• colombo, sigiriya, kandy, nuwara eliya, ella, arugam bay, tissamaharama ve ahangama şehirlerini gezdik eşimle beraber. kaliteli yerlerde de yemek yedik, lokal yerlerde de. yemeklerin lezzetli olduğu yerlerde oldu, bazıları gereksizdi, kesinlikle pişman olmadan gezdiğimiz bir ülke oldu.

3 haftalık rotamız
  • inanılmaz paranoyak olduğum ülke. elindeki kalemi düşürsem, yerden alıp veren insan para istiyor yardim ettiği için. ya da istemiyor bazen, artık ben de emin olamıyorum. yardim severlik ölmüş galiba. ben sağa sola bakinirken, nereye gidiyorsun ben göstereyim diyen insan da para bekliyor. kardeşim anladım fakirsiniz, ben de yaşadım fakirlik, fakirlik insanı kırar biliyorum ama ulan biraz onurunuz olsun. ulan herkes duzenbaz, sikmeye çalışıyor. sanki herkes ankara taxicisi.

tuktuklar da fena. fiyatta anlasiyoruz, 300 luk yere 1000 diyor, neyse 500e anlasiyoruz. 200'e de anlasirim bu arada ama gerek yok. sonra bütün yol bana hikaye anlatıyor, 600 olsun diye. olm ben kafa dinlemeye gelmisim, seninle 15 dakikalık yolda 100 rupi'nin (10 tl) nin kavgasını yapmak için mi burdayim? ya valla parasında değilim ama anlastiysan is bitmiştir ki zaten uber'le cagirsam 300 ödeyecektim. ben sana insanlık yapiyorum, sen hala kafa zikiyorsun.
    artık bir seferinde yine eleman yolda fiyat değiştirmeye çalışıp, sallıyorum, 500 e anlastigimiz 250'lik yere 600 istedi yolun ortasında. ben dedim o zaman 200. adam şok oldu. dedim sen yükseltiyorsan ben de azaltiyorum lan hadi bakalim. ya indir ya da 200. yalvar yakar tekrar 500 e cikartti sonra salak.

giderseniz direk sunu yapıyorsunuz, 500 derse 100 diyorsunuz, 200-300 de orta yol buluyorsunuz. sonra kulaklık falan takıp hiç muhatap olmuyorsunuz. severim local insanlarla takılmayi, hayati nasil yasiyorlar, neler yapıyorlar, insana çok farklı bakış açılari getiriyor. ama bu dilencilerle henüz dilencilik dışında bir muhabbet yapamadım. yani suclayamiyorum da, yanlış anlaşılmasın, o hayati yasamadan bilmek imkansiz ama siz turist olarak çok acimayin bunlara.
    az önce tuktuk 300 tuttu. adam yolda tek kelime etmedi, sevincimden 500 verdim. düzgün insana hasret kaldım.
    bu arada colombo için konuşuyorum.
  • gezdikçe yazacağım ama bunlardaki yozlaşma bizi ziker atar. polis bildiğin mafya olmuş. ulan günde 3 kere durdurulur mu? toplam 2 saat surmemisimdir.

herkesin işini yapmadığı ya da yanlış yaptığı yarrak gibi ülke, özellikle devlet ve devlet kurumları.

vize ile ilgili burası önemli

vize islemini değiştirdiler, eskiden 60 dolardı kapida da alinabiliyordu.

simdi o orospu çocuğu malum aracı şirketi koydular, artik havalimanında olmaz yediler. önceden online olarak yapmak gerekli ve islem ucreti falan derken sanırım 110 dolar ödedim. havalimanına inince gordum ki, hala kapida 60 dolara aliyorsun ve çok daha kisa suruyor. en azından ben geçerken sıra yoktu.
    bu arada vize başvuru sitesi degismis ama otomatik yonlendirme yoktu bir hafta boyunca (sansima ben de o ara almaya çalışıyordum). 2-3 gün uğraştım sonra sağolsun reddit'e biri bulmuş yeni siteyi.

scooter kiralamak isteyenler için

dünyanın çoğu yerinin ehliyeti burada geçerli değil. ızin belgesi almanız lazım. havalimanında oluyormuş galiba diye duydum, orda yoksa colombo'a trafik müdürlüğünde mi ne. onu araştırıp yapin. 10 dolar masrafi var. ben onu yapmadim, hiç haberim yoktu, indim guneye ve burada rüşvet muhabbeti yaptim dün toplam bir saat. ingilizce bilmiyorum diyince biraz uğraşıp bıraktılar, so sefer artik cok uzayınca biraz para verdim kurtuldum. ama bir daha hayatta vermem. tourist police'i arayip şikayet edicem diyeceğim. yani cezasi var 60 dolar kadar ama adam seni alip subeye goturemez cunku anladığım kadariyla turistleri çok önemli bir sey olmazsa buraya getirmeyin, adamların tatil zevkini sikip ülkede turizmi bitirmeyin diye talimatlari var. zaten rüşvet isteyip hayatta goturemez, artık o sansi kaybetti. ıkinci seferinde hadi gidelim dedim merkeze, bıraktılar direk. ama siz o belgeyi araştırıp alin, suratlarina çarpın pezevenklerin.

özetle, türkiye o kadar kotu degil lan. olm middle east kompleksiniz falan var, şöyle kotuyuz, boyle kotuyuz diyoruz, tamam 5 lira icin adam bicaklayanlar da var ama biz bu yavsaklardan bin kat daha serefliyiz, onurluyuz. birbirlerine olan saygıyı bilemem ama turistlere yaklaşımlari konusunda sokak köpekleri kat ve kat daha onurludur.

bu arada gidin, gezin çok güzel bir ülke. ben de eğleniyorum, bunlar benim keyfimi kaciramaz. sikayet için degil de bilinsin diye yazıyorum. burada para ödediğiniz herşey için en sonunda hassiktir ya yine kaziklandim amk hissini yasatacaklar.
  • negombo ile başlayıp sırasıyla sigiriya, dambulla, kandy, nuwara eliya ve ella'yi gezdik. buradan sonra tangalle'ye geçip bir kaç gün plaj tatili yaptıktan sonra döneceğiz. ancak ıki haftalık tatil yetmiyor. buraya en az üç hatta ideali dört hafta ayırmak lazım. biz ailecek çok eğleniyoruz. ha lüks ve konfor arıyorsanız size göre değil. çılgın partiler de yok. doğa, tarih ve okyanus arıyorsanız size göre. ınsanlar sıcak kanlı ve yardımsever. turistik yerlerde fiyatlar yerel yerlere göre dört beş kat pahalı. ancak ona rağmen avrupa'dan gelenler için çok ucuz. karışık bir ülke sri lanka. nüfusun yüzde 70'i budist, kalanı da hindu, müslüman ve katolik. hindu olanlar genelde tamiller. eski ayrılıkçı tayfa. nereye gitseniz karşınıza bir budist tapınağı çıkıyor. ancak kıyı kesimlerinde müslüman ve hristiyan çok var. hindular ise genelde kuzeydeler. ülke şu anda maalesef bir ekonomik kriz içinde. ana sebebi ise bitmeyen yolsuzluklar. ülkede hiç bir zaman siyasi istikrar olmamış. ingiliz kolonyalistlerin bıraktığı hangi ülkede istikrar var ki zaten? korona sonrası bir de ülkede isyanlar çıkınca turist sayısı da baya bir azalmış. ülkede her şeyin fiyatı uc dort kat artmış son iki senede. bu haliyle bana başka bir ülkeyi de hatırlattı. konuya dönersek. uzak doğu asya'da görmediğimiz ülke kalmadı. bence sri lanka bunların içinde gezilmesi gereken ilk üç ülkeden biri. mutlaka tavsiye ederim. ha yok ben plajda oturayım önüme kokteyl gelsin diyorsanız gidin çeşme'de yapın bunu. yok ben sırt çantamı alır, bir gün orda diğer gün kafama neresi eserse ordayım derseniz sri lanka size göre. gezip görülecek çok şey var.

ülkenin bence en güzel kısmı kandy, nuwara eliya, ella arasındaki yüksek rakımlı çay bahçeleri. (bilmiyorum doğrusuna tarla mi denir). burdaki doğa ve manzara muhteşem. ayrıca iki farklı çay fabrikası ziyaret ettik. ben bugüne kadar çay icmemisim diyorum. bu kadar lezzetli olabileceğini hiç düşünmemiştim. türkiye'de içtikleriniz çay değil uyarayım.
hesabın var mı? giriş yap