana söyleme derler
    ya ben öleyim mi söylemeyince
  • parça tesirli bir söz..
    hatta o kadar ki.. sözün tesiri.. sözü fuzuli söylenmiş durumuna düşürüyor.. ama yine de iyi ki susmamış.. söylemiş.. yoksa tesiri olmayacak diye söylenmeyen bi dünya sessiz söz gibi meçhulde saklı kalacaktı..
  • (bkz: söylemeyip dert olacağıma söyleyeyim mert olayım)
    sözünü kendine yol etmiş birinin asla kullanmayacağı atasözü
  • fuzuli'nin çaresizliği son derece başarılı bir şekilde ifade ettiğini düşündüğüm, sözü.
hesabın var mı? giriş yap