• twitter da burcu yeşilturt isimli 27 yaşında bir mühendisin amerika ya çocuk bakıcı olarak gitmesi hadisesi. gidiş sürecini flood olarak anlatmış.

öyle ya da böyle mühendissin amerika ya çocuk bakıcısı olarak gidiyorsun. bunların nedenlerini siyasiler hiç bir zaman sormayacak sanırım.

burada
  • alttaki yorum twitten daha bomba.
    “türk qardaşlarımdan aff diliyorum ama sizin içinde olduqunuz veziyyete soxum. her saat kötü habermi olur?.”
  • türkiyede mühendis olup amerikaya mühendis olarak değil de bakıcı olarak gidiyorsan kendini geliştiremediğindendir.
    edit: amerikaya mühendis olarak giden ve türk olan yüzlerce insan tanıyorum. ben amerikaya gitmesine laf etmedim. mühendis olduktan sonra amerikaya bakıcı olarak gitmesine laf ettim.
    edit 2 :(#126625301) yahu kız kamuya açık bir eleştiride bulunmuş ülkeye dair. haklı olduğu yerler var, haklı bulan bulmayan da buna dair yorum yapacaktır, eleştiri de alacaktır. laf edemezsiniz demek saçma. ben de abdye bakıcı olarak gidiyorsa türkiyenin mühendis kaybetmemiş olma ihtimalini yüksek görüyorum. türkiye'de mühendis olarak kendisini tatmin edecek koşullarda iş bulamadığına göre bu kendisinin bir ayıbı olmasa da sonuçta türkiye de bir mühendis kaybetmemiş demektir. belki fazla mühendisimiz var, belki bu kadar mühendislik mezununa mühendislik yaptıracak bir ekonomi yok, belki işler iyi olsa da başta ücretler olmak üzere koşullar uygun değil. bu durumda herkes ekmeğini başka yerde ve işte arama hakkına sahip. ancak kendini ultra değerli ve vazgeçilmez eşi bulunmaz görerek yapmak da eleştiri alır.
  • zaten gitmesine sebebiyet veren mahlukatların , gelip altına 5 gram beyniyle "tutan mı var" minvalinde yorum yapması da giderek ne kadar iyi yaptığını göstermesi açısından epik olmuş.

amerika' ya bavulda "mal" statüsünde bile gidemeyecek tiplerin de, niye mühendis olarak gitmemişmiş, kendini geliştirememişmiş diye laf söylemeye çalışması da epey ironik.
    ------------------------------------------------------
    ekleme: "ben amerika' ya gitmesine değil, bakıcı olarak gitmesine (bkz: laf söyledim)" diyen var. ya birader sorun da burada zaten, niye laf söylüyorsun, ya siz niye herkese laf söylemeye çalışıyorsunuz? iyi veya kötü burada kalmaktansa gitmeyi tercih etmiş işte. konu bu, bu kadar.

senin görüşünü, senin mesleğini, seni, daha değerli kılan ne?
    neyse ya kendini bir bok sanan sizin gibi tiplerden yılıp gittiydim zaten ben de, bir kez daha anladım ki, iyi etmişim.

siz aynen devam.
  • akademik bir hayatın olmadığı ülkede edindiği diplomadan ötürü kendini mühendis sanan bir kızın akademik bir hayatın olduğu ülkeye gidip esas kimliğini bulması hadisesi.

mühendis dünyanın her yerinde mühendistir. kusura bakma da sen mühendis değilsin kızım.

edit: valla ben çok sevdim bu başlığı. millet diyor ki bilip bilmeden konuşuyorsun kolaydı öyle mühendis olarak gitmesi cart curt falan filan.

bizzat arkadaşım -ki kendisi itü elektronik ve haberleşme mühendisliği mezunudur- 3 sene önce bayağı bildiğin mühendis olarak yurt dışına gitti. hala da ordaydı bildiğim kadarıyla.

yani akademik hayat yok dediysek fakülte de yok demedik tabi. mesela tıp fakültelerinin hemen hemen hepsi dünyanın her yerinde doktorluk mesleğini icra edebilecek insan yetiştiriyor ki doktorlar yine doktorluk mesleğini icra etmek üzere yurt dışına çıkabiliyor. bunları anlayabilmek için alim olmaya gerek yok bence.

edit2: türkiye’de akademik bir hayatın olmaması tabii ki bu kızın suçu değil. kızın aslında hiçbir suçu günahı yok. suç üniversite diplomalarını dağılmış demir perde ülkelerinin üniversite diplomalarına ülkeyi de yabancılara hizmet etmekten başka bir vazifesi olmayan garsonlar ülkesine çevirenlerindir.
  • makarnanın birisi yukarıda akademik bık bık, sen mühendis değilsin kızım demiş. evet kızım demiş. * en güzelini yapıp siktir olup gitmiş hanımefendidir kendisi burada kalıp mühendislik yapsa kesin yukarıdaki gibi çevresindeki kadınlara kızım diyen bir hanzoyla muhatap olmak zorunda kalacaktı.

anlamayanlara açık edit: sorun tam olarak ne biliyor musunuz, hayatta bir şeyler için çaba gösteren ve ileride sizden daha iyi hayatlara sahip olma potansiyeli olan insanları sırf tembelliğinizden ya da beceriksizliğinizden dolayı küçük görmeye çalışmanız.
  • yok kendini geliştirememiş de yok mühendis her yerde mühendismiş de şuymuş da buymuş...

kız anladığım kadarıyla yeni gitmiş, iyiki de gitmiş diyorum oradaki tivitleri buradaki entryleri görünce, kendi mesleğini yapmaması normal. çevrenizde olduğunu pek sanmıyorum ama varsa eğer kaçı gider gitmez mesleğini yapmaya başladı?

bir de burada asıl acı olan mühendis olup olmaması değil. amerika'da bakıcı olmanın türkiye'de mühendis olmaktan daha iyi bir şey olması. tabi neden olmasın? ülkede asgari ücret politikasının uygulandığı tek meslek grubu mühendislik.

o yüzden boş yapmayın.

edit: politika yazmayı becerememişim. 2 kere düzenlemiştim bir de.

edit2: dijital okur yazarlıkta anlatırlar bunu: "eğer bir yerde sayılar çok abartıysa ona inanmayın." diye. amerikaya giden yüzlerce insan tanıdığını iddia eden bir yazara denk gelirseniz diye paylaşmak istedim bunu burada.
  • zamanında okumuş tahsilli gürcüler kur farkı nedeni ile türkiye'ye gelir, ülkelerine para gönderirlerdi. yakında bizim okumuş kesim de aynı kaderi paylaşmaz umarım.
  • yani yolu açık olsun da ben paylaşmaya utanırdım sanırım.

gurur meselesi, kendime bakıcı dedirtmezdim. burada mühendis olarak daha az kazanmayı yeğlerim. yurtdışına da mühendis olarak gidersem paylaşırdım.
  • hic tartisilacak bir yani yoktur. ülke için üzücü bir durumdur. mesleği bir yana bırakırsak ülkenin gençleri her şeye rağmen kaçmayı hayal ediyorsa o ülke bitmeye mahkumdur.
hesabın var mı? giriş yap