• ataol behramoglu şiiridir ayrıca. zülfü livaneli de besteleyip söylemiştir bu şarkıyı.

yaşamak bu yangın yerinde
    hergün yeniden ölerek
    zalimin elinde tutsak
    cahile kurban olarak
    yalanla kirlenmiş havada
    güçlükle soluk alarak
    savunmak gerçeği çoğu kez
    yalnızlığını bilerek
    korkağı, döneği, suskunu
    görüp de öfkeyle dolarak
    toplanır ölü arkadaşlar
    her biri bir yerden gelerek
    kiminin boynunda ilmeği
    kimi kanını silerek
    kucaklıyor beni metin altıok
    aldırma diyor gülerek
    yaşamak görevdir yangın yerinde
    yaşamak insan kalarak
  • yaşamak görevdir yangın yerinde
    yaşamak insan kalarak.
  • sivas katliamına dair yakılmış en güzel ağıttır. ne zamanki bu şarkının anlattığı şeyler ülkemizde bir anlam ifade etmeyecek işte o gün özgür olduğumuzu anlayacağız...
  • "kucaklıyor beni metin altıok
    aldırma diyor gülerek
    yaşamak görevdir yangın yerinde
    yaşamak insan kalarak"

bugün sivas katliamı davasının zamanaşımına uğramasından sonra her şeye inat tekrar dinlenmesi gereken, ataol behramoğlu'nun dizelerini yazdığı ve zülfü livaneli'nin besteleyip seslendirdiği parça.

http://www.youtube.com/watch?v=kqpevarcwog
  • funda arar 'ın en iyi parçası.
  • " süleymaniye'deki kirazlı mescit sokağında oturuyoruz. ben onyedi yaşlarındayım. münir paşa konağı'nın çam ağacını hatırlıyorum. lisenin bahçesindeki büyük çam ağacı bir yangında yanmış olabilir. münir paşa konağı'nın yağlıboya tavanları çoktan duman ve kül olmuştur. yatağım, yorganım, gözyaşım yanmıştır. havuzlar yanmıştır. anılar, anılar yanmıştır. yanmış oğlu yanmıştır. beni bugüne getiren kitaplar yanmıştır."
    ` : sait faik, alemdağ'da var bir yılan`
  • funda ararin bu parcasi bir o kadar güzelse, klibi bir o kadar berbattir.
  • bir de düz anlamını irdeleyecek olursak, özellikle ahşap evlerin yoğun olduğu mahallelerde zamanında sıkça yaşanan patlıcan kızartması çıkış nedenli yangınlardan arta kalan yıkık yangın duvarıile boş arsaların oluşturduğu bölgelerdir bunlar...

yıllarca boş kalır, çocukların oyun yeri olurlar... sonra bir gün belediye çevre düzenlemesi yapmaya kalkar... yeni yolllar geçirir, parselleri bozar, betonarme evler inşa edilir.. cankurtaran, kadırga gibi semtlerde çok vardır böyle yangın yerleri...

ahşap evlerle birlikte onlar da tarih olmuşlardır aslında...
  • istanbul daki çin mahallesinde bulunan kebapçı.
hesabın var mı? giriş yap