• gece gece merak ettim. herhangi bir iddiam yok sadece merakımdan soruyorum. dünyadan uzaya çıkmak isteyenler neden sürekli aracı yukarı doğru götürüyor ? yani yüzeyle paralel gitseler yine bir şekilde dünyadan çıkamazlar mı ? sonuçta dünya uzayın içinde değil mi yandan da çıkılamaz mı ?

hani dünya yuvarlak olduğu için hep aynı noktaya doğru gidince tekrar aynı yere geri dönüyorsun ya o hâl de yukarı doğru gidince de yine tekrar aynı noktaya dönmek gerekmez mi ?

edit: dalga geçenler neden dalga geçiyor anlamıyorum. yani bilenler yazsın öğrenelim.
  • allahım, coğrafya kaderdir derken bunu kastetmemiştik.

çekim kuvveti, kütle gibi şeylerin varlığını biri arkadaşa anlatsın. gece gece uykumu kaçıramam.
  • bence arkadaş burada roketlerin gökyüzüne dik olarak çıktığını söylemeye çalışıyor ama zaten dikine çıkmıyor ki uzaya. rocket trajectory simülasyonlarına bakabilirsin google'dan
  • dünyanın düz olmasından mütevellittir.. *
  • dik gitmiyor aslinda, hava inceldikten ve belli bir hiza olastiktan sonra once capraz sonra baya yatay gitmeye basliyor. taa ki yatay hizi yercekimini asacak noktaya gelsin. roketler ucaklar gibi suzulerek gitmez, havadaki oksijeni de kullanmaz, bu yuzden yercekimine (edit: ve hava surtunmesine) karsi gereksiz yakit harcamaktansa bir an once uzaya cikip yatay hiza ulasmaya calismasi en efektif yoldur.

edit: baslik sahibinin sorusu cok yerinde. buna benzer bir sekilde, yillar once uydulari roket yerine neredeyse yere paralel toplara yerlestirip patlama ile gondermek dusunulmustu. ama uydunun yorungeye oturmasi icin en az saatte 25 bin km hiza ulasmasi gerek. bu hizlara yere yakin ulasirsa, hava surtunmesinden dolayi eriyip parcalanacagi icin cok uzerinde durulmadi.
  • atmosferdeki yolu boşuna uzatmamak için. masraflı çünkü.
  • düşündüğün gibi dümdüz yukarı çıkılmıyor belli bir yükseklikten sonra eğim kazanıyor. ayrıca teoride yatay gitmek de işe yarar ama inanılmaz bir yakıt israfı olur bir de yer çekiminden kaçılamayacağı için kesinlikle düşer ve parçalanır.
  • bazen benim aklıma da saçma sapan sorular olduğunu düşündüğüm şeyler geliyor ama utandiğım için bir başkasına sormuyorum google falan bakıyorum. medeni cesaretinden ötürü başlık sahibine 10 puan benden . utanmıyor abi adam aşmış olayı.
hesabın var mı? giriş yap