• fast food kültüründe yer alan bu söz, menü aldiginizda karsidan duyacaginiz ilk tepkidir; enter a basmak gibi bir duygudur, duymamak için siparişin sonuna "büyük seçim istemiyorum" diyebilirsiniz, fakat bu, elemanı yıldırmayacak ve bu kez de size onion rings önerecektir.
    (bkz: pazarlama stratejileri)
  • "isterim ama x liram yok" şeklinde cevapladığım soru. suratlarında "isterim" kelimesini duyduklarında oluşan ekstra gülümsemeden sonra ki düşüşü görmek harika bir his.
  • hiç bir zaman dinlemeden "hayır" cevabı verdiğim sorudur. yani vatandaş orda x lira farkla dükkanı üstünüze yapıyoruz dese hayır derim o derece önemsemiyorum. sanki bir ürünü kaktırmak istedikleri gibi bir önyargı oluşturuyor bünyemde.
  • ahmet mcdonald'in "her ki$iden 100 bin lira alsak gunde 1000 ki$iden yilda 700 milyar dolar fazla kazanirim" hesabinin sonucudur. (bkz: hesaplayan adamlar)

genelde buyuk secim gereksizdir okuz gibi ac olmadiginiz surece ve fazlasi hep kalir..
  • şaka bir yana da; benim hep düştüğüm tuzaktır.
    gidiyorum misal, sıra bana gelene kadar 'büyükseçim almabüyükseçimalma...' diye kendime direktif vermeme rağmen; kasadaki minyon kız sevimli gülümsemesiyle, sanki müesseseden dercesine; 'bir lira farkla büyük seçim ister misiniz?' deyince, 'tabi tabi büyük olsun' diyiveriyorum. tutamıyorum kendimi!
    ben içeceğin normal boyunu bitiremediğim halde, sadece 3-5 patates fazla koyacaklar diye nasıl bu oyuna geliyorum anlamıyorum...
  • bir fast food şirketi bünyesinde çalışmak istiyorsanız aynanın karşısına geçip sık sık tekrar etmeniz gereken replik.

- hangi menüyü alırsınız?
    + eemmm ben bi...
    - x lira farkla büyük seçim ister misiniz :))))

menü önemli değil. unut menüyü, sil aklından.
  • siparis verilir verilmez kasiyerin agzindan yuvarlanarak ve duraksiz bir bicimde ciktigindan normal sahislarda "hoynk", tikli olanlarda "anani..." karsiliginin agizdan kacmasina sebebiyet veren soru cumlesi.
  • (bkz: super size me)
  • bunun ardından içecekler nasıl olacaktı sorusu gelir. bir anlık patatesi ayrı içeceğini ayrı mı büyütüyoruz çelişkisi yaratır. sonra yüzünüze "hadi artık kola diyeceksin işte" diye bakan çalışana "kola olsun" demeyi akıl edersiniz. ve çalışana gereksiz sorularla beni yorma bakışınızı yönlendirirsiniz.
hesabın var mı? giriş yap