• (bkz: tost yapmak)
    cidden merak ettiğim durum.bir insan hiç bir şey öğrenmeden nasıl staja bu kadar meraklı olabilir? birinci sınıf her bölüm için çerez derslerden oluşan senedir.
  • sen para almadıktan sonra stajyer olarak iş bulmakta zorlanmazsın ama bu yaptığını öğrenci işleri son yılının stajından saymaz.
  • her okulun izin vermediği, bulmanın kolay olmadığı ama yapıldığı takdirde asıl stajların kaliteli olmasını sağlayacak durumdur. 2. sınıf stajyerden tecrübe isteyen andavallar var. piyasa çok sıçtı çok.
  • mumkun olan ve yaptigim istir. hukuk fakultesi 1. sinifta ozel bi sirkette ayak islerini yapiyordum. belge imzalat, dosyala vs. bi ise yariyor mu diye sorsan neyin ne oldugunu gordum kismen diyebilirim. yapilmasa cok da muhim degil.
  • hepsinde var mıydı bilmiyorum ama benim üniversitemde, eğitim fakültesinde olan durumdu(r). kendim de bizzat yaptım zamanında.

edit:ekleme
    son sınıfta da ayrıca bir daha staj yapılır, o da ayrıdır.
  • mühendislik fakültesi için de* mümkündür. ama bunu yapabilmek için ön şart olarak mal olmanız gerekmektedir. ben yeterli mallığı sağladıktan sonra bok var gibi koca bir yazımı staja ayırmıştım. ve tabii ki bi bok da yapmamıştım.
  • üniversite ve fakülteye göre degisen bir uygulama. her üniversitede olmayan ama bence olması gereken bir durumdur. almanca ögretmenligi gibi bir bölümde ilk sene yapılan stajın akabinde fikrin degismesini ve bölümün degistirilmesini saglar ya da neden olur. hos zaten staja gerek duyulmadan degistirilmesi gereken, gelecegi olmayan bir bölüm ama insan umut ediyor iste. kutsal bilgi kaynagından yetkililere duyurulur. (allahım sen soktun sen cıkar)
  • geçinmek zorunda iseniz gayet tabi bu bir seçenektir hatta zorunluluktur.

(hukuk bölümü için kimse iplemez 1. sınıf stajını zaten resmiyette de itibar etmezler, tecrübe ve kazanç olarak sizde kalır)
  • acemiliğin, bilmezliğin, öngörmezliğin sonucudur. içine doğduğun düzen zaten seni sikecekken neden bu acelen be yavrum. git o ilk yılında ve bütün üniversite yıllarında hisset, kokla, dokun, anlat, dinle, arkadaş yap, dost edin, sev, üzül, kederlen sarhoş ol, aylaklığın tadını çıkar, en az bikaç dersten kal sonra götün sıkışmasını gör, sabahla, düşünce tarihine biraz da olsa göz at sonra yaşadıklarınla birlikte düşün ve empati yap, kısacası yaşa ve ne olduğunu anla. sonra mı? sonrası zaten senin olmayacak, vakfedeceksin bir ömrü başkalarına..
hesabın var mı? giriş yap