• bizde de ben yazardım, parasını alırdım güzel zamanlardı.
  • takriben 40 yaşın (asgari) üzerindedirler.
  • babam zamanında beni mesleğime böyle başlattı…
  • a4 büyüklüğünde saman kağıdında üzerinde excelden daha fazla tablo sayısı bulunan ve hiç bir entryinin alanına sığmadığı, muhtemelen de kimsenin okumadığı, yüzlerce silik fişi okuyarak bu alanlara sığdırma çabasıydı. sonunda peder beyden bugünün parasıyla en fazla 200 lira sözünün alınması mutluluğu.
  • insanların bile bile yalana, dolana, sahteciliğe teşvik edildiği dönemdir.

çünkü; kira vb gibi esas harcama giderleri iade kapsamında olmadığı için yaşlı başlı emeklililer dahil herkesin kapsam tutarı kadar iade tutarı için cafe, restoran vb yerlerde başkalarından alış veriş fişi dilenmesine yol açmıştır.
    tanım: sahtekârlığa teşvik edilmiş nesil
  • eminönünde vergi iade zarfının günümüz parası ile 5 tl ye satıldığı güzel günlerdir. akpnin hayatımızda olmadığı herkesin bi şekilde dinci olmadığı apolitik son dönemlerdir.

not: eminönü üst geçitte vergi iade zarfı satan adamın biraz ötesinde takla atan kurmalı karaşimşek araba satan işportacı bulunur. ne güzel günlerdi 80 ler sonu 90 lar başı.
  • "bir alışveriş-bir fiş" kamu spotunun anlamını bilen ve "doğru ve güzel yazma"becerisini mecburi olarak edinmiş nesildir. yoksa o zarfın üzerini baştan yazmak ölüm gibi bir şeydir ama kimse ölmez*
  • ağabeyim bu işleri bana yıkardı. çocukken mahallede bu işi ben yapardım. komşulardan iyi harçlık çıkarırdım. babam memur olduğundan bizim fişlerdeki temizlik kalemlerini çizer, tutardan düşerdim. o dönemde muhasebeye olan nefretimi bilinç altıma yerleştiren bir işti.
  • yazarken de bunları kesin okumazlar düşüncesi.
  • bana şunu hatırlatan durum:

bi arkadaş vardı fazla maaş alırdı haliyle limiti yüksekti ve dolduramazdı. ne kadar fazla fiş yazarsa da o kadar fazla iade alınıyordu. arkadaşlar toplu yemek yerdik bu kızın limiti yüksek diye toplu fişi ona verirlerdi. e kardeşim bizimki düşüktü ama biz de dolduramıyorduk. o kız zaten çok maaş alıyordu niye bi de fişleri ona veriyorduk?!

işte o zamanlardan söyleyemediğim içimde kalan durumlardan biri. grup arkadaşlıklarında hep böyle adaletsizlikler olur.
hesabın var mı? giriş yap