• buna ne kadar hızlı geçersek o kadar acısız olacak. bitsin artık bu ters taktım meselesi.
  • usb type-c usb 3.1 değildir.

usb type-c sadece yeni bir form faktörüdür.

buna mukabil usb type-c usb 2.0 ya da usb 3.0 ve hatta en son standart olan usb 3.1 olabilir.

yani usb type-c giriş çıkışı olan bir cihaz ya da kablo gördüğünüzde aklınıza hemen hızlı veri transfesi gelmemeli.

öte yandan yeni standart olma yolunda bence çok geç kalınmış bir adımdır usb type-c. keza usb tasarımı geliştirilirken o hani deha, inovasyon, mühendis, adamlar aşmış abi vb. sektör standartlarını oluşturan güruh konu işlevselliğe geldiğinde ileriyi gören, kullanıcı deneyimini olabildiğince olumlu yönde etkileyecek tasarımlar ortaya koymazlar. evet farkındayım ne söylediğimin. çok ağır olacak ama öngörü maalesef yakınlarından bile geçmiyor. bu noktada bir nevi akıl tutulması denilebilecek durum meydana geldiği çok açık.

daha en baştan üzerine tüm detaylarıyla düşünülmüş ürün tasarımları ortaya konulsa sonraki üretim süreçlerinde kullanıcıları hiç yoktan yere belli bir adaptasyon sürecine sokmamış olurlar. ancak ne yazık ki öğrenme ve geliştirmeyi kötüsünü yaparak bir sonraki seviyeye ulaşma şeklinde farkında olmadan benimseyen bir anlayış, bir zihniyet mevcut.

ilk usb formu oluşturulurken bunun iki yönlü olarak da kullanılabilir olmaması için hiçbir neden yoktu. ancak tasarım ve üretim sürecinde bu yapılmadı, neden? çünkü önceliği yeni bir standart yeni bir ürün ortaya koymaya veriyorlar. "peki biz bunu yaptık tasarladık da daha işlevsel nasıl olabilir?" diye sormak yok.

kullanım senaryolarını kurgulayıp olası kullanıcı deneyimini baltalama etkisi barındıran durumların tespiti ve giderilmesi için neler yapılabilir noktasında oluşturulmuş bir zihin kurgusu yok.

laf uzar...
  • usb'den sonra en çok sevdiğim genel amaçlı konnektör teknolojisi. her şeyin usb-c olmasını dört gözle bekliyorum. standart usb, floppy disk gibi nostaljik olsun. yeni iphone'un da usb-c olmasını bekliyordum yükseltme için ama olmayacak gibi görünüyor.
  • bunu kullanmak için ihtiyacınız olan kablo 249 tl. düşünsenize mac aldınız, usb takmak istiyorsunuz ama üstüne 249 lira daha vermeden mümkün değil.

ahanda o sihirli, özel materyalden üretilen, peygamber kablosu:

http://store.apple.com/…ı-noktası-adaptörü?fnode=51 (hdmi olan)

http://store.apple.com/…ı-noktası-adaptörü?fnode=51 (vga olan)
  • yavaş yavaş micro usb denen girişi hayatımızdan çıkartacak olan bağlantı tipi. sony yeni telefonlarının tümünde bu girişi kullanıyor. standart haline geldiği zaman artık ters-düz takma karmaşası olmayacak. ayrıca hızlı şarj ve daha hızlı veri transferi standart olacak.

hayat değişiyor, teknoloji gelişiyor. standartlar oluşuyor. vapurlar yüzüyor, falan..
  • (bkz: uskb-c)
  • yeni bir standard olarak bir çok yeni üründe gelecek senelerde görmeye başlayacağımız bir teknoloji. aynı anda hem usb veri transferi, displayport, hdmi hem de vga. tek bir kablo girişiyle hepsini aynı anda kullanabiliyorsun. yeni macbook'larda geliyor.
  • çift yönlü video aktarması yapabilecek kablo/port türü. tek bir kablo, herhangi iki cihaz arasında (tv, tablet, pc, telefon vs) video transferi yapabilecek.

100w güç aktarımı yapabilecek. eski nesil usb de güç aktarıyordu, uygulamada farkı ne olacak? şöyle: eskiden dizüstü bilgisayarınızı usb kablo ile şarj edemiyordunuz, şimdi bilgisayarınızı da şarj edebileceksiniz.

eski nesil usb'ler gibi ters takma derdinin olmamasının yanı sıra, aynı zamanda boyut olarak da ufak bir port. bu sayede dizüstülerde daha az yer kaplayacaklar.

güç kabloları da dahil olmak üzere, gelecekte bütün port ve kablo çeşitlerini teke indirebilirse büyük rahatlık sağlayacaktır.
  • telefon üreten markalar nedense bunu hala lüks olarak görüyor ve amiral gemisi pahalı cihazlarına koyuyor. ucuz telefonlar hala mikro usb.

google sonunda bu saçmalığa dur demiş. 2020'den itibaren çıkacak tüm android telefonlar usb-c girişli olmak zorunda. yoksa google lisans vermeyecekmiş.

özetle mikro usb tarihe gömüldü diyebiliriz.
  • kablonun kendisi türkiye'de 90 liradan ucuza yok henüz, ama aliexpress'de 2-3 dolar civarına kablonun kendisi, 1-2 dolar civarına da micro usb'den dönüştürücüleri var.

2015 model nexus'lar (nexus 5x, nexus 6p vs.) türkiye'ye gelince piyasada daha da sık göreceğiz.

edit: kablo 1 dolar, çevirici de 30 sent falan şu an. hala mikro usb kablo kullanıyorum hem data transferi hem de şarj için yavaşlama, akım düşürme vs. olmaksızın baya iş görüyorlar.
hesabın var mı? giriş yap