• geçenlerde sabahın 4'ünde eve geldim. çok uykum vardı ve direkt yatıp zıbarmanın hayallerini kuruyordum. üstümü değiştirip yatağa yattım ama tv açık olmadan uyuyamama hastalığımdan dolayı tv'yi bir alışkanlık olarak açtım ve açmamla cnbce'de karşıma çıktı ve ben şöyle iki saniye önümdeki sahneyi izleyeyim derken öyle bir kitlenmişim ki farkında olmadan filmi bitirdim. işte böyle muhteşem bir filmdir matrix.
  • bir aksiyon ve macera filminden çok felsefi bir filmdir.

özellikle ilk filminin son derece insanları düşünmeye sevk eden bir kurgusu vardır.

insanların nasıl robotlaşmış yaşantıları olduğunu, nasıl birbirlerine yabancılaştıklarını, sistemin her dediğini düşünmeden direkt nasıl yaptıklarını anlatan çok güzel bir filmdir.

asıl anlatmak istediği düşünce zaten belli. insanlar kurgulanmış bir hayatın ve kandırmacaların içinde yaşıyor.

insanlığın bu kurgulanmış hayattan çıkması şart!
  • ilk çıktığı zamanlar, herkes bu filmi izlemiş ve adı her geçtiğinde de "çogüzel film olum lan" diye bir türkü tutturmuşlardı. ama, sadece bununla yetinmişlerdi. kimse, birbirine "ne anlatıyo ki lan bu film" deme cesaretinde bulunmamıştı. ben de izlemiştim ve ne yalan söyleyeyim ilk izlediğimde bir sikimi de anlamamıştım. lise 1'e gidiyordum lan. aklımda sadece beyaz gömleğin altından gözüken sütyenler ve rüzgarda uçuşan pileli etekler vardı. sonra günlerden bir gün felsefe dersinde iken, öğretmen dedi ki; "matrix diye bir film var. kimler izledi?". herkeste bir parmak kaldırma yarışı. ben de kaldırdım. bilirsiniz benimkisi hep kalkıkdır zaten. ehehe...sübliminal mesaj vereyim dedim, bilmem oldu mu trinity. o deri pantolonunla çok seksisin bebeğim. arsızca yaları...çok güzelsin, evet. neyse öğretmen, parmaklardan sonra da dedi ki; "ne anladınız lan bu filmden?". hadi bakim... herkes birbirine bakıyor ilk defa meme görmüş gibi. bazıları "em küm" etti ama hiç alakası yok. sonra bir cengaver çıktı ve dedi ki "hiçbir şey anlamadım hocam ben. ama adam havada kalıyor ya. orası çok güzel. ben çok seviyom orasını". hoca da güldü ve "aferin açıksözlüsün ama bir daha izle. çok derin felsefi mesajları var filmin" dedi. cengaver de sonra bir daha izledi. ikincisinde de bir şey anlamadı. salak! üçüncü de anladı bu cengaver. işte bu cengaverin adı perso...personal diye isim mi olur lan? bendim işte. öyle anlatayım dedim. sik gibi de hikayeymiş zaten. trinity de çok çirkin karı bi kere. ne ki yani!
  • sinemanın popülaritesini borçlu olduğu ender yapımlardandır.
  • gelecek yüzyılda sinema tarihi incelendiği zaman, çağ kapatıp, çağ açan bir başyapıt olarak değerlendirilecektir. sinemada öylesine derin bir iz bıraktı ki, 13 senenin ardından, ortada onun derinliğine ulaşabilen bir film yok, the matrix'in yanına yaklaşabilecek bir filmde yok. eğer bu durum devam ederse, açtığı kapının arkasından hiç bir film gelemezse, sinemadan, filmlerden ayrı olarak bir sanat eseri konumunda ele alınacaktır.

yani örneğin 12 angry men bir kapıyı açtıysa, peşinden benzer filmler üretildi. 2001 çekildi, bütün bilim kurgu filmleri etkinlendi, etkileniyor. toy story, başlı başına bir animasyon sektörü yarattı. her film, başka bir filmi etkiledi, benzerleri çekildi. the matrix ise öylesine özel bir konumundaki, re-make'nin yapılması bile çok zor. sinema sanatı ile alakasız, başlı başına ayrı bir sanat dalı gibi duruyor.
  • abii o efektleri özledim bea
  • felsefeyle soslanmış aksiyon lazanyası tadında bir başyapıt
  • matrix vizyondayken yapılanlar. nedense hiçbir filmin bu denli büyük bir referans kaynağı yoktur. konuştuğum yaşıtım çoğu arkadaşım, matrix'e sinemada gittiği günü net hatırlıyor. nasıl ki ilk üniversiteye ya da liseye kayıt yaptırılan gün, mezuniyet balosunun olduğu gün ya da ilk işin ilk günü unutulmaz. istesen de unutamazsın. matrix'e gidilen gün de böyledir. öyle büyük bir filmdir.

1999 senesinde samsun'daki o sinema salonunda neo helikopterden binaya yardırırken aşağı dökülen boş kovanlardan nasıl etkilendiğimi, ajan smith'in konuşmalarının tamamını huşu içinde dinlediğimi unutmak namümkün.
  • filmin hikayesine göre makinelerin neden insanlar dışında başka bir enerji kaynağı kullanmadığına dair;

http://www.youtube.com/…are&list=pl6f5a5ca09359223a
  • yönetmenlerinden birinin daha sonra transseksüel olduğunu öğrenmemle birlikte bir daha izleme kararı aldığım film.
hesabın var mı? giriş yap