• niye yazim hatasi demiyoruz da typo gibi tip bir kelime soyluyoruz, niye ama niyeeeaaaa!!!..
    diye soylendigim ingilizce sozcuk...
  • hatali bi durum icin fazlasiyla sevimli kacan kelime.
  • "allah hepinixin belasını versin" cümlesinde bir adet bulunan ingilizce kavram.
  • grafik kazasi
  • tekraren ifade etmek gerekirse;

imla hatası ya da yazım hatası, kelimenin yazımını bilmemekten/yanlış bilmekten kaynaklanan hatadır, o hatalı şeklin doğrusu olduğu tahmin edildiği, düşünüldüğü için bilerek öyle yazılmıştır.

typo ise genellikle doğru yazım bilindiği halde ve o şekilde yazılması kasdedildiği halde, dikkatsizlik veya acele gibi sebeplerden harf hatası yapmakla ilgilidir. genellikle klayve daktilo gibi aletlerle yazılırken yapılır. olması gereken harfin tuşlanmaması ya da hemen yakınındaki harfin yanlışlıkla tuşlanması ile ilgilidir.
    benim önerim typo'ya "harf hatası", "harf kazası" gibi bir karşılık bulunmasıdır.
  • eskilerin daktilo hatası dediği.
    yazım hatası ise imla hatasıyla eşanlamlı olup el sürçmesinden değil bilgisizlikten kaynaklanmakla daktilo hatasından ayrılır.
  • "there are several typos appearing in many places in the text. these should be corrected."

28 sayfa lan aminakodugum surda surda desene orospu cocugu iki dakkada halledelim.. oku oku gotum cikti kac saattir, bulamiyorumda siktimin typolarini.. many demis bir de sik kafali
    vallahi sikecem molotofuyla tasiyla tirpaniyla saldiracam amk kompleksli ibneleri ya, ne cektiysem su karaktersiz kompleksli adamlardan cektim amk.. pust ama ben ileride bir yuksek pozisyona geleyim ananizi bacinizi sikecem, ah ulan ne nemrut adammis diceksiniz got verenler.. 100 sayfa bir typo var onu duzelt diye yeni yilnin da amina koyacam senin, karini sikemicek hale sokacam seni lan.. okudugun zaman bir not ekle de duzeltek aninda pust..
    ya yok mu amk bi progrm falan typolari gostersin.. varsa ozelden soyleyin lan
  • yasım hatası
  • dil degil surcen; el. ki dil de olsa zaten, freudyen-olmayan yorumlara kapi aralamak lazim. afaik, kindred dick'in novella'larindan olusan bir koleksiyon var mesela. ek olarak, kitabin sonuna, novella'larin yayinlanmadan onceki hallerinden kalma typo'lari biriktirmisler. cok guzel bi detay. adamin eli gitmis, android yazacagina anandroid yazmis (komik olmak icin attim bu ornegi). niye boyle yazmis? cok abartmadan kafa yormak mumkun. hic olmadi enstantaneler klasorune suruklersin, kenarda durur. yazmak iyidir.

"the words come out of my hands, not my brain, i write with my hands."*
hesabın var mı? giriş yap