• (bkz: devrimcilik)
    inkılapçılık değil,
    uğur mumcu'nun dediği gibi, bir küçük burjuva anarşisti olmak da değil.
  • kk'nın aday olup kazanma ihtimali ile aynıdır.
  • bir insanın avrupalı olup olamayacağını genlerle açıklayamazsınız.

yani sen safkan türk ol, çocuğunu ingiltere’de doğur, hiç bir türk geleneğini ona yaşatmadan tamamen ıngiliz'lerin içinde yetiştir, yada doğurup bir ingiliz aileye verdiğini var sayalım, çocuk baya bildiğin ingiliz olur.

genlen ne alakası var bunun. avrupalılaşmıyorsa türk, bu olsa olsa kültürle ilgilidir.
  • bir bedevi aşığının aksini savunmak için üst üste saçmaladığı olay.
    eminim gün içinde de bedeviler gibi giyiniyor ve yaşıyorsundur.

bu islamcılar o kadar iğrenç insanlar ki işlerine gelince "türk" diye başlık açarlar ama nerede türk sözü geçse "ümmet" demeye başlarlar.

bir kaç aya kaçman gerektiğinde de ab ülkelerini değil vahabi ümmetini seç.
    gerçi ab ülkeleri islam ülkelerinden kaçmış müslüman dolu ama olsun.
  • imkansızdır ve dert değildir. her toplumun kendi kültürü vardır ve pek değişmez.

ülkemiz her anlamıyla tam bir batı-doğu sentezi ve bundan memnunum.
  • imkansızdır. fakat şu noktayı kaçırmamak lazım. sekülerizm avrupa’nın tapulu malı değildir. avrupa dışı medeniyetlerde de seküler yönetimler var. bazı arap devletlerinde bile var.
  • imkansiz olduguna katilmiyorum.
    egitimle hersey mumkundur. fakat bu belki birkac kusak surecek bir yolculuk gerektirir. onemli olan istikameti belirlemek ve bu yonde harekete gecmektir.

arkadasin yaptigi karsilastirmalarin neredeyse tamaminda avrupali'ya yakin hareket ediyorum. bunu bir ovunc malzemesi olarak soylemiyorum. benim yaklasimim bu yonde. ornegin yeni bir urun aldim. kullanmaya baslamadan once kullanim kilavuzunu okurum. sifir arac siparis ettigimde, arac tedarik asamasindayken kitabini komple okumustum mesela.

ınsan egitimi iki yerden alir. aileden ve ogretmenlerinden. hayata yaklasimini en cok bu kisiler belirler. rol model olarak alinan kisilerin davranis bicimi, kisiyi tamamen etkiler. kendi adima ilkokul ogretmenlerimi rol model aldigimi soyleyebilirim. ben de copumu cop kutusu bulana kadar tasiyanlardanim. ebeveynlerimden aldigim bir yaklasim degil. onlar da cop bulursa cope, bulamazsa yere atarlar. bunun yanlis oldugunu ogretmenlerim ogrettigi icin bunu yapmak beni rahatsiz eder ve kotu hissetmemi saglar.

medeniyetin en onemli gostergesi, bana gore yaptiklarinin diger insanlara, canli ve cansizlara ya da cevreye etkilerini dusunmektir.

simdi ıngiltere'de yasiyorum. cop orneginden gidersem, burada atiklari 6-7 kategoride ayristirarak dispose ediyorum. mixed malzemeleri bile elimden geldigince ayirmaya calisiyorum. ornegin pencereli zarflarin seffaf kisimlari ile kagit kismini ayiririm. benim cocugum bu ortamda buyurken, onun normali de bu olacak. fakat elindeki copu arabanin camindan ativeren ebeveynlere sahip cocuklar, ogretmenleri tarafindan farkli bir yonde egitilmedikleri takdirde bu davranisi normallestirecekler. ogretmenlerin kalitesi ve toplumda gordugu saygi iste bu kadar onemli bir fark yaratiyor. atamin da soyledigi gibi gelecek nesiller ogretmenlerin eseridir.
  • klasik müzik dinlemeyi ve pantolon giymeyi eleştirmek, profiline koyduğu mustafa kemal'e dil uzatmayıp da 2. mahmut'a çamur atmak suretiyle takiyye yapan bir siyasal islamcının sayıklamaları ile açılmış bu başlık.

özgür düşünce, eleştiri, adalet, sanat, demokrasi gibi kavramlar batıyı batı yapan kavramlardır. senin dini yönetiminde eleştiri yasak, adalet fıkhın dilediği kadar, sanat hak getire, eleştirenin boynu vurula, demokrasi zaten rüyalarda. oturmuş burada arap kültürüne özenmeyi üstünlük, muasır medeniyet seviyesine öykünmeyi ise yapaylık, olmamışlık olarak sunuyor bir de. yahu siz ayak kokan odalarda bilmediğiniz tarihî bilgileri birbirinize kulaktan kulağa anlatan bir yapının azalarısınız.

"batı neden sömüren de doğu neden edilen ezilen", "neden doğu batıya öykünür de batı doğuya öykünmez" diye öğrenmek istersen jared diamond'dan tüfek mikrop ve çelik kitabını okuyarak biraz fikir edinebilirsin.

temel amaç da zaten avrupalı yapmak değil, "ümmetin üyesi, yöneticinin kulu, bedeviliğin neferi" olan iki ayaklı canlıyı birey statüsünde bir insana dönüştürüp, muasır medeniyetler ile eşit düzeyde bir dünyada yaşamasını sağlamak.
  • okumadım ama bence haksızsın ya. daha 70 yıl önce birbirlerinin şehirlerini yıkan insanlarını kuş avlar gibi öldüren avrupa yine o yıllarda afrika'nın içinden geçen soykırımlar yapan avrupa, avustralya'da soykırım yapan avrupa, amerika'da soykırım yapan avrupa..

biz türkler olarak neden bu yamyamları örnek alıp avrupalılaşalım.. yönetimsel hatalar sebebiyle halk eğitimden uzak kalmış olabilir ancak bu da düzeltilebilecek bir durumdur.
  • türk kalsak yeterdi. ne avrupalı olmaya ihtiyacımız vardı ne de arap olmaya.
    kendiniz olarak kalmak bu kadar mı kötüydü?
hesabın var mı? giriş yap