• hiçbirşey ile karıştırılmadan, katıksız yenmesi gereken bir besindir. kakaolu ve fıstıklı (ikisi aynı anda) olanı tercih edilir. zira kakaolu kısmı yerkene, insan yemeksel uzuvları ile (dil, diş, ağız, dudak vs.) fıstık araştırır. buluşturulduğu zaman ise, arşimedin buluşları altedilmiş olur. üstelik buzdolabı filan olmayan mekanlarda (çekmece gibi -büyük veya küçük-) barındırılması gayet normal olduğu ve çabuk bozulmadığı için, komando tabiatlı insanlar için tavsiye edilir.
  • susam alerjisi nedeniyle yiyemediğim uzaktan uzağa bakıştığım yiyecek. bir gün ne olacaksa olsun diyip yedim, neredeyse helvamı kavuruyolardı. (bkz: anafilaktik şok)
  • yerli susamdan yapılan ve un katılmadan yapılanı yani orjinal olanı o kadar lezzetlidir ki yedikçe yiyesiniz gelir.
    ayrıca bağırsak sistemini çalıştırmakta ve bağırsak yaralarının geçmesini hızlandırmaktadır. lifin babasını barındırır. birkaç gün arka arkaya yediğinizde bağırsaklarınız coşar ve osuruk böceğine evrilirsiniz. yinede bağırsak rahatsızlığı olanlar için kusursuz bir ilaçtır.

ama yerli susamdan olacak. ne olduğu belli olmayan ithal susamlardan olanı yerli susamdan yapılanın yanında helva bile sayılmaz. orjinali gibisi yok...
  • en uzun ömürlü gıda.

tahin helvası, içine koruyucu madde eklemeden 20 yıl boyunca saklanabiliyormuş.
  • rahmetli babamdan bana geçen alışkanlık,ömrü hayatımda en severek yediğim şey.ne nutella ne de şokella bana bunu yerken hissettiğim hazzı veremez.
    en güzel yeme şekli dumanı tüten sıcak pide içine kakaolusunu bolca koymak suretiyle olur ki bir pide içi helvayı takribi 10 dakika içinde yemişliğim vardır.en önemli nokta, yerken asla ve asla asitli içecek içilmemesi gerekir zira köpürüyor ve o eşşiz lezzeti sikip atıyor.
  • ekmek arasi yapildiginda manyak enerji deposu ve doyurucudur. bedenen cali$an i$cilerin oglen yemegi hep yarim ekmek arasi kalin tahin helvasidir.
  • koska'dan bunun sıcağını alıyorsun üstüne ve altına fıstık koyduruyorsun görüntüsü fıstıklı çimentoyu andırıyor ama lezzeti çok güzel.
  • tahin yemediğim gün yok. pekmezle karıştırıp yerim, yazın parka oturup dondurmasını yalarımmm, bunları yapamıyorsam da her allah'ın günü tahin helvası yerim. son zamanlarda bir kalıp peynirin yanına bir helva açıyor ve iki tabağı yan yana koyup iki bıçak alıyorum. bi helvadan bir peynirden kesip atıyorum ağzıma, bu muhteşem güzellikleri dişlerimle parçalayıp dilimle tokatlarken, "honto ni, senpai no koto ga suki desu" diye de çığlıklar atıyorum. notice me tahin helvası senpai.
  • meyhane usulü bir parmak kalınlığında bir dilimin alüminyum folyoya sarilip kızgın fırında veya mangalın üzerinde 15 dakika bekletilmesi halinde de süper olan bir helva cesidimiz.
  • boruya gider derler.
hesabın var mı? giriş yap