• taylor swift ve taylor nation resmi instagram hesaplarından açıklanmadığı sürece hiçbir konser haberine inanmayın dediğim şarkıcı. taylor swift ve jay-z yi getirteceğini söyleyen kişinin facebook hesabından başka bir hesabı yok. ayrıca her şeyi geçtim. taylorun ekibinin konser vereceği ülkelerin stadyumları ile ilgili yetkililer le görüşürken kulaktan kulağa bilgiler öyle ya da böyle sızıyor. yani üç aşağı beş yukarı bu kadının nerelerde konser vereceği belli oluyor. biraz uçacağım ama taylor un bizim ülkede fanı olup olmadığını bildiğinden bile şüpheliyim. ülkemiz artık ne yazık ki timberlake, rihanna, lady gaga ya da madonna nın geldiği zamanlar gibi değil. ha gelse kur farkından dolayı bize kalın gelecektir. civar avrupa ülkelerinden buraya yığılma olacak , yukarıdaki arkadaşın dediği gibi ülkenin reklamı olacak. iyi bir döviz girişi olacak.
  • şu türkiye'ye gelirken şunun özel jetine lazer tutacak bir babayiğit çıkar mı ya?*
  • amsterdam filminde pat diye karşımıza çıkmasıyla irkildiğimiz uzun hanımcık.
  • bana amerika'nin serdar ortac'i gibi geliyor ya... guya felsefe, bilgelik kasiyor sarki sozlerinde ama cok cig, boyle "binlerce dansoz var", "seni atacagim posete yazik" tadinda sozler ve autotune melodilere hic girmiyorum bile... muzigin buyuk bir kismi isi bilenler tarafindan yapilip duzenlenince dinlenesi bi yani varmis gibi geliyor belki ama boyle 'kalbe dokunan' bi tinisi yok.

beyaz amerikali bir kizsan, ailen suburb'de seni yetistirmis simdi de ozel bir universiteye anne baba parasiyla gidiyorsan, taylor swift dinleyip huzunleniyorsun, seviniyorsun, konserine gidip, binlerce dolar para bayip cildiriyorsun... sonra kadin iki dans etmeden, duzgun bir enstruman calmadan, ayni seyi her gittigi yerde tekrar ede ede milyoner oluyor, hatta odul toreninde ona laf edersen lanetleniyorsun filan... neymis, bi konserde topugu kopmus yine de performansa devam etmis. vay anasini, nasil ulvi ve fedakar biri. yav he he.

tamam zengin aile kizi, tamam ona guvenmedi kendi gelirini kendi elde etti ama bir kardashian misali o da... parasi var ki, diger zenginler sayesinde parasina para katip, bir yere geliyor. sonra adina "hard work" dersin kim bilecek... o kendine "soz yazari" dedi bi kere, genj kizlar da kafayi yedi, artik o olumlu imaji hicbir sey degistiremez.

bana gore siradan bir insan ama... populer kultur iste, bayiliyor boyle bi seyleri pohpohlamaya ve el ustunde tutmaya... 2000'lerde her yerde calan serdar ortac'i unutmadik. simdi taylor swift oyle amerika'da. gercekten insana kafayi yedirtir ikisi de. dunyada tonla guzel muzik, muzisyen varken boyle birilerine takip sabah aksam ayni sarkilari her yerde calmalarini anlayamiyorum asla. suru psikolojisinden anlamadim, taylor swift ilgisini de anlamamam normal.
  • amerikadaki en popüler, dünyada da popülerlik açısından çok rahat ilk 5'e girebilecek sanatçı. çeşitli açılarıdan günümüz müzik endüstrisini ve pop kültürünü büyük ölçüde etkilemiştir. big machine records ile yaşadığı çatışma sonrası hakkını arayan müzisyenlere ilham olmuş, eras tour düzenleyip üstüne de bu turnedeki bir konserini filme çekerek ününe ve şöhretine şöhret katmış ve bulunduğu tüm ortamlarda ilgiyi üzerine çekmeye başarmıştır. travis kelce ile yaşadığı ilişki dolayısıyla nfl'in popülaritesini artırmış, grammylerde yeni albümünü duyurarak ilgiyi her zamanki gibi üzerine çekmiştir.

kendisini takdir ederim çünkü tüm adımlarını dikkatli atıyor ve sevilesi bir kadın. hayranlarına bolca materyal sunuyor (müzik, film, konser), bu kadar popüler olmasına rağmen güç zehirlenmesi yaşamıyor.

nisanda çıkacak albümü the tortured poets department şimdiden heyecanla bekliyorum. umarım poptan ziyade indie bir albüm çıkartır yine.
  • benim icin super bowl gibi bir sey kendisi. ara ara ismini duyuyorum ama daha tek bir sarkisina maruz kalmisligim yok. yolda yanimda gecse tanimam.

ha bi tek isiltili sahne kostumuyle, elinde gitari poz verse "siz taylor hanim misiniz?" diye sorarim. o da emin olmadan.

bu kadar niş bir kitleye hitap edip de bu kadar dunya stari olmayi benim mantigim almiyor arkadas.

bugun pazara gidip dayilara teyzelere sorsan 3 tane micheal jackson sarkisi mirildanir, 2 tane beyonce/shakira sarkisina "he ya bunu bir yerden duymustum" der. taylor swift'in böyle bi durumu da yok.
  • taylor hakkında çok özgün analizler kasanların (saçma şarkılar, şişirilmiş beyaz şarkıcı, eskiden ünlüler çok iyiydi taylor mal…) popüler şarkıları hariç hiçbir şarkısını bilmediği şarkıcı.

tiktokta ara ara taylor şarkılarına yorum geliyor “oha bu şarkıyı taylor mı yazmış??” gibisinden. bi shake it off, bir blank space dinleyip analiz kasanlar bu kadının aldığı hypeı hiçbir zaman anlamayacak doğal olarak.

link
  • eski sevgilisi cidden bi boklar çevirmiş olabilir gibi geliyor şu an. şimdiye kadar toksik fanların hiçbir şey bilmeden joe alwyn linçlemelerini ne kadar çocukça ve saçma bulsam da, bugün bir video gördüm. video joe’nun conversations with friends dizisinin seks sahnelerinden biri. sahnede joe ‘allison’ diye inliyor bildiğiniz. ama konu şu ki allison kızın gerçek adı, dizideki adı francesca. yerin dibine geçmelik bir durum. taylor bu dizinin bazı yakınlaşma sahnelerinde çekimleri izlemiş üstelik. allah bilir bu anı bir de de canlı canlı izlediyse atlaması kolay bir travma olmamıştır.

tabii gelelim işin easter egg kısmına. bu allison isimli oyuncu kızımız kendisinin ve joe’nun olduğu bir fotoğrafı 19 nisan 2022’de dizinin promosyonu için instagram’da paylaşıyor ve bir link bırakıyor. linkteki makalede joe ve kendisinin çekimlerdeki kimyalarının ne kadar muhteşem olduğu vs konuşuluyor. bu çok anlaşılabilir bir durum, promosyon için tüm aktörler böyle şeyler söyler ve paylaşır. ancak allison instagramdaki postun captionını beyaz kalple bitiriyor. taylor the tortured poets department isimli joe ile ayrılıklarını vs anlattığı yeni albümünü bu posttan tam 2 yıl sonra, 19 nisan 2024’te yayınlamaya karar veriyor ve albümün tema rengi tam o beyaz kalp gibi, beyaz. kendisi sanki allisonın ayrılmalarının sebebi olduğununir nebze çaktırmış gibi oluyor tabii. benim fikrimse, bir aldatma olduğunu düşünmüyorum, olsa olsa joe’nun kendi içinde duygusal aldatmasının kızın adını sayıklama olarak dışa vurumudur.

edit: bahsi geçen video içintwitter link

the tortured poets department albümünden sonra gelen edit: albümün büyük bir çoğunluğu seksist neo nazi matty healy için yazılması büyük hayal kırıklığı olsa da joe hakkındaki azıcık şarkıdan yaptığım çıkarım bir aldatma durumu olmadığı yönünde. taylor gibi açık sözlü biri eğer joe onu aldatsaydı bunu açık açık yazardı. joe hakkında albümde fark ettiğim red flag olabilecek tek söz “ ı founded the club she’s heard great things about” kısmıydı. bu kısım taylor’la birlikteyken varolan bir yedek veya affair partner için değil de joe’nun ilerideki sevgilisi için söylenmiş gibi duruyor.
  • eski sevgilisi joe alwyn'in katıksız bir gaslighter olduğu taylor swift'in yazdığı aşk şarkılarında buram buram kokuyordu. taylor swift de olsan böyle adamlar seni minik minik kandırabiliyor işte. işlerini sessiz sessiz yapan joe alwyndense cloutchaser olarak adlandırılan travis kelce'yi tercih ederim. (joe alwyn'i başından beri hiç sevmedim)

kadın hırvatistan'a dahi gitti joe alwyn'i görmek için, bu adam zahmet edip de hiçbir majör etkinlikte taylor'ın yanında olmayı tercih etmedi. sanki çok tercih edilen bir oyuncuymuş gibi. hatta conversation with friends işini de taylor'ın ayarladığını söylüyor içgüdülerim. yeni bir normal people olacağını düşündüler.

mesela travisle deli gibi bir çekim var aralarında onu hissedebiliyorsunuz ama bu abiyle, noo yani.

neyse biz bunları yazdık zaten.

tık tık
  • dünyanın en boş argümanıyla eleştirilen sanatçı. 11 tane bilboard hot 100 1 numara şarkısı vardır. çok popüler olmuş şarkıları da var.

ha bir lose yourself , smooth criminal , all ı want for christmas ıs you, bohemian rhapsody, in the end kadar kült olmuş eseri olmadığına katılırım. ama bu zamansal da bir şey.

yani 2030’larda geçmiş taylor swift şarkılarını ne kadar duyacağımıza bağlı. benim gördüğüm shake it off var ama zaman lazım.

ancak özelikle folklore gelecekte de önemli bir albüm olacak bence. kültlük biraz genre ile de alakalı. taylor swift özelikle folklore ile midnights da birlikte bence ölümsüzlüğü farklı genre’de başarılar kazanarak yakaladı.
hesabın var mı? giriş yap