• edit 2 : tüm vakaları tek başlık altında takip etmek için şurayı kullanabiliriz.

(bkz: türkiye'de görülen covid-19 vakaları)

edit : 15 mart 2020 pazar 12.20 itibariyle bakanın duyurusu, umreden dönenlere bir nevi karantina uygulaması yapıldığı yönünde.

kaynak

az önce bakan fahrettin koca tarafından umreden gelen bir vatandaşta görüldüğü paylaşılmıştır.

kaynak

ben en riskli bulaş olduğunu düşünüyorum bunun zira bir haftada kimbilir ne kadar yaydı, onunla gelenler keza aynı şekilde.. yeni gelecekler de var. bizim başarılı izolasyonumuzu altüst edebilir bu umre dönüşü.

gerçekten insan hayret ediyor şu umreden dönüpte kendini çok düşünmüyormuş gibi önlemsiz takılanlara. sen kendini değil ülkeni, vatandaşını düşünmüyorsun kardeşim!

döndük dolaştık yine arap yarımadasından da virüse bulaştık

devletimiz bunu kesinlikle umre yapanların insiyatifine bırakmamalı, bırakamaz.

ben bu vakadan fazlası çıkabilir anladım sayın bakanın cümlelerinden.
  • arabistan'dan hayır geldiği nerede görülmüş zaten aq.

edit: saniyede on fav falan geliyor, içimizdeki a**p nefreti bambaşka.

sonsöz: bunu okumayacaksın biliyorum ama seni seviyorum.
  • şu umreden gelen 21.000 kişiyi karantina altına alın işte amk.
  • il yok yine, hala mı salgın değil.
  • 14 gün izolasyon uyarı ya da rica değil zorunlu olmalı, ricayla önüne geçilebileceğini düşünmüyorum
  • bakan diyor ki "umreden yeni döndüyseniz 14 gün kuralına uymanızı ısrarla istiyoruz. ".

o işi devlet olarak sen yapacaksın gerekirse ülkeye sokmayacaksın, gerekirse 20 bin kişiyi karantinaya alacaksın. türkiye için en büyük tehlike umreden gelen insanlar ve cuma namazına giden insanlar olacak.

edit: gecenin bir vakti öğrencileri yurtlardan çıkartıp, umreden gelenleri karantinaya almışlar.
    https://twitter.com/…mtr/status/1239094950207332352

diyanet umreden gelecek son 5300 kişi kaldı diyor. demek ki yaklaşık 15 bin kişi çoktan ülkeye giriş yaptı. hatta geçen hafta umreden dönenler, 2 gün önce cuma namazına gittiler. 10 kişi bile çok tehlikeli iken 15 bin kişinin yarattığı tehlikeyi düşünemiyorum.
    https://twitter.com/…bas/status/1238952930994204679
  • asıl bombalar patlamaya başlıyor yani. umreden dönenler binlerce saatli bomba gibi yayılıyor ülkeye. ne zaman patlayacağız bakalım.

halkın bir kısmına kin ve düşmanlık yapmış gibi olmayayım ama, umreye giden zihniyetin topyekun halk sağlığını falan umursayacağını hiç sanmıyorum.
  • allah belanızı versin mk. karantinaya almıyorlar dönenleri şaka gibi. heriflerin önlem yöntemi "evden çıkmayın misafir gelmesin".
  • ilk tespit edilen kişinin çevresinden farklı bir noktada da tespit edilmesi çok ciddi bir problem. artık daha ciddi tedbirlerin alınması gerekir. özellikle eğlence mekanları, kafeler, avm’ler gibi kalabalık yerlerinde kapatılması gerekir. şu an açıklanan sayının az olduğuna bakmayın. gerçekten daha sıkı tedbirler alınmazsa hasta sayıları katlanarak artacaktır.
  • umreden dönenlerin sayısını düşününce sayının 6'da kalmayacağının anlaşıldığı duyuru.
hesabın var mı? giriş yap