• itü'nün eski adı iken, lakabı haline evrilmiş, genç itülülerce de yüksek oranda benimsenmiştir.

bunun yanında, gümüşsuyu yokuşu üzerinde, makine fakültesi önündeki otobüs durağının adıdır aynı zamanda.
  • tek ba$ina kullanilir ise bu tamlama, akla itu gelir. eskilere dikkat edin itu'ye boyle derler.
    "-ben teknik universite'den 68 senesinde mezun oldum." gibi...
  • teknik üniversite* öğrencileri ve mezunları olarak itü yerine daha sık kullanmamız gerektiğini düşündüğüm sıfat.
  • itü'nün bana daha karizmatik gelen adıdır.
  • benim için itü olan okulumun babam dönemindeki isimdir.
    dedemin döneminde ise teknik okul olarak bilinirmiş.
  • yeni yapılacak 8 üniversiteden 2 tanesinin alacağı ünvanmış kendileri.

http://sabah.com.tr/…27/8_yeni_universite_kuruluyor

önce düz lisenin adını anadolu lisesine çevirdiler, şimdi her kurdukları yeni üniversiteye teknik üniversite diyecekler. süper iş hee... 40 sene sonra "bizim peder de sik gibi bir öğrenciymiş zamanında" diye muhabbet çevirir artık bizim veletler...
  • toplumda mühendislik dışındaki bölümlerinden mezun olanların iş yapamacağı gibi bir kanı bulunan üniversite çeşiti.*
  • itu'nun itu olmadan önceki adı. odtu açıldığı zaman karışıklığa mahal vermemek amacıyla itu halini almıştır.
  • bir teknik üniversite mezunu olarak hangi kriterlere göre verildiğini merak ettiğim ünvandır.

bölümlere göre deseniz değil, itü de konservatuar, yıldız da sanat fakültesi var?

tarihine göre deseniz hani itü teknik zaten, ytü de mühendislik akademisi imiş e o zaman ktü neden teknik?

(bkz: nasil oluyor da oluyor)
  • üniversiteler bazında tekniklik:

yıldız teknik üniversitesi: teknik değildir, teknik kavramı içine kaçmıştır.yazık olmuştur.

istanbul teknik üniversitesi: çağdaş anlamda teknik olan türkiyedeki tek teknik üniversitedir.

ortadoğu teknik üniversitesi: sosyal bölümleri sayısal bölümlerinden daha iyi olan, eğitim verme şekli vasat bir okul. bu okulun kalitesi öğrencilerinin zekasından kaynaklanmakta. bu zekalar verilen eğitimle maalesef zedeleniyor. bizzat kendimden biliyorum

not: adında teknik kelimesi bulunan diğer üniversiteler hakkında bişey diyemiyorum. sadece bu üniversitelerde okuduğum için (bkz: beni övme sözlerini bırakınız). ayrıca odtüde hem sosyal hem sayısal bölüm okumuşluğum var )
hesabın var mı? giriş yap