• izmir'de 1800 tl'ye hatta 1600 tl'ye de razı olan tipler olabilir mesela. çok şaapmamak lazım. üniversiteyi uzatmadan bitirmiş, 1 dönem erasmus programıyla yurtdışında eğitim almış, ingilizce'yi iyi bilen, fransızca öğrenen, sektörün istediği bilgisayar programlarının daha fazlasını bilen ve sertifikalarına sekörün lider kuruluşu tarafından sahip olan, stajını sorunsuz halletmiş, yazları da okuduğu bölüme pratik tecrübe sağlamak için dönemsel olarak çalışmış, zorunlu askerlik hizmetini tamamlamış bir turizm işletmeciliği mezunu olarak söylüyorum bunu.

asgari ücretin 1000 tl olduğu ülkemde bana hala 1000-1300 tl arası maaş teklif ediliyor. genellikle haftasonu izni yok, haftalık izin yok, yıllık izin yok, 10-12 saat arası çalışma, gece shiftleri ve düzensiz bir hayat da cabası.

2000 tl, izmir için çok iyi bir maaş. düşünün ki 'razı' olduğum halde alamıyorum ben bu maaşı.

ne diyelim; bu boktan sistemde bölümü ne olursa olsun üniversite mezunlarına hala asgari ücret teklif edenler utansın.
  • 2000 liraya iş mi hani nerde?!
  • ağzını yüzünü sikerim ben bu tipi eleştirenin. çok net söylüyorum.

yok aga kurtarmaz bilmemne diyorsunuz ya bebeler, senelerimi eğitime verdim ben profesyonel öğrenciyim. bir üniversite bitirdim diğerini uzattım ve şuan işsizim uzattığım okulumun harcını ödeyemiyorum lan. kalkmış bana 2000 liraya razı olan tip sikik beyni yok diyorsunuz. ulan organ mafyasından birini bulsam böbreğimin tekini okutucam ben siz neden bahsediyorsunuz yaa?

bana şuan 2000 liradan fazla maaş verecek bir iş bulun ozaman? gösterin. gir bu işe çalış zıpır deyin. gidip çalışmayanı filler gergedanlar siksin. hepiniz fasfakirsiniz zaten. şurda "pampa gel birlikte çalışalım" diye mesaj atacak bir tane iş sahibi yetkili abi çıkmaz. ozaman siktirin gidin susun!! azalarak bitin siz. mallar.
  • üniversitede harcadığı yılların maliyet hesaplamasını yapmayı bilmeyen tiptir.
    mesela;
    4 yıllık bir üniversitede ayda 600 tl harcarsanız, 4 yılda 600*12*4 den 28.800 tl'dir.
    4 yıllık bir üniversite boyunca yata sigorta primleri 500*12*4 den 24.000 tl'dir.
    4 yıllık bir üniversitede okumak yerine 1 tl maaşla amelelik yapsaydık kazanacağımız para 4*12*1.000 48.000 tl olacaktır.

üniversitenin 4 yıllık toplam maliyeti; 28.800+24.000+48.000= 100.800 tl'dir.

2.000 tl maaşla 1 yılda kazanç 24.000 tl'dir. 30 yıllık çalışma hayatı olsa 30*24.000=720.000 tl'dir.
    100.800 tl'yi kazanabilmek için 4 yıl harcamak gerekir. bu 4 yılda 4*12*2.000=96.000 tl daha kaybedilir.

yani bu gidişle eğitimin maliyeti çalışma hayatımızın yarısına mal olmaktadır. bu yüzdendir ki, eğitime yapılan harcamanın sonunda en az 5.000 tl gibi bir ücretle çalışmadıktan sonra git amele ol daha iyi...

edit: iş bulayım, ne 2.000'i 1.500 versinler hemen atlarım, düşünmem bile.

(bkz: beyin bedava)

gelmiş yıl editi: amele olmadım :)
  • yanlış yapan insandır. 2000 tl maaş bulunca razı olunmaz direkt o şirkete transfer olunur.
  • benimle aynı ülkede yaşamayan tiptir, net.

yemin ederim sinirden kuduruyorum başlıkta yazılanları görünce. yok "buna razı olan aptaldır", yok "niteliksiz insandır", yok "bundan aşağısına razı olan zaten hepten aptaldır" falan filan. bunları yazanlara soruyorum, siz hangi ülkede yaşadığınızı sanıyorsunuz kuzum? iş hayatı denen şey acımasız biliyo musunuz, siz beğenmezseniz yarın giderler yerinize yenisini alırlar. özel değilsiniz hiçbiriniz, bunu hazmedin artık. sistemi değiştiremiyorsanız, boşuna konuşmayı keseceksiniz. beni de yok yere sinir etmeyeceksiniz. hepiniz ne kadar iyi okullardan mezun, ne kadar iyi paralar kazanıyormuşsunuz meğer ya, hayretle izliyorum. sizin yaşadığınız ülkeyle benim yaşadığım aynı olamaz.

kendini mükemmel bir geleceğin beklediğini sanan ve burada ahkam kesen tıfıllar, size de birkaç sözüm var. bi çıkın o okullardan, bakın nasıl da güzel sürtecek burnunuz. hele bi çıkın siz.. çıkmanızı sabırsızlıkla bekliyorum. o küstahlıklarınız nerenizde patlıyor, teker teker görmek istiyorum.
  • üniv mezunu olup da 1200'e çalışanı napıcaz?
  • çapsız bir üniversitenin iibf mezunu olarak tabiki de benim. 1500'e bile razıyım.

uluslararası ilişkilerden mezun edip dil öğretmeyen selçuk üniversitesinden kopyayla mezun olan sınıf arkadaşlarım da ülkede iş yok diye söyleniyorlar. lan?? üniversite mezunuymuş, sikmişim senin diplomanı lan. bitirdiğin üniversiteye dön ni bak hele?

mezuniyyet töreninde insan hakları dersinde "kadına makyaj, kürtaj yasaağk!! " diyerek akpli hocanın gönlünü feth ederek aa düşürmüş türbanlı parazitler çıkıp "biğinciliğimi anneme ağmağan ediyoğum" diyen bir üniversiteden mezunsun lan sen?? tribin kime??

siktiğimin salakları. bu adamlar çıkıp 2000'e razı olmuyor birde. ben şahsem iş başvurularında "şu ve bu yeteneklerim var birde sizin için bir önemi varsa eğer sikindirik selçuk üniversitesinin en sikindirik fakultelerinden biri olan iibfden bi diplomam var işte"

kısaca ben yarısına bile razıyım, elimde sike sürülecek birşey yok zira.
  • kendi işimi yapmadan önce 2 dil + hatırı sayılır devlet üniversitesi diplomam ile 1100 tlye haftanın 6 günü çalışıyordum. genel müdürün kuzeni olan müdürüm ise 9000 tl ücret alıyordu o dönem, kendisi ana dilinde dahi cümle kurmaya vakıf değildi, açık öğretimden üniversite diploması aldığını söylememe bile gerek yok sanırım. 4 yıl süresince ayda 26 gün çalıştım. maaş ise %2 fln artıyordu. yani zam aldınız diyorlar maaş olmuş 1138 tl. ev sahibi arıyor o dönem 570 tl olan kira olmuş 620 tl. ulan nasıl bir mantıksızlık bu geçen her yıl daha da biticeğim bu şekilde dedim. ancak tazminatımı vermeden, işsizlik maaşı almak için anlaşmaya varma talebimi de dikkate almadan, mobing ile istifayı verdirttiler.

(bkz: bir insan neden katil olur)

ben götümü kurtardım bu düzenden. ancak etrafımda çok arkadaşım var, duysanız aklınızı uçuklatacak title ve sorumluluklarda şu anda 1350 tlye cumartesi öğlen dahil çalışıyorlar. bence öldürün birini girin hapse. daha rahat edersiniz.
  • türkiye standartlarında iyi bir maaşa razı olan tiptir.
    üniversite mezunu bir çok işsiz varken ya da çalışanların çoğu 2000tl'yi göremediğinden durumu gayet iyi bir tiptir hem de.
hesabın var mı? giriş yap