• tatlı yemediği takdirde herhangi bir fizyolojik sorun yaşamaz. yeter ki hipoglisemi hastası olmasın... ancak eğer gerçekten şeker yemeye ihtiyacı olan bir hipoglisemi hastası olduğunu düşünüyorsa, şu belirtilerin de kendisinde olup olmadığını kontrol etmeli:

mide bulantısı
    ellerde titreme
    unutkanlık
    sebepsiz terleme
    çarpıntı
    bulanık veya çift görme
    uykusuzluk
    halsizlik, ağır yorgunluk
    baş ağrısı
    baş dönmesi
    anksiyete

eğer bu belirtilerin "birçoğu" birden bir kadında yoksa ve yine de "tatlı krizi" geliyorsa, "öğrenilmiş tatlı krizi" yaşıyor demektir. yani, pms döneminde tatlı krizinin gelmesi gerektiğini çevresindeki diğer kadınlardan görmüş ve psikolojik olarak tatlı yeme isteği duymaya başlamıştır.

doktora gidip hipoglisemi hastası olup olmadığınızı öğrenin. yok eğer değilseniz dengeli beslenin. kahveyi, çayı, kolayı azaltın. bol bol su için, spor yapın. şekerden ve nişastalı yiyeceklerden olabildiğince uzak durun. biraz protein alın...
  • az önce bu yüzden bulduğum en tatlı şey olan 2 ay önceden kalan kurabiyeleri yediğim için dahil olduğum grup. allah'ım ya zehirlendiysem :/

edit: 4 aymış meğersem. ama hala yaşıyorum.
  • çikolata bulamazsa tatlı diye sevmediği reçele bile razı olur.
  • çanlar sevgilisi için çalmaktadır.
  • tam şu an bu kadınım. evde irmik tatlısı varmış yedim kesmedi. çünkü kakaolu olmayınca olmuyor. kakao bulsam fondü yapacaktım o da yok. muz yedim şimdi de 2 tane. onlar da tatsızmış. yukarıda ki entrydeki bloğa bakayım dedim link uçmuş. düzeltin o linki bak.

(bkz: sözlük bana nutella bul allahsız)
  • patlamaya hazır bomba gibidirler.
  • o an çikolata, pasta, baklava ya da herhangi bir tatlı ürün şimşek hızıyla vücuda yollanılır.yoksa mutsuzluk, kasırga, fırtına hatta tsunami...
  • birazcık şov peşindeler gibi geliyor hep. vereceksin küp şekeri katır kutur yesinler. bak bir şeyleri kalıyor mu?
  • ardından kendilerini mutfağın eşiğinde bulurlar.
  • bir kere yok fizyolojik yok psikolojik yok bilmemne bu fark etmez. kriz gelmişse bunu sorgulayacak vakit yok.

ayrıca hem fizyolojik hem de psikolojik ne fark eder ki? sonuçta kadınlarda bu psikolojik olsa bile, o da önemli bir şey sonuçta. hatta diğerinden daha önemli. o yüzden erkekler bunu bir sorgulamasın lütfen.

şimdi. bu eşiğe gelindiğinde eğer vakit gecenin bir yarısı ise ve evde de bu krizi dindirecek bilumum çeşitler yok ise, helva yapmayı deneyebilirsiniz. çok basit ve de pratiktir. hem de çok geleneksel bir ''tatlı krizi dindirici'' yöntemimizdir. osmanlı'ya kadar dayanıyor. (şimdilerde bir şeyi osmanlı'ya dayandırınca çok havalı oluyor o yüzden söyledim) ayrıca da çikolata, ağır tatlı vs. onlardan da daha sağlıklı.

4 kişilik ölçü şu: 1'e 1,5.

gayet anlaşıldı değil mi? yani 1 bardak irmik ve şekere, 1,5 bardak su. eğer böyle daha tane tane sevenler var ise suyunu az koyup (az çekmesini sağlayarak) ve şekeri biraz daha azaltarak yapabilirler. ha bir de pişirme kabına biraz yağ koyacaksınız, onu söylememe gerek yok herhalde.

irmiği orta ateşte 10 dakika kavurun. ''allah'ım dayanamıyorum, kan şekerim de düştü galiba'' aşamasındaysanız irmiği kavururken ateşi biraz daha fazla açın. bu arada ayrı bir kap da şerbeti yapın, su ve şekeri kaynatarak. suyu katınca hemen şekeri koymayın. su biraz ateşte dursun, sonra şekeri ekleyin. şerbet kaynayınca da kavurduğunuz irmiğin altını iyice kısarak üzerine dökün. büyük bir ''cızzz'' sesi geliyor ise doğru yoldasınız. bir müddet iyice karıştırdıktan sonra, ocağın altını kapatın ve 30 dakika dinlendirin.

üzerini arzu ettiğiniz gibi süsleyin. zayıf olanlar ve kilo problemi olmayanlar şekeri az koyup şerbete 1 yemek kaşığı pekmez eklesin. harika tat veriyor.

basit anlattım. yani anlatınca uzun bir işlem gibi görünüyor ama, emin olun öyle değil. daha egzotik çeşitler için, yemek tariflerimin yer aldığı web sayfama tıklayın.

irmik yoksa ne yapacağız diyen isyankarlar için demokrasi de çareler tükenmez editi: tamam sakin olun. irmik olmayabilir her zaman evde haklısınız. aynı işlemi un ile uygulayın. un da yoksa yapabileceğim bir şey yok artık. un da olsun yani. neyse un da yoksa ağzınıza bir parmak bal çalın.
hesabın var mı? giriş yap