• tdkya göre "insanın amına koyan şey".
  • borcu bölme eylemi. ama zararları da var. mesela 8 taksitle aldığınız pantolon 8. taksit bitmeden paralanabiliyor, bu da insanda gasp ediliyor hissiyatı uyandırıyor. bu yüzden taksitle alınan nesne taksidi bitene kadar çok sık kullanılmamalı, eğer ayakkabıysa cumaya bu ayyakkabıyla gidilmemeli.
  • türk halkının borç batağından kurtulamama sebebi.
  • çok düşük fiyatlarda bile kredi kartlarında uygulanmasını anlayamadığım şey. zaten avrupa'da böyle bir şey yoktur. size "cash or credit card?" diye sorarlar. kimsenin "installment?" dediğini duymadım.

ayrıca kendisi ile ilgili şöyle bir anım var. çalıştığım giyim firmasında, 9.90tl'lik tshirtü default olarak tek slipte geçmişken, kadının bana "direk mi çektin? neden sormuyorsun ki, iptal et hemen onu ve 8 taksit istiyorum" demesiyle mavi ekran vermiştim. içimden "kadın, manyak mısın? ekmek parasına taksit mi ödenir?" diye geçirdim.
  • türk icadı.

lüks ve gereksiz eşyaya düşkünlüğü olan kişilerin bulduğu yöntem.

avrupa yahut yurt dışında gördüğü bir şeye sahip olmak isteyip ekonomik gücünün yetmeceğini anladıktan sonra aklına gelen müthiş fikir.

muhtemel ilk kullanıldığı dönem lale devrine denk geliyordur. bilemiyorum ama araştırmacılar beni aydınlatabilir.

+avrupa'dan klozet getirdim alır mısın paşam.
    -yarısını şimdi vereyim,kalanını ekini hasat edince.
    +olur.
  • insanın bugün elinde bulunan parasının yetmediği zamanlarda, alış veriş çılgınlığının hüküm sürdüğü dünyada alış veriş uğrana gelecekte kazanılacak olan paranın bile bugünden harcanmasını sağlayan sistem. farkında olmadan fakirleşmeye de neden olmaktadır.
  • tdk tarafından türkçe'nin temel bir kuralı daha hiçe sayılıp istisna tanınmasıyla kelimeye "-i" eki getirildiğinde "taksidi" şeklinde yazılmasına izin verilmeyen kelime.

link
  • az önce kredi kartı harcamalarıma bakıp önümüzdeki 6 ay limitimi doldurduğumu öğrenmiş bulunmaktayım. taksit kalp ben. ankara'yı taksitle verelim deseler alırım.
  • ömür törpüsü.
hesabın var mı? giriş yap