• sıra mı peh o da ne ahah bankaya gittiğinde eğer bir tanıdık gelirse beklemesin diye 2 fiş alan insanlar var bu memlekette.
  • kültürü insanlara ülkesi aşılar.
    ülkeye genel olarak baktığımızda kimi yerlerde sıra kültürü vardır, kimi yerlerde ise pek fazla önemsenmemektedir.
    bunun nedenini büyük şehirler ve küçük şehirler olarak değerlendirebiliriz.
  • ülkemizde alışılagelmiş diğer bir durum.

genci, yaşlısı, kendince yol yordam görmüşü, zengini, fakiri...
    kim olursa olsun insanımız sabırsız, tahammülsüz, empatiden yoksun.

bankada, devlet dairesinde, otobüs kuyruğunda, bilet gişesinde, hastahanede...
    herkesin acelesi var, yetişeceği önemli bir iş var. hemen oraya yetişmesi gerekiyor.
    sanırsın ki memleketi kurtaracak, ondan işi acil.

zorbalık uyanıklık olmuş, kurnazlık yerini üç kağıtçılığa bırakmış.

böyle bir ortamda kim kime niye saygı duysun ki?
    kimin gücü kime yeterse...
  • ülkede aşağı yukarı sıra olan her yerde karşılaşabilinen, tiksindirici, hayattan, insanlardan soğutan durumdur.
    dolmuşa bineceksindir, bir kişi vardır sadece sırada, arkasına sıraya geçersin. dolmuş gelene kadar bi 10 kişi daha gelir oraya ama ne gelme! sıraya dizilmiş az sayıdaki insanı görmezden gelme, dolmuş varınca direk atlama gibi salaklıklar yapılır. bunu yapanların arasında ergeninden tut da 70 yaşındaki nine de vardır. neyse sırada beklenir, şansa dolmuş senin bulunduğun tarafa yakın durur da binersin. diğer tarafta dursa binemeyecektin tabii. 'ulan sıra var' demeye kalksan, ya dolmuşçu anlaşılmayan ifadelerle basıp gidecek ya da şöyle bi manzara olacak:

nine, şoförün hemen arkasında: yavrım meydandan geçiyi mi ?

kendini dünyanın en güzeli sanan, her şeye layık sanan kezbanı camdan dışarı uzaklara bakar.

hayatında hiç yanlış yapmamış delikanlı: kardeşim, bizde bekliyoruz ne zamandır, dolmuş sana mı çalışıyor?

uyanık ergen, sesini çıkarmayıp olayın bir an önce bitip dolmuşun kalkması için saniye sayıyordur.

şoförünse muhtemelen umrunda olmayacaktır.

ülkemizde bu manzara karşısında neredeyse uyanık olmamakla, davranmamakla suçlandığınız durum.
  • gavur izmir'in şirin karşıyaka'sında oturmak için bir neden daha...
    sıra kültürü olmasının yanı sıra lütfen demeyi ve teşekkür etmeyi bilen insanlar da çok yoğundur karşıyaka'da.
  • bilakis çok fena halde mevcut olan kültürdür.

özellikle de urfa ilimizde. gecelerini bile düzenler, eğlenirler o gecelerde.
  • sıra mı o da ne?
  • yoktur.
    dün akşam, hayatımda ilk defa cevahir watsons'a girdim. bir erkek olarak daha önce hiç gitmemiştim, meğerse jöle,wax tarzı şeyler burada da satılıyormuş o da benim cahilliğim ama konumuz o değil. aldım alacağımı kasa sırasına girdim, önümdeki herkes işini halletti, ben sarı çizgide bekliyorum. iyi giyimli hafifçe tombul bir kız geldi arkama, biraz bekledi, sağda soldaki ıvır zıvırlara baktı, sonra sağımdan sessizce geçerek kasanın hemen yanındaki ıvır zıvırlara bakmaya başladı. kasadaki çocuk işini bitirince, bu şehirli görünümlü köylü kurnazı kızımız hemen elindekini kasiyere uzattı. kasiyer onun ürününü almadan önce attım kendimi kasaya, elemanın eline uzattım aldığım ürünü, aynı anda kıza döndüm, en saf kezban hareketiyle kafasını diğer tarafa çevirip hiç bir şey olmamış gibi yine ıvır zıvırlarla ilgilenmeye başladı. o an diyecek o kadar çok şey geldi ki içimden, ama desem ne anlar? sen bu yaşa kadar kendini yetiştiremediysen, sen bir kişiyi bile beklemeye tahammül edemeyip sırasını gasp etmeye çalışıyorsan, üstüne ne bir özür ne bir mahcubiyet belirtisi göstermiyorsan sana laf söylenmez zaten. öküzler laftan anlamaz. umarım buraları okuyordurda, anlamıştır söylemek istediğim çok fazla şey olduğu halde neden sessiz durduğumu.
  • türkiye'de sıra kültürü yoktur çünkü türkiye hırsızlar memleketidir. herkes imkanı dahilinde çalar. kiminin imkanı vardır devleti hortumlar, kimi ancak vergi kaçırır, kimisi de böyle başkasının sırasını çalar. hırsızın utanması olmadığı için de yaptığından utanmaz, laftan incinmez.
hesabın var mı? giriş yap