• millet tekbire saldırmıyor, insanlar canlarıyla uğraşırken o esnada kendilerini yırtarcasına tekbir atanları eleştiriyor.

ayrıca ne düşünürseniz düşünün amk bir de size mi açıklama yapacağız lan. rahatsız edici hareket yapmasın kimse bizler de burada konuşmayalım. olay bu kadar basit.
  • depremden kurtulduktan sonraki zaman çok kritik. kurtarılan depremzedede crush sendromu olabilir mesela. bırakın insanlar işini yapsın! zaten ülkece perişanız...

edit: günlerdir aç susuz enkaz altındasın, ölümün kıyısından dönmüşsün, sedyeyle taşınıyorsun, tam kurtuldum derken birileri çıkıyor tekbir getirmeye başlıyor! lan bunun nesini anlamıyorsunuz! tekbir getirmenin ne yeri ne de zamanı! bir vatandaş olarak benim rahatsız olduğum tekbir değil, yapılan faydasız gürültüdür. azıcık edep, azıcık saygı yahu...
  • tekbir çekenler sırf tekbir çekmesi için oraya getirilmiş bir gruptur. kurtarma çalışmalarına en ufak faydaları yoktur. sadece birisine ulaşıldığı ve birazdan çıkarılacağı haberi geldiğinde enkazın başında toplanıp depremzede çıkarıldığında tekbir getirmeye başlarlar. onun dışında sahada boş boş volta atmaktadırlar. bu dediklerimi sahada olan bağımsız herhangi biri doğrulayacaktır.

hızlı gelen edit: tanım yapmayı unutmuşum.
    tanım: henüz sahada ses kes diye uyarı yapmak dışında fiziki bir müdahale olmadığı için olmayan eglemdir. onu zaten alkış tutan ya da tezahürat yapanlara da diyorlar. (bkz: mağdurum da mağdurum)
    ayrıca (bkz: tekbirci)
  • kardesim arapfobim var benim arap dilinde atılan her slogandan rahatsızım
  • "din değil bilim kurtarır" gerçeğinin ne kadar önemli olduğunu anlatan başka bir başlık olmuştur.
  • intihar bombacıları olan gerizekalılar da tekbirle birlikte kendi ahiretlerini yakıyorlar ve birçok sivilin hakkına giriyorlar.

tekbir, manası yüzünden kişiye istediği yerde bağırarak söyleyebilme masumiyeti getirmez yani özetle.
  • daha evvel, depremin ilk günlerinde bir entry girmiştim tekbir meselesiyle ilgili. "olabilir, kültürel bir şey sanırım." falan demiştim. bu düşüncemi kesinlikle geri alıyorum.

he, bunu neden öyle düşündüm o an? çünkü ilk etapta gördüğüm videolarda, mesela deprem olurkenki görüntülerde insanlar panikle "allahüekber, allahüekber" diye kaçışıyordu. ya da daha hiç bir kurtarma ekibi gelmeden, kenarlardaki depremzedelere ulaştıklarında, sevinçle "allahüekber" diyip enkazdan çıkarmaya çalışan insanlar görmüştüm. ne bileyim, hani dinle imanla işi olmayan adam bile, zor bir durumla karşılaştığında "allahım" ve hatta "bismillahirrahmanirrahim" falan der ya. onun gibi. kısaca tekbir denirken kastedilenin allahüekber demek olduğunu düşünmüştüm. ama günlerdir görüyorum ki tekbir işi öyle değilmiş. o yüzden o söz konusu entryimi sildim.

bu tekbiiiir, allahüekber diye yırtınan güruh manyak. adamlar resmen allahüekber diye bağırabilmek için dizilmişler oraya. depremzede günler sonra ilk kez gün ışığı görmüş. kulakları, bilinci, kan basıncı ne durumda belli değil, akıl hastası bir güruh allahüekber diye kıçını yırtıyor. bir iki kişi de değil.

yoksa bu insanlar allahüekber demiş, bismillah demiş, imdat demiş, oley demiş, hallelujah demiş, jesus demiş, şampiyon fener demiş, hükümet istifa demiş, beni ilgilendirmez. bunların hiçbirini depremzedenin kulağının dibinde bağıramazsın. bu cahillik! bu cinayet!

bu arada o bölgelerin kelimenin tam anlamıyla ortadoğu olduğunun, son yıllarda daha da ortadoğululaştırıldığının bilincindeyim. o yüzden tekbirden çok da farklı tepkiler beklemiyorum insanlardan. tekbirin o kültürden çok uzak olduğuna da inanmıyorum. o yüzden bizim kültürümüzde yok bu falan diyemeyeceğim üzülerek.
  • başlığı açan mal değneği gibi insanların olması yaşama sevincimi düşürüyor aq.
    lan gerizekalı, gerçekten insanlar tekbirin manasına itiraz ediyor veya ondan rahatsız oluyor olabilir mi lan?
    aptal herif insanların bıktığı şey şov yapılması.
    gerçi sende neyin ne olduğunu biliyorsundur diye düşünüp, senin aslında bir aptal olmadığını aksine; provokasyon yapmak isteyen bir yalama olduğunu düşünmekte istemiyor değilim.
    her iki durumda boktan aslında..
  • genelde tekbir getiren arkadaslar saldirgan oluyordu hatirladigim kadariyla.

tekbir getirerek otel yakanlari falan hatirlatalim, hafizaniz tazelensin.
  • yahu saldırmak değil de, allah aşkına, bir allahın kulu çıksın da o anda atılan tekbirin faydasını bize anlatsın!? kazı çalışması yapanları motive ediyor diyor bazı tipler, ulan o zaman kazarken tekbir getirin. canlı çıkınca bir araya toplanmış kuveytli veya katarlı gibi bağırmanın sebebi ne? katar veya kuveytte bir enkaz çalışması esnasında, orda bulunan arapların bağırarak türkçe bir şeyler söylemesi ihtimali var mıdır? olsa ordaki insanlar da demez mi ne oluyor yahu diye?? ille de herkesin bu durumdan hoşnut olmasını beklemek, olmayınca da bunu saldırı olarak görmek neden???
hesabın var mı? giriş yap