• tuvaletlerde peçete namına hiçbir şeyin bulunmaması. bunun sonucunda 4 koca yıl boyunca sokağa selpaksız adım atamamak.

(bkz: istanbul üniversitesi edebiyat fakültesi)
  • rockcı metalci geçinen gençlerin bahar şenliklerinde hande yener eşliğinde yardırdıklarını.
  • derste not tutmaya gerek olmadığı. hatta lisedeki gibi kelime kelime not tutturan hocaların da olmadığı.
  • ortalıkta sürekli ''çok önemli değil yaææ'' diyen tiplere rağmen üniversite isminin ne kadar önemli olduğu.
    eğer belirli dönemlerde hem küçük hem de büyük diye nitelendirilen üniversitelerden birkaçında bulunduysanız anlarsınız ki o isim hem sosyal hem de akademik olarak çok şey ifade ediyor. kimse ismi tabelada güzel duruyor diye o büyük üniversitelere girmeye çalışmıyor.
  • bir kaç orospu çocuğuyla mecburiyetten dolayı aynı evde kalmanın ne kadar da saçma olduğu gerçeği.
    git sokakta, köprüaltında yat daha rahat edersin. kimi geceler hala rüyalarıma girmiyor değil o oruspu çocukları.
  • üniversite bittikten sonra fark edilen gerçeklere göre biraz daha merhametlidir.
  • toz pembe bir dünyanın da var olduğu gerçeğidir.
  • insanlar en fazla burda çirkinleşebiliyor. bir insanın ne kadar çirkefleceği, ne kadar menfaatçi olduğu, kıskançlığın ne denli gözlerini kör edebileceği burda anlaşılıyor. ailesinden uzakta okuyanların, aile terbiyesinden nasihatlarinden de uzak olmasıyla ilgisi var mıdır bilemiyorum. çünkü eminim her aile, çocuğuna örnek bir birey olacak şekilde eğitim vermeye çalışır, gördükleri yanlışlarda uyarır. ya da uzakta olunca özgürlüklerini ilan edip istedikleri gibi davrabileceklerini düşünmelerinden de kaynaklı olabilir.
  • yalnız başına bir sikim yapamayacağınız gerçeği. özellikle mühendislik okuyorsanız. en boktan bir ödevi bile yardım almadan yapamazsınız. hele ki en küçük bir şey için yardım almayı bile kendinize yediremeyen biriyseniz, işiniz çok zor. yarrak kürek adamlarla ödevi yapabilmek için muhatap olmanız gerekir. keza onlar da sizle muhatap olur. daha sonra yolda gördüğünüzde hiçbir şey olmamış gibi selam alıp vermeden hayatınıza devam edersiniz.
hesabın var mı? giriş yap