• uzun oldugu kadar google maps'de de uydu goruntuleri disinda bulunmayan (adi sani da yazmiyor haliyle) bir adamiz.
  • askerliğini burada yapacak olan arkadaşlara baştan söylemek gerekir ki evet bir sürgün yeridir. buradaki askerlerin %90'nın sivilde iyi yada kötü bir mahkeme karakol ve ya hapis macerası vardır. ancak bu hiç kafanıza takmayın 10 numara askerlik yapacaksınız. sürgün yeri diye moda girmeyin gerek yok yata yata bir askerlik yapacaksınız. tek derdiniz aynı koğuşta kaldığınız adamlar olacaktır. arada bozuk tipler her yerde olduğu gibi burada da olacaktır. siz aklı başında duruşu olan bir kişiyseniz bunu da dert etmeyin. her şey güzel olacaktır.

ulaşım olarak en rahat gidiş uçakla geliyorsanız direk trene geçiş yapın trenden hilal istasyonunda inin ve metro aktarmasıyla konağa gidiş yapın. konaktan üçkuyular otobüslerine binin ve oradan da urla-çeşmealtı minibüsüne binin. birliğin önünde ineceksiniz. otobüsle geliyorsanız direk gardan üçkuyulara geçin. havaalanından da denk gelirseniz üçkuyular otobüsüne binebilirsiniz. yani hedef üçkuyular oradan da çeşmealtı. millete sormayın kimse bilmez adananın nerede olduğunu. birlik adada olduğu için adaya askeri gemi ile gideceksiniz. en geç akşam 5 te teslim olun yoksa gemiyi kaçırırsınız. ada komple askeri bir ada olduğundan da başka bir ulaşım imkanınız yoktur.

girdiğinizde devrecilik denen saçma sistemle karşılaşacaksınız. bunun yanı sıra kuri dedikleri aynı tertip insanlardan birinin bir hata yaptığında üst devredekilerin cezayı hepinize kestiğinizi göreceksiniz. tavsiye olarak fazla dik başlı olmayın ama üst devre askerin her dediğini de sallamayın. kendinize şunu hep hatırlatın oda asker sizde asker. onlar sizin komutanınız değil. içeride belli bir düzen olacaktır. yapılan işlerin en pisini en alt devre yapacaktır. ama akıllı olursanız gelir gelmez teskereci dedikleri en üst devrenin yanında kendinizi bulursunuz. gittiğinizde de bunu göreceksiniz. en alt devreler tuvalet temizlerken bazı en alt devreler torpilli gibi bu işleri yapmayıp yatağında yatacaktır. bunun sebebi o adamların duruşudur. kendinizi ezdirmeyin. içeride köken yada nereli olduğunuza göre muamele göreme ihtimaliniz de yüksektir.

komutanlardan yana bir probleminiz olmaz. onlarda insan ve dolayısı ile onlarda da farklı davranış sergileyenler olacaktır. siz verilen görevi yapan bir asker olursanız kavga dövüş içki dalga muhabbetlerinden uzak durursanız komutanlar gözünde her zaman iyi bir asker olursunuz ve günü geldiğinde bunun faydasını da görürsünüz. neredeyse asker sayısı kadar astsubay ve uzman olacaktır. ama sizi ilgilendiren bağlı olduğunuz takım komutanlarınız olacaktır. bu kişilerle iyi olmak için ayrı bir çaba gösterin. bunlar ilk etapta yapacağınız şeylerdir. zaten daha sonra onlar sizi, sizlerde onları tanıyacaksınız. sivilde nasıl karşınızdaki kişinin yapısı nasıl ise nasıl ona göre o kişiyle konuşup davranıyorsanız içeride ki muhabbette aynıdır.

sabah kalk saati 07.00 gibidir. alt devre bu saatte kalkar bazıları 08.00 - 08.30 gibi kalkar. kalkar gidip tıraşınızı olurusunuz. ardından hep birlikte kahvaltıya gidersiniz. kahvaltı dönüşünde genel bir çevre temizliği yapılır. saat 09.00 gibi tabur için herkes toplanır ve sayım alınır. 09.30'da komutanlar tabur başına gelir ve o gün ne yapılması gerekiyor ise ona göre görev dağılımı yapılır. ben topçu olarak görev yapıyorum ve bizim orası için söylemek gerekir ise öyle spor, ciddi eğitim vs yoktur. daha 1 kere spor yaptık. toplamda 2-3 kere top başına gidip eğitim gördüm. bunun sebebi yazı büroda görevli olmamdır. görevli olabileceğiniz sizi dışarıda ki top başı işlerinden kurtarabilecek bazı yerler mevcuttur. onlardan bazılarına kendinizi yerleştirin. rahat edersiniz kışın sıcak bir oda da , yazın serin bir oda da evrak işi yada pc başında çalışırsınız. öğlen 12'de öğlen yemeğine gidilir 13.30 yeniden tabur alınır ve çalışmaya devam edilir. akşam 4.30 gibi işler biter komutanlarda 5 gemisi ile geri dönerler. nöbet olayına gelirsek ne iş yaparsanız yapın nöbet tutacaksınız. 4-5 tane farklı nöbet yeri vardır. bunlarda da yine en alt devre en sıkıcı yerde nöbet tutar en üst devre en rahat yerde koğuşta nöbet tutar. siz en kötü yerden başlar alt devreleriniz geldikçe daha iyi yerlerde nöbet tutarsanız. burada da aklınızı kullanırsanız daha iyi yerlerde nöbet tutabilirsiniz. nöbet süresi ise her nöbet yeri için 4 saattir. önemli olan askeriyenin sistemini çözmek ve ona göre davranmak. buda daha önce de dediğim gibi size bağlı. akşamları koğuş temizliği olur. temizlikten sonra spor salonuna gider spor yaparsınız, televizyon odasına gider takılırsınız yada zıbarıp yatarsınız bu size kalmış. adada nakit para geçmez. üzerinizde en fazla 50 tl nakit para ile gelin geri kalan paranız kartta olsun. kantinde kredi kartı dahil bütün kartlar geçer. gelirken ben çakallık yapıyım telefon getiriyim demeyin çok ciddi bir aramadan geçeceksiniz. ben çok iyi saklarım deseniz bile sizi arayanlarda asker ve onlarda neyi nereye saklayacağınızı çok iyi biliyorlar ve buluyorlar. telefon ile ilgili daha sonradan bir çözüm bulursunuz zaten. ilk başta telefon ile bir şekilde içeri girseniz bile kullanamazsınız üst devreler buna izin vermeyecektir. telefon ile yakalanırsanız da ceza alırsınız. ince ipuçları için mesaj atarsanız yardımcı olurum.

fazla disiplin yoktur. askeriye standartlarına göre bana göre düşük seviyededir. rahat takılırsınız. kıyafetleriniz kamuflaj değildir rahat rahat giysileriniz olur. bot ile giderseniz üst devrelerden zamanla köseli ayakkabı alırsınız onunla gezersiniz rahat edersiniz. topçu birliği için diyorum yanınıza fazladan kıyafet alın dolaba sığmaz demeyin bavulluk koğuşun yanındadır ve her gün 4-5 kere açılır istediğinizi lazım oldukça bavuldan alırsınız. saçlarınız öyle 3 numara falan olmaz daha uzundur denetleme zamanı bir güzel tıraş olursunuz o kadar.

adada her yer yeşilliktir. çok güzel temiz bir havası vardır. bol bol inek ve domuz görürsünüz. gerçi inekler de bir değişiktir bizona benzer değişik bir tür olmuşlar. görünce anlarsınız. arada futbol maçları olur gidip sitres atarsınız futbol oynamak için çok güzel ve yeni olmamak kaydı ile bir ayakkabı yanınıza alabilirsiniz. hırsızlık yada yer değiştirme olayı arada olur. eşyalarınıza sahip çıkın dolabınıza koyun ortalıkta bırakmayın. dolabınızda zaten kilit olacağından dışarıda bir eşyanızı bırakmadığınız sürece bir şey olmayacaktır. gelirken tören kıyafetleri lazım olmaz demeyin yaz-kış olarak siyah ve beyazları özel günler ve denetlemelerde giyeceksiniz. duş imkanı rahattır. koğuşun alt katında kendi banyonuz vardır. mesai bittikten sonra istediğiniz zaman duşunuzu alabilirsiniz. sıcak su her zaman bulunur. haftanın bir günü çamaşır günüdür. çamaşır filenizin üzerine adınızı yazın. karışır kaybolur yada yer değiştirir. ben adımı diktim üzerine makinada yazıda çıkmıyor böylece. bazen çamaşıra kıyafet yollamazsınız kendiniz yıkarsanız bunun için yanınıza sert bir fırça alın bununla kıyafetleriniz yıkarsınız.

her hafta çarşıya çıkma şansınız olur. her ne kadar biz şuanda dışarıda sürekli eylem miting olduğundan zorluk çekiyor olsak bile bu istisnai bir durumdur. 2 haftada bir evciye çıkabilirsiniz. hafta sonu çıkacağınız çarşı iznini takım komutanından izin alarak hafta içi kullanabilirsiniz. yani haftada 1 kere çarşıya çıkarsanız. çarşı da urla da takılmayın hiç bir şey yoktur. ben istanbulda yaşayan birisi olarak bunu söylüyorum. bence konak yada bornovaya gidin. yol biraz sürecektir ama 1 saat çarşıda daha az zaman geçirip bunu yola harcarsınız fakat buna değecektir.

daha anlatılacak yüzlerce şey olsa da ilk etapta bunlar aklıma geliyor. yazmak isteyip de yazamadıklarım ise cabası. kafanıza takılan olursa mesaj atın. hala asker olduğumdan hemen cevap veremeyebilirim. topçu birliğine gelirseniz gelin bulun beni yardımcı olurum. tüm askerlere şimdiden hayırlı teskereler.
  • urla'nin 12 adasindan biridir. bir diger adi da köstence olan ada, türkiye'nin ege denizindeki 3. türkiye genelinde ise 4. büyük adasidir. askeri bir ada* oldugundan personel aileleri disinda sivillerin adaya girmesi yasaktir. uzunada deniz komutanligina ait olan ada, gecmiste necmettin erbakan'in sürgün adasi olarak duyulmustur.

(bkz: http://www.izmir.bel.tr/…kiryarismasi2008/pafta.jpg)
  • izmirli olduğum hâlde varlığından bihaber olduğum ada. adada nasıl bir yaşantının hakim olduğunu bilmiyorum. askeri ada olmasının dışında bu adayı bu kadar gizemli yapan şey nedir? neden kimsecikler bilmiyor?
  • izmir korfezi'ndeki askeri ada. uzundur.
  • izmir'de kimsenin bilmediği ada. zira akşama kadar aradık biz bunu ellerimizde valizlerle. sakin, huzurlu ayrıca yabandomuzlarının orta yerde dolaştiği bir yerdir.

olur da gitmeniz gerekirse altay meydanından kalkan çeşmealtı minibüslerine binin veya urla'ya gitmeye çalışın ordan yönlendirirler.
  • sayesinde 1 yemek kazandığım ada.

dededen izmirliler bile bilmiyormuş haritadaki koskoca yerine rağmen. neyse ben yemeğime bakarım arkadaş.
  • havasını soluyanların özlemle yad ettiği adadır.

askerlik yapmış veya hayatının bir dönemini üzerinde geçirmiş insanların paylaşımlarda bulunduğu bir facebook grubu da var: uzunada deniz komutanlığı facebook grubu.
  • evimin balkonunun manzarası.

bazı gecelerde yapılan tatbikatlar sebebiyle ortaya çıkan patlama sesleri, yataktan zıplamanıza sebep olabilse de, akşamüstü balkona çıktığınızda insanda inanılmaz bir içki içme isteği uyandıran sevimli adadır kendisi.
  • adada askerlik yapmak, sağda solda anlatılan askeri hatıraların kara askerliğine göre çok daha fazla “istihbarat zaafiyeti” niteliği taşıması ihtimalinden dolayı, çok fazla detaya girmeden 6 aylık askerliğim hakkında birazcık trivialar vermek isterim.

- sadece iskenderun deniz er eğitim alayında acemilik yapanların buraya düşmesi ihtimaldir.

-rdm oranı %99. %100 de olabilir. sürgün adası denmesini ekseriyetle hak eder.

-ulaşım konusunu çok detaylamayacağım. yolluca kelimesi golden key diyelim.

-sadece alay değildir, bağımsız olarak ismini veremeyeceğim özel kuvvetlerin de eğitim sahasıdır. 5-10 er kaçıram, tsk’ya zarar verem diyen bir avuç terörist çok farklı senaryolarla karşılaşabilir.

-yaban domuzları ve boğaları meşhurdur. türkiye’yi uzun bir süre besleyecek kadar et çıkar deniyor rivayet olarak.

-büyük ihtimal bu entry’i okuyanlar, adaya bir süreliğine çıkacak çok nadir insanlardan olacaktır. türkiye’de bahsedilen askerlik/kölelik sisteminden biraz uzaktır. memuriyet daha uygun olur. kesinlikle keyfini çıkartmalıdırlar.

-kışın çıkan rüzgar titaniği bir kez daha batırabilir. 20 gün üst üste 30+ knot rüzgar kaydedilmiş.

şimdiden hayırlı tezkereler.
hesabın var mı? giriş yap